Ulçera e stomakut

Çfarë është ulcera e stomakut?

Ulcera e stomakut është plagë e dhimbshme në veshjen e brendshme të stomakut. Ajo është një lloj sëmundje e ulçerës peptike. Ulçer peptike quhet çdo ulçerë që prek të dyja, stomakun dhe zorrën e hollë.

Ulcera e stomakut ndodh kur shtresa e trashë e mukusit që mbron stomakun tuaj nga lëngjet tretëse zvogëlohet. Kjo lejon që acidet e tretjes të hanë indet që mbështjellin stomakun, duke shkaktuar një ulçerë.

Ulcera e stomakut mund të shërohet lehtësisht, por ato mund të bëhen të rënda pa trajtimin e duhur.

Nga çfarë shkaktohet ulcera e stomakut?

Ulcera e stomakut shkaktohet pothuajse gjithmonë nga një nga më poshtë:

 • një infeksion me bakterin Helikobakter pilori
 • përdorimi afatgjatë i ilaçeve anti-inflamatore të tilla si aspirina, ibuprofen ose naproxen

Një gjendje e njohur si sindroma Zollinger-Ellison mund të sjellë pasoja si ulcera e stomakut dhe zorrëve duke rritur prodhimin e acidit në trup. Kjo sindromë dyshohet se shkakton më pak se 1% të të gjitha ulçerave peptike.

Simptomat tek ulcera e stomakut

Një numër simptomash shoqërohen nga ulcera e stomakut. Ashpërsia e simptomave varet nga ashpërsia e ulçerës.

Simptoma më e zakonshme është një ndjesi djegieje ose dhimbje në mes të barkut tuaj, midis gjoksit dhe kërthizës. Në mënyrë tipike, dhimbja do të jetë më e fortë kur stomaku juaj është bosh, dhe mund të zgjasë për disa minuta deri në disa orë.

Shenjat e tjera të zakonshme tek ulcera e stomakut përfshijnë:

 • dhimbje e shurdhër në stomak
 • humbje peshe
 • duke mos dashur të ha për shkak të dhimbjes
 • të përzier ose të vjella
 • fryrje
 • ndjehen lehtësisht të ngopur
 • gërryerje ose zbaticë acidi
 • urth, e cila është një ndjesi djegie në gjoks
 • dhimbje që mund të përmirësohet kur hani, pini ose merrni antacid
 • anemi, simptomat e së cilës mund të përfshijnë lodhje, gulçim ose lëkurë më të zbehtë
 • jashtëqitje të errëta
 • të vjella si të përgjakshme ose që ngjajnë si llum kafeje

Flisni me mjekun tuaj nëse keni ndonjë simptomë nga ulcera e stomakut. Edhe pse shqetësimi mund të jetë i lehtë, ulçerat mund të përkeqësohen nëse nuk trajtohen. Ulcerat gjakderdhëse mund të bëhen kërcënuese për jetën.

Si diagnostikohet ulcera e stomakut?

Diagnostifikimi dhe trajtimi do të varet nga simptomat tuaja dhe ashpërsia e ulçerës. Për t’u diagnostikuar ulcera e stomakut, mjeku juaj do të rishikojë historinë tuaj mjekësore së bashku me simptomat tuaja dhe çdo ilaç me recetë ose pa recetë që po merrni.

Për të përjashtuar infeksionin me helikobakter pilori, mund të urdhërohet një test gjaku, ose frymëmarrje. Me një provë të frymëmarrjes, do të udhëzoheni të pini një lëng të pastër dhe të merrni frymë në një qese, e cila më pas mbyllet. Nëse helikobakter pilori është i pranishëm, kampioni i frymëmarrjes do të përmbajë nivele më të larta të dioksidit të karbonit se normalisht.

Testet e përdorura për t’u diagnostikuar ulcera e stomakut përfshijnë:

 • Gëlltitja e bariumit: Ju pini një lëng të trashë të bardhë (barium) që vesh traktin tuaj të sipërm gastrointestinal dhe ndihmon mjekun tuaj të shohë stomakun dhe zorrën tuaj të hollë në rrezet X.
 • Endoskopia: Një tub i hollë dhe i ndriçuar futet përmes gojës tuaj dhe në stomak dhe në pjesën e parë të zorrës së hollë. Kjo provë përdoret për të kërkuar ulçera, gjakderdhje dhe çdo ind që duket jo normal.
 • Biopsia endoskopike: Një pjesë e indit të stomakut hiqet, kështu që mund të analizohet në një laborator.

Trajtimi nga ulcera e stomakut

Trajtimi do të ndryshojë në varësi të shkakut të ulçerës tuaj. Shumica e ulçerave mund të trajtohet me recetë nga mjeku juaj, por në raste të rralla, mund të kërkohet kirurgji.

Është e rëndësishme të trajtohet menjëherë ulcera e stomakut. Flisni me mjekun tuaj për të diskutuar një plan trajtimi. Nëse keni një ulçerë aktive të gjakderdhjes, ka të ngjarë të shtroheni në spital për trajtim intensiv me endoskopi dhe ilaçe të ulçerës IV. Ju gjithashtu mund të keni nevojë për një transfuzion gjaku.

Trajtimi jo kirurgjikal

Nëse ulcera e stomakut është rezultat i helikobakter pilori, do t’ju duhet antibiotikë dhe ilaçe të quajtura frenues të pompës protonike. Ato bllokojnë qelizat e stomakut që prodhojnë acid.

Përveç këtyre trajtimeve, mjeku juaj mund të rekomandojë gjithashtu:

 • Bllokuesit e receptorëve H2 (barna që gjithashtu bllokojnë prodhimin e acideve)
 • ndalimi i përdorimit të NSAID-ve
 • endoskopia përcjellëse
 • probiotikë (baktere të dobishme që mund të kenë një rol në shkatërrimin e helikobakter pilori)
 • suplement i bismutit

Simptomat tek ulcera e stomakut mund të qetësohen shpejt me trajtimin. Por edhe nëse simptomat tuaja zhduken, duhet të vazhdoni të merrni ndonjë ilaç të përshkruar nga mjeku juaj. Kjo është veçanërisht e rëndësishme me infeksionet e helikobakter pilori, për t’u siguruar që të gjitha bakteret janë eliminuar.

Efektet anësore të ilaçeve të përdorura për t’u trajtuar mund të përfshijnë:
 • të përziera
 • marramendje
 • dhimbje koke
 • diarre
 • dhimbje barku

Këto efekte anësore janë zakonisht të përkohshme. Nëse ndonjë nga këto efekte anësore shkakton shqetësime ekstreme, bisedoni me mjekun tuaj për ndryshimin e ilaçeve.

Trajtimi kirurgjikal

Në raste shumë të rralla, ulcera e stomakut e komplikuar do të kërkojë kirurgji. Kjo mund të jetë rasti për ulçerat që:

 • vazhdojnë të kthehen
 • nuk shërohen
 • rrjedh gjak
 • rrjedhje përmes stomakut
 • mbani ushqimin të mos dalë nga stomaku në zorrën e hollë

Kirurgjia mund të përfshijë:

 • ulcera e stomakut hiqet totalisht
 • marrja e indeve nga një pjesë tjetër e zorrëve dhe rregullimi i tyre mbi vendin e ulçerës
 • duke lidhur një arterie gjakderdhëse
 • ndërprerja e furnizimit nervor në stomak për të zvogëluar prodhimin e acidit të stomakut

Dietë e shëndetshme

Në të kaluarën, mendohej se dieta mund të ndikojë te ulcera e stomakut. Ne e dimë se tani kjo nuk është e vërtetë. Ne gjithashtu e dimë që ndërsa ushqimet që hani nuk do të shkaktojnë ose kurojnë një ulçerë në stomak, ngrënia e një diete të shëndetshme mund të përfitojë nga trakti juaj i zorrëve dhe nga shëndeti i përgjithshëm.

Në përgjithësi, është një ide e mirë të hani një dietë me shumë fruta, perime dhe fibra.

Thënë kjo, është e mundur që disa ushqime të luajnë një rol në eliminimin e helikobakter pilori. Ushqimet që mund të ndihmojnë në luftën kundër helikobakter pilori ose të rrisin bakteret e shëndetshme të trupit përfshijnë:

 • brokoli, lulelakër, lakër dhe rrepë
 • zarzavate me gjethe, të tilla si spinaqi dhe lakra jeshile
 • ushqime të pasura me probiotikë, të tilla si lakër turshi, kos
 • mollët
 • boronicat, mjedrat, luleshtrydhet dhe manaferrat
 • vaj ulliri

Për më tepër, meqenëse njerëzit nga ulcera e stomakut mund të kenë sëmundje shoqëruese të acidit refluks, është një ide e mirë të qëndrojnë larg ushqimeve pikante dhe të tharta, ndërsa një ulçerë po shërohet.

Mjetet shtëpiake për ulcera e stomakut

Përveç ngrënies së ushqimeve të shëndetshme, artikujt e mëposhtëm mund të ndihmojnë në zvogëlimin e efektevetë helikobakter pilori, bakteret përgjegjëse për shumë ulçera të stomakut. Sidoqoftë, këto shtesa nuk kanë për qëllim të zëvendësojnë ilaçet me recetë ose planin tuaj aktual të trajtimit. Ato përfshijnë:

 • probiotikët
 • mjalti
 • burimet ushqimore që përfshijnë mish pule, peshk, vezë, spinaq dhe lakër

Kur duhet të telefononi ose të shihni një mjek?

Nëse mendoni se keni një ulçerë në stomak, telefononi mjekun tuaj. Së bashku mund të diskutoni për simptomat dhe mundësitë e trajtimit.

Është e rëndësishme të kujdeseni për një ulçerë të stomakut sepse pa trajtim, ulcerat dhe H. pylori mund të shkaktojnë:

 • gjakderdhje nga vendi i ulçerës që mund të bëhet i rrezikshëm për jetën
 • depërtimi, i cili ndodh kur ulçera kalon nëpër murin e traktit tretës dhe në një organ tjetër, siç është pankreasi
 • perforimi, i cili ndodh kur ulçera krijon një vrimë në murin e traktit tretës
 • pengesa (bllokimi) në traktin tretës, e cila është për shkak të ënjtjes së indeve të përflakur
 • kanceri i stomakut, posaçërisht kanceri jo-kardiak i stomakut

Simptomat e këtyre ndërlikimeve mund të përfshijnë:

 • dobësi
 • probleme me frymëmarrjen
 • të vjella ose jashtëqitje të kuqe në të zezë
 • dhimbje e papritur, e mprehtë barku që nuk zhduket

Parandalimi nga ulcera e stomakut

Për të parandaluar përhapjen e baktereve që mund të shkaktojnë ulçerë në stomak, lani duart me ujë dhe sapun rregullisht. Gjithashtu, sigurohuni që të pastroni siç duhet të gjithë ushqimin tuaj dhe ta gatuani atë tërësisht sipas nevojës.

Për të parandaluar ulcerat e shkaktuara nga NSAID, ndaloni përdorimin e këtyre ilaçeve (nëse është e mundur) ose kufizoni përdorimin e tyre. Nëse keni nevojë të merrni NSAID, sigurohuni që të ndiqni dozën e rekomanduar dhe të shmangni alkoolin gjatë marrjes së këtyre ilaçeve. Dhe gjithmonë merrni këto ilaçe me ushqim dhe lëngje të përshtatshme.