Diabeti i ulët

Sheqeri i lartë i gjakut, e kundërta nga diabeti i ulët dhe normat e diabetit, ndodh kur trupi juaj nuk bën mjaftueshëm ose në mënyrë efektive përdor insulinë, një hormon që rregullon glukozën në gjak dhe e ndihmon atë të hyjë në qelizat tuaja për energji.

Sheqeri i lartë i gjakut (hiperglicemia) shoqërohet me diabet.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) raporton se 13% e të rriturve amerikanë jetojnë me diabet dhe 34.5% kanë prediabet.Kjo do të thotë se afër 50% e të gjithë të rriturve në SHBA jetojnë me normat e diabetit.

Këtu janë 15 mënyra të thjeshta për t’u arritur diabet i ulët në mënyrë të natyrshme:

Ushtroni rregullisht që të arrini te diabeti i ulët

Ushtrimet e rregullta mund t’ju ndihmojnë të merrni dhe mbani një peshë të moderuar dhe të rrisni ndjeshmërinë ndaj insulinës.

Ndjeshmëria e rritur ndaj insulinës do të thotë që qelizat tuaja janë më të afta të përdorin sheqerin e disponueshëm në qarkullimin e gjakut.

Ushtrimi gjithashtu ndihmon muskujt tuaj të përdorin sheqerin në gjak për energji dhe tkurrje të muskujve.

Nëse keni probleme me menaxhimin e sheqerit në gjak, duhet të kontrolloni rregullisht nivelet tuaja për të arritur normat e diabetit. Kjo do t’ju ndihmojë të mësoni se si i përgjigjeni aktiviteteve të ndryshme dhe mbani nivelet e sheqerit në gjak që të mos bëhen shumë të larta ose të arrini te diabeti i ulët.

Format e dobishme të stërvitjes përfshijnë ngritjen e peshave, ecje të shpejtë, vrapim, biçikletë, vallëzim, shëtitje, not etj.

Menaxhoni marrjen e karbohidrateve

Trupi juaj zbërthen karbohidratet në sheqerna (kryesisht glukozë), dhe pastaj insulina ndihmon trupin tuaj të përdorë dhe ruajë sheqerin për energji.

Kur hani shumë karbohidrate ose keni probleme me funksionin e insulinës, ky proçes dështon, dhe nivelet e glukozës në gjak mund të rriten.

Sidoqoftë, ka disa gjëra që mund të bëni në lidhje me normat e diabetit.

Shoqata Amerikane e Diabetit (ADA) rekomandon menaxhimin e marrjes së karbohidrateve duke numëruar karbohidratet dhe duke qenë të vetëdijshëm për sa ju nevojiten.

Disa studime zbulojnë se këto metoda mund t’ju ndihmojnë gjithashtu të planifikoni vaktet tuaja në mënyrë të përshtatshme, duke përmirësuar më tej menaxhimin e sheqerit në gjak. Si rrjedhojë përfitoni nga diabeti i ulët.

Shumë studime tregojnë gjithashtu se një dietë e ulët me karbohidrate ndihmon në uljen e niveleve të sheqerit në gjak dhe parandalon thumba të sheqerit në gjak.

Për më tepër, një dietë e ulët me karbohidrate mund të ndihmojë në menaxhimin e niveleve të sheqerit në gjak në planin afatgjatë.

Rritni marrjen e fibrave

Fibrat ngadalësojnë tretjen e karbohidrateve dhe thithjen e sheqerit. Për këto arsye, ajo promovon një rritje më graduale të niveleve të sheqerit në gjak.

Për më tepër, lloji i fibrave që ju hani mund të luajë një rol. Ekzistojnë dy lloje të fibrave:

Ndërsa të dyja janë të rëndësishme, fibra e tretshme është treguar qartë për të përmirësuar menaxhimin e sheqerit në gjak

Për më tepër, një dietë me fibra të lartë mund të ndihmojë në menaxhimin më të mirë të diabetit të tipit 1 duke përmirësuar aftësinë e trupit për të rregulluar sheqerin në gjak dhe duke arritur te diabeti i ulët.

Ushqimet që përmbajnë shumë fibra përfshijnë:

 • perime
 • fruta
 • bishtajore
 • drithërat integrale

Marrja e rekomanduar ditore e fibrave është rreth 25 gram për gratë dhe 38 gram për burrat. Kjo është rreth 14 gram për çdo 1000 kalori.

Pini ujë dhe qëndroni të hidratuar

Pirja e mjaftueshme e ujit mund t’ju ndihmojë të mbani nivelet e sheqerit në gjak brenda kufijve të shëndetshëm.

Përveç parandalimit të dehidrimit, ndihmon veshkat tuaja të nxjerrin sheqerin e tepërt përmes urinës.

Një studim tregoi se ata që pinin më shumë ujë kishin një rrezik më të ulët për zhvillimin e niveleve të larta të sheqerit në gjak dhe kështu mund të arrinin më shpejt normat e diabetit.

Pirja e ujit rregullisht ndihmon në rehidratimin e gjakut, ul nivelin e sheqerit në gjak dhe mund të çojë te diabeti i ulët.

Mbani në mend se uji dhe pijet e tjera jo kalorike janë më të mirat. Pijet e ëmbëlsuara me sheqer rrisin glukozën në gjak, shtojnë peshën dhe rrisin rrezikun e diabetit.

Zbatoni kontrollin e pjesës për te diabeti i ulët

Kontrolli i pjesës ndihmon në rregullimin e marrjes së kalorive dhe mund të ndihmojë në mbajtjen e një peshe të moderuar.

Si pasojë, menaxhimi i peshës promovon nivele të shëndetshme të sheqerit në gjak dhe është treguar se zvogëlon rrezikun e shfaqjes së diabetit të tipit 2.

Monitorimi i madhësive tuaja të shërbimit gjithashtu ndihmon në normat e diabetit, në zvogëlimin e marrjes së kalorive dhe pasojave të sheqerit në gjak.

Këtu janë disa këshilla të dobishme për menaxhimin e madhësive të pjesëve:

 • Matni dhe peshoni pjesë.
 • Përdorni pllaka më të vogla.
 • Shmangni restorantet që mund të hani.
 • Lexoni etiketat e ushqimit dhe kontrolloni madhësitë e servirjes.
 • Mbani një ditar të ushqimit.
 • Hani ngadalë.

Zgjidhni ushqime me indeks të ulët glicemik

Indeksi glikemik mat mënyrën se si ne thithim ose tretim ushqimet, gjë që ndikon në shpejtësinë me të cilën rriten nivelet e sheqerit në gjak.

Si sasia ashtu edhe lloji i karbohidrateve përcaktojnë sesi një ushqim ndikon në nivelet e sheqerit në gjak Ngrënia e ushqimeve me indeks të ulët glicemik është treguar se çon te diabeti i ulët. Megjithëse indeksi glikemik i ushqimeve është i rëndësishëm, sasia e karbohidrateve të konsumuara gjithashtu ka rëndësi

Ushqimet me një indeks glikemik të ulët deri të moderuar përfshijnë:

 • bulgur
 • elbi
 • kos
 • tërshëra
 • fasulet
 • thjerrëzat
 • bishtajore
 • makarona gruri
 • perime pa amidon

Menaxhoni nivelet e stresit te diabeti i ulët

Stresi mund të ndikojë në nivelet e sheqerit në gjak

Hormonet si glukagoni dhe kortizoli sekretohen gjatë stresit. Këto hormone bëjnë që diabeti të mos jetë i ulët.

Një studim tregoi se stërvitja, relaksimi dhe meditimi ulën ndjeshëm stresin dhe ulën nivelet e sheqerit në gjak për studentët.

Ushtrimet dhe metodat e relaksimit si yoga dhe zvogëlimi i stresit i bazuar në mendje mund të ndihmojnë gjithashtu në korrigjimin e problemeve të sekretimit të insulinës në diabetin kronik.

Monitoroni nivelet e sheqerit në gjak

“Ajo që matet menaxhohet.”

Matja dhe monitorimi i niveleve të glukozës në gjak, sidomos te diabeti i ulët ose i lartë, mund t’ju ndihmojë të menaxhoni më mirë nivelet tuaja.

Për shembull, mbajtja nën kontroll ju ndihmon të përcaktoni nëse keni nevojë të bëni rregullime në vaktet ose ilaçet.

Kjo gjithashtu do t’ju ndihmojë të zbuloni se si trupi juaj reagon ndaj ushqimeve të caktuara.

Provoni të matni nivelet tuaja çdo ditë dhe të mbani gjurmët e numrave në një regjistër.

Bëni mjaftueshëm gjumë cilësor kur është diabeti i ulët

Bërja e gjumit të mjaftueshëm ndihet shkëlqyeshëm dhe është e nevojshme për shëndet të mirë.

Zakonet e dobëta të gjumit dhe mungesa e pushimit gjithashtu mund të ndikojnë në nivelet e sheqerit në gjak dhe ndjeshmërinë ndaj insulinës. Ato mund të rrisin oreksin dhe të nxisin shtimin e peshës.

Heqja e gjumit ul çlirimin e hormoneve të rritjes dhe rrit nivelet e kortizolit. Të dyja këto luajnë një rol thelbësor në menaxhimin e sheqerit në gjak.

Për më tepër, gjumi i duhur ka të bëjë me sasinë dhe cilësinë. Është më mirë të bësh një sasi të mjaftueshme të gjumit me cilësi të lartë çdo natë.

Hani ushqime të pasura me krom dhe magnez

Nivelet e larta të sheqerit në gjak dhe diabeti i ulët gjithashtu janë lidhur me mungesat e mikroelementeve.

Kromi përfshihet në metabolizmin e karbohidrateve dhe yndyrës. Ndihmon gjithashtu në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak. Mungesa e kromit mund t’ju predispozojë për intolerancë ndaj karbohidrateve dhe diabeti i ulët mund të shfaqet.

Sidoqoftë, mekanizmat që qëndrojnë pas kësaj nuk dihen plotësisht. Studimet gjithashtu raportojnë gjetje të përziera.

Disa studime të njerëzve me diabet treguan se kromi kishte përfitime për menaxhimin afatgjatë të sheqerit në gjak. Sidoqoftë, alternativa është gjetur gjithashtu

Ushqimet e pasura me krom përfshijnë:

 • mish
 • produkte drithërash
 • fruta
 • perime
 • arra

Magnezi gjithashtu është treguar i dobishëm për nivelet e sheqerit në gjak, ndërsa mungesa e magnezit ka qenë e lidhur me një rrezik më të lartë të zhvillimit te diabeti i ulët. Studimet kanë lidhur individë me marrjen më të lartë të magnezit me deri në 47% rrezik më të ulët për zhvillimin e diabetit të tipit 2.

Sidoqoftë, nëse tashmë hani shumë ushqime të pasura me magnez, ju ndoshta nuk do të përfitoni nga suplementet.

Ushqimet e pasura me magnez përfshijnë:

 • zarzavate me gjethe të errëta
 • fara kungulli dhe kungulli
 • ton
 • drithërat integrale
 • çokollate e zezë
 • banane
 • avokado
 • fasule

Provoni uthull molle te diabeti i ulët

Uthulla e mollës ka shumë përfitime shëndetësore.

Ajo promovon diabet të ulët të agjërimit, duke zvogëluar prodhimin e tij nga mëlçia ose duke rritur përdorimin e tij nga qelizat.

Për më tepër, studimet tregojnë se uthulla ndikon ndjeshëm në reagimin e trupit tuaj ndaj sheqernave dhe mund të ndihmojë në përmirësimin e ndjeshmërisë së insulinës.

Mund të përzihet në pak ujë që mund të pini para një vakti të lartë me karbohidrate ose të përzihet në salcë sallate.

Sidoqoftë, është thelbësore të flisni me mjekun tuaj para se të merrni uthull molle nëse tashmë po merrni ilaçe që ulin sheqerin në gjak, ndikon te diabeti i ulët.

Eksperimentoni me ekstraktin e kanellës te diabeti i ulët

Kanella dihet se ka shumë përfitime shëndetësore.

Ka treguar për të përmirësuar ndjeshmërinë e insulinës duke ulur rezistencën e insulinës në nivelin qelizor.

Studimet tregojnë se kanella gjithashtu mund të ulë nivelet e sheqerit në gjak deri në 29%, duke na çuar te diabeti i ulët.

Ai ngadalëson ndarjen e karbohidrateve në traktin tretës, i cili moderon rritjen e sheqerit në gjak pas një vakti.

Sidoqoftë, ka rreziqe të përfshira nëse merrni shumë kanellë.

Provoni berberinë në rast se është diabeti i ulët

Berberina është përbërësi aktiv i një barishte të përdorur në mjekësinë tradicionale kineze, përfshirë trajtimin e diabetit.

Berberine është treguar për të ndihmuar në uljen e sheqerit në gjak dhe për të rritur prishjen e karbohidrateve për energji.

Për më tepër, berberina mund të jetë aq efektive sa disa ilaçe që ulin sheqerin në gjak. Kjo e bën atë një nga suplementet më efektive për ata me diabet ose prediabet.

Sidoqoftë, shumë prej mekanizmave që qëndrojnë pas efekteve të saj janë ende të panjohura. Nevojiten më shumë studime me cilësi të lartë për të përcaktuar sigurinë dhe efektivitetin e tij.

Për më tepër, mund të ketë disa efekte anësore, të tilla si:

 • diarre
 • kapsllëku
 • gazra
 • dhimbje barku

Flisni së pari me siguruesin e kujdesit shëndetësor nëse po mendoni të përdorni berberine.

Hani fara fenugreek

Farat e fenugreek janë një burim i shkëlqyeshëm i fibrave të tretshme, të cilat mund të ndihmojnë në menaxhimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe te diabeti i ulët.

Shumë studime kanë treguar se fenugreek mund të ndikojë te diabeti i ulët i njerëzve. Ndihmon gjithashtu në uljen e glukozës së agjërimit dhe përmirësimin e tolerancës ndaj glukozës

Megjithëse jo aq popullor, fenugreek mund të shtohet në produktet e pjekura për të ndihmuar në trajtimin e diabetit.

Doza e rekomanduar e farave të fenugreek është 2-5 gram në ditë, megjithëse kjo ndryshon nga studimi në studim.

Ruani një peshë të moderuar

Është e logjikshme që mbajtja e një peshe të moderuar do të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit tuaj dhe mund të ndihmojë në parandalimin e problemeve shëndetësore në të ardhmen.

Menaxhimi i peshës gjithashtu promovon nivele të shëndetshme të sheqerit në gjak dhe është treguar se ndihmon te diabeti i ulët.

Edhe një ulje prej 7% e peshës trupore mund të zvogëlojë rrezikun tuaj për zhvillimin e diabetit deri në 58%, dhe duket se funksionon edhe më mirë sesa një ilaç i zakonshëm për diabetin

Për më tepër, këto rreziqe të zvogëluara mund të vazhdojnë për një kohë të gjatë.

Është e rëndësishme të monitoroni vijën e belit tuaj, pasi është ndoshta faktori më i rëndësishëm i lidhur me peshën për vlerësimin e rrezikut tuaj të diabetit.

Një matje prej më shumë se 88.9 cm për gratë dhe më shumë se 101.6 cm për burrat shoqërohet me një rrezik në rritje të zhvillimit të rezistencës ndaj insulinës, niveleve të larta të sheqerit në gjak dhe diabetit të tipit 2.

Pasja e një matje të shëndetshme të belit mund të jetë edhe më e rëndësishme se pesha juaj e përgjithshme.

Përfundim

Normat e diabetit

Sigurohuni që të flisni me siguruesin e kujdesit shëndetësor para se të bëni ndryshime në stilin e jetës ose të provoni shtesa të reja.

Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse keni probleme me menaxhimin e sheqerit në gjak ose nëse jeni duke marrë ilaçe për te diabeti i ulët.

Nëse keni diabet ose keni probleme te normat e diabetit, është e rëndësishme të punoni me siguruesin tuaj të kujdesit shëndetësor për të krijuar dhe filluar një plan trajtimi sa më shpejt të jetë e mundur.