Perimet janë miqtë e tu më të mirë për të humbur ato kile të tepërta. Por a e di se këto perime  janë të mrekullueshme edhe për flokët e tu? Po! Ka përfitime të shumta të perimeve për rritjen e flokëve. Perimet për rritjen e flokëve përmbajnë vitamina, fibra dhe minerale, të cilat ndihmojnë në administrimin dhe mbajtjen e përbërjes, trashësisë dhe butësisë së flokeve tuaj. Madje ekspertet rekomandojne qe personat qe vuajne nga renia e flokeve duhet patjeter ti konsumojne. Ia disa pre tyre: 

Spinaqi 

Ndër ato perime që konsiderohen ushqyese për flokët tuaj, spinaqi kryeson listën. Plot me fibra të ngrënshme, spinaqi është një burim i pasur hekuri dhe zinku, përveç vitaminave dhe mineraleve të tjera thelbësore. Këto dy minerale të veçanta janë shumë të nevojshme për flokët, pasi mungesa e zinkut dhe hekurit shpesh çon në rënien e flokëve në shumë njerëz. 

Karrota 

Karrota është perimja e dytë më e mirë për rritjen e flokëve. Karotat janë te pasura me vitaminë B7 ose Biotin që konsiderohet një tonik i shëndetshëm për flokët. Biotina është thelbësore për ri-rritjen e flokëve. Në të njëjtën kohë, ndihmon për të forcuar rrënjët e flokëve në mënyrë që flokët të mos bien lehtë. Karrota është gjithashtu e pasur me beta-karotene, pararendëse e vitaminës A, e cila mund të ndihmojë në rritjen e shëndetit të flokëve

Qepet 

Qepët janë gjithashtu një lëndë ushqyese e dobishme për flokët. Është një burim i pasur zinku, hekuri dhe biotini, të cilat janë të nevojshme për rritjen e flokëve. Përveç rritjes së flokëve, qepa është një perime e mrekullueshme që ndihmon në parandalimin e renies së parakohshme të flokëve 

Patate e  embel 

Patatet e ëmbla janë një burim i shkëlqyer beta-karotene. Trupi ynë transformon beta-karotenën në vitaminë A. Beta-karotene është e nevojshme për riparimin e qelizave brenda trupit. Patatet e ëmbla përmbushin në një masë të madhe mungesën e vitaminës A. 

Domatet 

Domatet janë burime të pasura me antioksidues, lycopene. Antioksiduesit janë gjithashtu agjentë të efektshëm për riparimin e qelizave. Ato ndihmojnë për të hequr papastërtitë dhe toksinat nga sipërfaqja e skalpit. Mund të konsumohen domatja drejtpërdrejte ose të aplikohet pulpa e domates në skalp për rezultate më të mira. Domatet ndihmojnë për të përmirësuar shkëlqimin flokëve. 

Hudhra 

Edhe pse ka një erë të fortë, hudhra është një tonik ideal për flokët. Është mirë t’ia shtosh këtë tabelës së rregullt të dietës, pasi përmban shumë pak kalori. Përveç kësaj, hudhra përmban një përmbajtje shumë të lartë të squfurit, e cila konsiderohet më e mira për ri-rritjen e flokëve.

Rrepa 

Pasja e një perime me ngjyrë të kuqe rrit lycopene tuaj, e cila është e njohur për të rritur normën e rritjes së flokëve. Rrepa përmban lycopene që ndihmon për të stimuluar rritjen e flokëve. Përveç rrepeve, shumica e perimeve të kuqe janë të mira për flokët, pasi mund të përmbajnë të njëjtin lëndë ushqyese. 

Gjethe keri  

Relativisht më pak të diskutuara, gjethet e kerit janë një antidot i shkëlqyer për humbjen e flokëve. Gjethet e kerit përmbajnë shumë komponime të dobishme për shkak të të cilave konsiderohet një tonik ideal për rritjen e flokëve. 

 Mashurka 

Mashurkat janë burimi më i pasur i vitaminave A dhe E. Vitamina E është shumë e nevojshme për përmirësimin e shkëlqimit dhe vëllimit të flokëve. Gjithashtu, i mbron flokët nga thinjat e parakohshme. 

Specat djeges te gjelber 

Një tjetër rezervë e pasur me keratin dhe vitaminë E, speci djegës jeshil është i shkëlqyeshëm për nxitjen e rritjes së flokëve. Ndihmon gjithashtu në riparimin e qelizave të dëmtuara të kokës në mënyrë që të promovojë folikulat e reja të flokëve.

Perimet portokalli 

Ju japin përbërje beta të cilat gjithashtu ndihmojnë në arritjen e flokëve të gjatë të shëndetshëm. Ato zvogëlojnë thyerjen e flokëve dhe rënien e flokëve. Merrni dozën tuaj të beta karotenës nga portokallet dhe perimet me ngjyrë të verdhë – specat e kambanes janë një burim i madh. 

Kastraveci 

Është  njohur edhe për arritjen e flokëve të shëndetshëm. Përzjeje në disa kastraveca të freskët dhe aplikoje pastën në kokë dhe bëji masazh të plotë. 

Duke konsumuar perime për rritjen e flokëve është një mënyrë e shkëlqyer për të nxitur forcën e flokëve dhe për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm të flokëve. Perimet si spinaqi, qepët, karotat, hudhrat, domatet, bletët, patatet e ëmbla, mashurkat,  perimet portokalli dhe specat djegës të gjelbër mund të nxisin pozitivisht shëndetin e flokëve. Përveç kësaj, mund të përdorni edhe maska flokësh, të shmangni ujin e nxehtë për të larë flokët, të ndiqni një dietë të ekuilibruar dhe të keni hidratim të përshtatshëm për të nxitur rritjen e flokëve. 

Duhet theksuar se keto perime edhe pse kane kaq shume veti te mira nuk mund te kryejne te njejtin funksion nese nuk perdoren me produkte te tjera qe ndihmojne kunder renies se flokeve, dermatologet sugjerojne qe te perdorni serumin Dr. Jacob pasi ai ka efikasitet dhe ndihmon kunder renies se flokeve.