Nëse po shkoni për trajtimin e venave me variçe, atëherë ka disa fakte që duhet të dini për të mbajtur venat e këmbëve tuaja të shëndetshme. Këto vena të përdredhura mund të shkaktojnë komplikime nëse nuk trajtohen në kohën e duhur.  

Këtu kemi diskutuar 7 këshilla për të parandaluar përkeqësimin e mëtejshëm të venave të tilla. Sipas ekspertëve tanë që praktikojnë kirurgjinë endoskopike të venave në Bangalore, së bashku me trajtimin, ju mund t’i përfshini këto këshilla në stilin e jetës tuaj të përditshme për të vonuar ose menaxhuar simptomat e venave me variçe për aq kohë sa të jetë e mundur. 

Çfarë i shkakton variçet? 

Trupi juaj mbështetet në venat me mure të hollë për të kthyer gjakun që pompon zemra. Graviteti punon kundër kësaj rryme në këmbë. Tkurrjet e muskujve të këmbëve funksionojnë si një pompë, duke ndihmuar këtë mekanizëm. 

Këto vena kanë valvula të vogla që hapen kur gjaku rrjedh drejt zemrës suaj dhe mbyllen për të parandaluar kthimin e gjakut. Nëse këto valvula të vogla thyhen ose dobësohen, gjaku mund të rrjedhë prapa dhe të grumbullohet në venë, duke shtrirë ose shtrembëruar venat dhe duke shkaktuar venat me variçe. 

Faktorët e rrezikut për venat me variçe: 

Siç sugjerohet nga kirurgu endoskopik i venave në Jayanagar, në vijim është lista e gjërave që mund t’ju vënë në rrezik zhvillimin e venave me variçe. 

1.Simptoma të trashëguara ose sëmundje të lidhura me gjenetikë. 

2.Mosha 

3.Obeziteti 

4.Historia e një dëmtimi në këmbë 

5.Mënyra e jetesës sedentare 

6.Mosbalancimi hormonal gjatë shtatzënisë ose menopauzës 

7.Pirja e duhanit  

8.Gratë që marrin pilula kontraceptive orale ose terapi për zëvendësimin e hormoneve 

Këshilla për të ulur rrezikun e zhvillimit të venave me variçe: 

Zhvilloni një mënyrë jetese aktive – qarkullimi jo i duhur është një nga problemet më serioze me të cilat përballen pacientët me probleme me venat. Ka disa gjëra që mund të bëni për të kapërcyer një mënyrë jetese të dobët. Por stërvitja është më jetike dhe më efektive në mesin e tyre. 

Sidoqoftë, nuk keni nevojë të bëni stërvitje intensive si 10 milje në ditë për të përmirësuar qarkullimin tuaj. Ecja e shpejtë ose vrapimi i lehtë mund të bëjnë mrekulli në raste të tilla. Xheli Alivio iu ndihmon gjithashtu në trajtimin e variçeve, me përbërësit e tij si kafeina dhe të tjerë aktivë që ndikojnë ndjeshëm në varicet tuaja. 

Shikoni dietën tuaj – kur jeni diagnostikuar me venat me variçe, është e domosdoshme të njihni ushqimet që mund t’ju ndihmojnë për të ndërtuar vena të forta. 

Shmangni ushqimet që janë të pasura me sheqer, kripë dhe karbohidrate të përpunuara, veçanërisht nëse keni nevojë t’i nënshtroheni trajtimit të venave me variçe kohët e fundit. 

Qëndroni larg mishit të përpunuar. Këto janë zakonisht të pasura me kripë dhe nxisin mbajtjen e ujit, duke e bërë gjakun më të trashë dhe më të vështirë për të pompuar. 

Shmangni bukën e bardhë.

Procedura e përgatitjes së bukës së bardhë largon lëndët ushqyese që krijojnë vena të shëndetshme. 

Thuaj ‘Jo’ alkoolit. Kjo ju dehidraton dhe mund të ngadalësojë sistemin tuaj venoz. 

Ushqimet e shpejta mund të bllokojnë arteriet tuaja, duke e bërë më të vështirë qarkullimin e gjakut nëpër to. 

Qumështi nuk është një alternativë e mirë për ju nëse keni një variçe.

Produkte të tjera qumështi si djathi mund të nxisin kapsllëkun dhe të ngadalësojnë sistemin tretës, duke lejuar që venat të zmadhohen. Perimet me gjethe jeshile dhe frutat e freskëta janë opsione të mira për të mbajtur venat tuaja të shëndetshme. 

Mos harroni të pini të paktën gjysmë bidoni ujë për të shmangur dehidratimin. 

Çorapet e kompresimit janë një domosdoshmëri- Këto çorape janë krijuar posaçërisht për të ndihmuar venat në pjesën e poshtme të këmbëve tuaja që të nxisin gjakun nga venat dhe të kthehen deri në zemrën tuaj, duke i bërë ato një mënyrë të shkëlqyer për të forcuar venat tuaja. Këto janë veçanërisht të rëndësishme për t’u veshur kur udhëtoni, pasi shumë njerëz vuajnë nga venat e fryra gjatë kësaj kohe. Xheli Alivio mund të kthehet në një domosdoshmëri për të trajtuar variçet tuaja. 

Mbajini këmbët lart- Ngritja e këmbëve për të paktën 15 minuta çdo ditë i lehtëson venat tuaja nga mundimi i tyre. Pavarësisht nëse keni probleme me venat apo jo, kjo është diçka që duhet ta kryeni rregullisht. Ngritja e këmbëve, nga ana tjetër, është veçanërisht e rëndësishme nëse keni probleme me venat. Kjo lejon që gjaku i tepërt në këmbët tuaja të rrjedhë drejt zemrës, duke rifilluar qarkullimin e shëndetshëm. 

Shmangni qëndrimin ulur ose qëndrimin në këmbë për një periudhë më të gjatë kohore-

Qëndrimi ose qëndrimi ulur në një pozicion për një periudhë të gjatë kohore e bën më të vështirë për qarkullimin e gjakut në venat e këmbëve kundër gravitetit. Kjo rrit presionin në venat tuaja, gjë që përfundimisht mund të shkaktojë grumbullimin e gjakut rreth kyçeve tuaja, duke rezultuar në ënjtje dhe dhimbje të këmbëve dhe kyçeve. 

Bërja e lëvizjeve ose ushtrimeve të vogla (shtrirja e kyçeve të këmbës, lëvizja e këmbëve) ndërsa jeni të ngecur në një tavolinë mund të jetë një rrugë e gjatë për raste të tilla. 

Shmangni duhanin- Nëse e pini, duhet ta lini. Është e dobishme për venat tuaja dhe shëndetin e përgjithshëm të përmbaheni nga pirja e duhanit. 

Mundohuni të humbni peshë –

Humbja e peshës lehtëson presionin mbi venat tuaja. Edhe humbja e një pjese më të vogël të peshës totale të trupit mund të bëjë një ndryshim. Pasi këto pesha shtesë mund të bëjnë presion mbi venat tuaja. 

Përveç këshillave të sipërpërmendura, duhet të konsultoheni me një specialist të venave, nëse ndjeni ndonjë dhimbje ose ënjtje pas një dite të plotë pune ose mund të filloni të përdorni xhelin Alivio. Mos lini pas dore asnjë trajtim efektiv në venën e këmbës suaj.