Vitaminat

Vitaminat janë përbërje organike për të cilat njerëzit kanë nevojë në sasi të vogla. Shumica e vitaminave duhet të vijnë nga ushqimi sepse trupi ose nuk i prodhon ato ose prodhon shumë pak.

Secili organizëm ka kërkesa të ndryshme për vitaminat. Për shembull, njerëzit duhet të marrin vitaminë C nga dietat e tyre – ndërsa qentë mund të prodhojnë të gjithë vitaminën C që u nevojitet.

Për njerëzit, vitamina D nuk është në dispozicion në sasi të mjaftueshme në ushqim. Trupi i njeriut sintetizon vitaminën kur ekspozohet në rrezet e diellit, dhe ky është burimi më i mirë i vitaminës D.

Vitaminat e ndryshme luajnë role të ndryshme në trup, dhe një person kërkon një sasi të ndryshme të secilës vitaminë për të qenë i shëndetshëm.

Çfarë janë vitaminat?

Vitaminat janë substanca organike të pranishme në sasi të vogla në ushqimet natyrore. Pasja shumë e vogël e ndonjë vitamine të veçantë mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të çështjeve të caktuara shëndetësore.

Një vitaminë është një përbërje organike, që do të thotë se përmban karbon. Gjithashtu një lëndë ushqyese thelbësore që trupi mund të ketë nevojë të marrë nga ushqimi.

Tashmë njihen 13 vitaminat.

Vitamina të tretshme në yndyrë dhe të tretshme në ujë

Vitaminat janë të tretshme, ose të tretshme, në yndyrë ose ujë. Ne përshkruajmë të dy llojet më poshtë:

Vitamina të tretshme në yndyrë

Vitaminat A, D, E dhe K janë të tretshme në yndyrë. Trupi ruan vitaminat e tretshme në yndyrë në indet yndyrore dhe mëlçinë, dhe rezervat e këtyre vitaminave mund të qëndrojnë në trup për ditë dhe nganjëherë muaj.

Yndyrat dietike ndihmojnë trupin të thithë vitamina të tretshme në yndyrë përmes traktit të zorrëve.

Vitamina të tretshme në ujë

Vitaminat e tretshme në ujë nuk qëndrojnë në trup për shumë kohë dhe nuk mund të ruhen. Ata largohen nga trupi përmes urinës. Për shkak të kësaj, njerëzit kanë nevojë për një furnizim më të rregullt të vitaminave të tretshme në ujë sesa ato të tretshme në yndyrë.

Vitamina C dhe të gjitha vitaminat B janë të tretshme në ujë.

13 vitaminat

Më poshtë, mësoni për vitaminat e njohura aktualisht:

Vitamina A

Emrat kimikë: retinol, retinë dhe “katër karotenoidet”, përfshirë beta karotenin.

 • -Është i tretshëm në yndyrë.
 • Funksioni: Është thelbësore për shëndetin e syve.
 • Mungesa: Kjo mund të shkaktojë verbëri gjatë natës dhe keratomalacia, e cila bën që shtresa e pastër e syrit të rritet e thatë dhe të turbullt
 • Burime të mira: Vitaminat i përfshijnë: mëlçia, vaji i mëlçisë së merlucit, karota, brokoli, patatet e ëmbla, gjalpi, lakra jeshile, spinaqi, kungujt, zarzavatet jakë, disa djathëra, vezët, kajsitë, pjepri dhe qumështi.

Vitamina B1

Emri kimik: tiaminë.

 • -Është i tretshëm në ujë.
 • Funksioni: Është thelbësore për prodhimin e enzimeve të ndryshme që ndihmojnë në prishjen e sheqerit në gjak.
 • Mungesa: Kjo mund të shkaktojë sindromën beriberi dhe Wernicke-Korsakoff
 • Burime të mira: Këto përfshijnë vitaminat nga: maja, mish derri, kokrra drithëra, fara luledielli, oriz kafe, thekër kokërr të plotë, shparguj, lakër jeshile, lulelakër, patate, portokall, mëlçi dhe vezë.

Vitamina B2

Emri kimik: riboflavin.

 • -Është i tretshëm në ujë
 • Funksioni: Është thelbësore për rritjen dhe zhvillimin e qelizave të trupit dhe ndihmon në metabolizmin e ushqimit.
 • Mungesa: Simptomat nga vitaminat përfshijnë inflamacion të buzëve dhe çarje në gojë.
 • Burime të mira: Këto përfshijnë shparguj, banane, hurmë, bamje, dardhë, gjizë, qumësht, kos, mish, vezë, peshk dhe fasule jeshile

Vitamina B3

Emrat kimikë: niacin, niacinamide.

 • -Është i tretshëm në ujë
 • Funksioni: Trupi ka nevojë për niacinë që qelizat të rriten dhe të punojnë si duhet.
 • Mungesa: Nivelet e ulta nga vitaminat rezultojnë në një çështje shëndetësore të quajtur pellagra, e cila shkakton diarre, ndryshime të lëkurës dhe shqetësime të zorrëve.
 • Burime të mira: Shembujt përfshijnë mish pule, viçi, ton, salmon, qumësht, vezë, domate, perime me gjethe, brokoli, karota, arra dhe fara, tofu dhe thjerrëzat.

Vitamina B5

Emri kimik: acid pantotenik.

 • -Është i tretshëm në ujë.
 • Funksioni: Është e nevojshme për prodhimin e energjisë dhe hormoneve.
 • Mangësia: Simptomat përfshijnë parestezinë, ose “kunjat dhe gjilpërat”.
 • Burime të mira: Këto përfshijnë vitaminat nga: mish, drithëra, brokoli, avokado dhe kos.

Vitamina B6

Emrat kimikë: piridoksinë, piridoksaminë, piridoksal.

 • -Është i tretshëm në ujë
 • Funksioni: Është jetike për formimin e qelizave të kuqe të gjakut.
 • Mungesa: Nivelet e ulëtanga vitaminat mund të çojnë në anemi dhe neuropati periferike.
 • Burime të mira: Këto përfshijnë qiqra, mëlçia viçi, banane, kunguj dhe arra.

Vitamina B7

Emri kimik: biotinë.

 • -Është i tretshëm në ujë.
 • Funksioni: Mundëson trupin të metabolizojë proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet. Kontribuon gjithashtu në keratinën, një proteinë strukturore në lëkurë, flokë dhe thonj.
 • Mungesa: Nivelet e ulëta mund të shkaktojnë dermatit ose inflamacion të zorrëve.
 • Burime të mira: Këto përfshijnë vitaminat e të verdhës së vezës, mëlçisë, brokolit, spinaqit dhe djathit.

Vitamina B9

Emrat kimikë: acid folik, acid folinik.

 • -Është i tretshëm në ujë.
 • Funksionet: Është thelbësore për të ndërtuar ADN dhe ARN.
 • Mungesa: Gjatë shtatzënisë, kjo mund të ndikojë në sistemin nervor të fetusit. Mjekët rekomandojnë suplemente të acidit folik para dhe gjatë shtatzënisë.
 • Burime të mira: Këto përfshijnë perime me gjethe, bizele, bishtajore, mëlçi, disa produkte gruri të fortifikuar dhe fara luledielli. Gjithashtu, disa fruta kanë sasi të moderuar.

Vitamina B12

Emrat kimikë: cianokobalamina, hidroksokobalamina, metilkobalamina.

 • -Është i tretshëm në ujë.
 • Funksioni: Është thelbësore për një sistem nervor të shëndetshëm.
 • Mungesa: Nivelet e ulëta mund të çojnë në probleme neurologjike dhe disa lloje të anemisë.
 • Burime të mira: Shembujt përfshijnë peshk, butak, mish, shpendë, vezë, qumësht dhe produkte të tjera të qumështit, drithëra të pasuruar, produkte soje të fortifikuara dhe maja ushqimore të pasuruar.

Mjekët mund të rekomandojnë që njerëzit me dieta vegane të marrin shtesa B12.

Vitaminat C

Emri kimik: acid askorbik.

 • -Është i tretshëm në ujë.
 • Funksioni: Kontriubon në prodhimin e kolagjenit, shërimin e plagëve dhe formimin e kockave. Gjithashtu forcon enët e gjakut, mbështet sistemin imunitar, ndihmon trupin të thithë hekurin dhe vepron si antioksidant.
 • Mungesa: Kjo mund të rezultojë në skorbut, i cili shkakton gjakderdhje të mishrave të dhëmbëve, humbje të dhëmbëve dhe rritje të dobët të indeve dhe shërimin e plagëve.
 • Burime të mira: Këto përfshijnë fruta dhe perime, por gatimi shkatërron vitaminën C.

Vitaminat D

Emrat kimikë: ergokalciferol, kolecalciferol.

 • -Është i tretshëm në yndyrë.
 • Funksioni: Është e nevojshme për mineralizimin e shëndetshëm të kockave.
 • Mungesa: Kjo mund të shkaktojë rakitizëm dhe osteomalacia, ose zbutje të kockave.
 • Burime të mira: Ekspozimi ndaj rrezeve UVB nga dielli ose burime të tjera bën që trupi të prodhojë vitaminë D. Peshku yndyror, vezët, mëlçia e viçit dhe kërpudhat gjithashtu përmbajnë vitaminë

Vitaminat E

Emrat kimikë: tokoferol, tokotrienol.

 • -Është i tretshëm në yndyrë.
 • Funksioni: Aktiviteti i tij antioksidues ndihmon në parandalimin e stresit oksidativ, një çështje që rrit rrezikun e inflamacionit të përhapur dhe sëmundjeve të ndryshme.
 • Mungesa: Kjo është e rrallë, por mund të shkaktojë anemi hemolitike tek të porsalindurit. Kjo gjendje shkatërron qelizat e gjakut.
 • Burime të mira: Këto përfshijnë embrion gruri, kivi, bajame, vezë, arra, zarzavate me gjethe dhe vajra bimorë.

Vitamina K

Emrat kimikë: filokinon, menakinon.

 • -Është i tretshëm në yndyrë
 • Funksioni: Është e nevojshme për mpiksjen e gjakut.
 • Mangësia: Nivelet e ulta mund të shkaktojnë një ndjeshmëri të pazakontë ndaj gjakderdhjes, ose diatezës së gjakderdhjes.
 • Burime të mira: Këto përfshijnë natto, zarzavate me gjethe, kunguj, fiq dhe majdanoz.

Shtesa nga vitaminat

Shumë njerëz në Shtetet e Bashkuara marrin multivitamina dhe shtesa të tjera, megjithëse këto mund të mos jenë të nevojshme ose të dobishme, sipas hulumtimeve.

Një dietë e ekuilibruar, e larmishme që përmban shumë fruta dhe perime duhet të jetë burimi kryesor për vitaminat. Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore ofrojnë udhëzime të përditësuara që jep me detaje mënyrat më të mira për të marrë mjaft lëndë ushqyese nga dieta.

Ushqimet dhe suplementet e fortifikuara mund të jenë të përshtatshme në disa raste, megjithatë, të tilla si gjatë shtatzënisë, për njerëzit me dieta të kufizuara dhe për njerëzit me çështje specifike shëndetësore.

Kushdo që merr shtesa nga vitaminat duhet të jetë i kujdesshëm që të mos kalojë dozën maksimale, pasi tregohet se marrja e tepërt nga vitaminat mund të çojë në probleme shëndetësore.

Gjithashtu, disa ilaçe mund të ndërveprojnë me suplementet e vitaminave. Në përgjithësi, është e rëndësishme të flisni me një ofrues të kujdesit shëndetësor para se të provoni ndonjë shtesë.

Përfundim

Vitaminat janë lëndë ushqyese thelbësore që vijnë kryesisht nga ushqimet. Secili kryen role të ndryshme në trup, dhe mungesat nga vitaminat e ndryshme mund të dëmtojnë shëndetin në mënyra të ndryshme.

Synoni të merrni vitaminat nga një dietë e ekuilibruar, e larmishme që përmban shumë fruta dhe perime. Nëse një person është shtatzënë ose ka një problem shëndetësor ose një dietë të kufizuar, një mjek ose nutricionist mund të rekomandojë shtesa.