Caj matcha është një formë çaji jeshil pluhur që tradicionalisht luante një rol në ceremoninë e çajit japonez. Së fundmi ka filluar të shfaqet në pije dhe ëmbëlsira të ndryshme nëpër Shtetet e Bashkuara. Mund të ofrojë gjithashtu disa përfitime shëndetësore.

Shumica e njerëzve përgatisin çaj jeshil si infuzion. Kjo do të thotë se ata pinë ujin e nxehtë në të cilin kanë zhytur gjethet e çajit.

Nga ana tjetër, prodhuesit bejne caj matcha pluhur dhe e përziejnë me ujë të nxehtë. Kjo do të thotë që një person që pi caj matcha konsumon gjethet pluhur.

Disa studime sugjerojnë se çaji jeshil , i cili është një lloj matcha, ofron antioksidantë që janë të dobishëm për shëndetin.

Në këtë artikull, mësoni më shumë rreth këtyre përfitimeve të mundshme shëndetësore, si dhe se si të përdorni matcha dhe rreziqet e saj të mundshme per shendetin.

Cfare eshte caj matcha

Prodhuesit prodhojnë caj matcha nga Camellia sinensis. Kjo është e njëjta bimë nga e cila prodhuesit nxjerrin të gjitha llojet e çajit jeshil.

Për të bërë caj matcha, prodhuesit rritin bimë Camellia sinensis në hije.  Rritja e tyre në këtë mënyrë rrit sasinë e një pigmenti të quajtur klorofil në gjethet e çajit.

Ky proces gjithashtu rrit përbërjet e dobishme në gjethe. Një përbërës i tillë është një aminoacid i quajtur L-theanine, i cili mund të ketë efekte pozitive për shëndetin e njeriut.

Njerëzit mund të bëjnë matcha duke hequr kërcellet dhe damarët nga tencha dhe gurët duke bluar gjethet e mbetura për të bërë një pluhur.

Një person mund të përgatisë matcha duke e rrahur në ujë të nxehtë me një cajnik. Duhet të ketë një strukturë të shkumëzuar dhe një ngjyrë të gjelbër të ndezur.

Ka nota të ndryshme të matcha. Nota ceremoniale, që njerëzit përdorin në ceremonitë e çajit, është cilësia më e lartë. Matcha e klasës premium është e përshtatshme për konsum të përditshëm. Matcha për gatim është lloji më i lirë. Njerëzit mund të shtojnë matcha në ëmbëlsirat e tyre si aromatizues.

Perfitimet e cajit matcha

Shumë studime kanë sugjeruar se çaji jeshil mund të ofrojë disa përfitime shëndetësore.

Meqenëse caj matcha është një formë e përqendruar e çajit jeshil, njerëzit mund të jenë në gjendje të marrin të njëjtat përfitime të çajit jeshil nga matcha, dhe ato mund të jenë edhe më të forta.

Provat shkencore që mbështesin përfitimet shëndetësore të pemës së gjelbër janë të forta. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se shumë nga studimet që kanë hetuar në mënyrë specifike matcha janë të vogla, duke theksuar nevojën për studime duke përdorur grupe më të mëdha.

Seksionet e mëposhtme diskutojnë disa nga përfitimet e mundshme shëndetësore të matcha.

Rritja e perqendrimit

L-theanina është një aminoacid i pranishëm në caj matcha. Konsumimi i ushqimeve dhe pijeve të pasura me L-theanine mund të nxisë një gjendje relaksi dhe mirëqenieje. Nëse një person e kombinon këtë me kafeinë, një kimikat tjetër në çajin matcha, L-theanine mund të shkaktojë një gjendje vigjilence të relaksuar.

Parandalimi i kancerit

Çaji jeshil përmban një klasë të antioksidantëve të quajtur katekina, veçanërisht epigallocatechin gallate (EGCg), të cilat mund të kenë veti antitumorale.

Disa studime sugjerojnë se një konsum i lartë i çajit jeshil mund te parandaloje zhvillimin e disa llojeve të kancerit, të tilla si kanceri i fshikëzës .

Parandalimi i semundjeve te zemres

Studime të mëdha të popullsisë kanë sugjeruar se konsumimi i lartë i çajit jeshil ka lidhje me një rrezik më të ulët të zhvillimit të sëmundjeve të zemrës . Disa sugjerojnë gjithashtu se pirja e çajit jeshil mund të zvogëlojë faktorët e rrezikut të sëmundjeve të zemrës, siç janë nivelet e larta të kolesterolit .

Asnjë studim i këtij lloji nuk ka ekzaminuar efektet e çajit matcha në sëmundjet e zemrës. Megjithatë, mund të ketë efekte të ngjashme ose më të forta.

Parandalimi i diabetit te tipit 2

Një provë klinike e rastësishme zbuloi se pirja e katër filxhanëve caj matcha çdo ditë çoi në permiresimin e disa faktorëve rreziku për diabetin . Këta faktorë përfshinin peshën trupore , indeksin e masës trupore ( BMI ) dhe presionin sistolik të gjakut .

Presioni sistolik i gjakut është forca që ushtron fluksi i gjakut në enët e gjakut kur zemra është midis rrahjeve.

Te ushqyerit

Nuk ka pasur shumë studime të drejtpërdrejta mbi  menyren sesi mund te perdoret ne ushqim caj matcha.

Baza e të dhënave e Departamentit të Bujqësisë së Shteteve të Bashkuara nuk zbulon ndonjë përmbajtje ushqyese për këtë lloj çaji jashtë produkteve të markës.

Edhe pse çaji jeshil nuk ofron një sasi të konsiderueshme të vitaminave ose mineraleve, përfitimet e tij shëndetësore vijnë nga përqendrimi i lartë i përbërjeve bimore, të njohura si polifenole.

Në fakt, rreth 30% e peshës së thatë të çajit jeshil përbëhet nga këto komponime.

Perdorimet e cajit matcha

Caj matcha
Caj matcha

Tradicionalisht, njerëzit përziejnë një lugë caj matcha me një të tretën e një filxhani ujë që është i nxehtë por jo shumë i vluar.

Megjithatë, një interes në rritje për matcha ka çuar në mënyra të reja për ta përdorur atë.

Një sugjerim është të bëni çaj të nxehtë ose të ftohtë duke përzier një lugë çaji pluhur matcha me një të tretën e një filxhani ujë të nxehtë dhe ta pini ashtu siç është ose duke e hedhur mbi akull.

Këtu janë disa ide të tjera:

  • Shtoni qumësht të shkumëzuar për të bërë një matcha latte.
  • Shtoni pluhur matcha në një smoothie.
  • Përzieni pluhurin matcha në tërshërë.
  • Bëni bare granola të bëra vetë duke përdorur matcha.
  • Shtoni matcha në salcat e thjeshta të sallatës, me pak vaj, uthull dhe ëmbëlsues.

Dietologët zhvilluan recetat e mëposhtme të shëndetshme dhe të shijshme duke përdorur matcha:

  • kokoshka nga çaji jeshil matcha latte
  • çaj i ftohtë matcha portokalli
  • bare granola matcha jeshile

Rreziqet

Nuk ka pasur shumë studime mbi rreziqet e cajit matcha. Për këtë arsye, përfitimet dhe rreziqet nuk janë ende plotësisht të qarta.

Në një studim të vitit 2015 , një konsum i lartë i çajit jeshil kishte lidhje me problemet riprodhuese te mizat e frutave. Megjithatë, është e paqartë nëse kjo do të kishte apo jo të njëjtin efekt te njerëzit.

E rëndësishmja, disa kërkime sugjerojnë se konsumimi i tepërt i çajit jeshil mund të zvogëlojë thithjen e hekurit për shkak të përmbajtjes së tij të katekinës.

Pirja e tepërt e çajit jeshil gjithashtu siguron një sasi të madhe kafeine. Kjo mund të çojë në efekte anësore të tilla si rrahjet e shpejta të zemrës dhe problemet me gjumin.