Hidratimi i mirë është themeli i shëndetit dhe bukurisë, duke përfshirë menaxhimin e celulitit. 

Sipas ekspertëve të shëndetit, ruajtja e hidratimit është çelësi për parandalimin e celulitit, madje mund ta kthejë atë. Celuliti është një lipodistrofi e zakonshme tek femrat e shkaktuar nga ngjeshja e indit dhjamor, i cili ushtron presion mbi indin lidhës, duke shkaktuar efektin e ‘lëvozhgës së portokallit’. 

Kur shikojmë funksionet e shumta që luan uji në trup, shohim se si është me të vërtetë pjesa më e mahnitshme dhe thelbësore e jetës sonë të përditshme. Pirja e sasisë së duhur të ujit ndihmon në luftimin e çrregullimeve të tretjes, parandalimin e kolesterolit të lartë, redukton presionin e lartë të gjakut, largon bakteret e padëshiruara nga veshkat dhe fshikëzën, përshpejton riparimin e kyçeve, ndalon shtimin në peshë dhe ngadalëson procesin e plakjes!  

Mbajtja e ujit, dehidratimi dhe celuliti 

Hidratimi i rregullt me ujë ndihmon gjithashtu trupin të heqë qafe qelizat e tepërta të yndyrës. Prania e celulitit tregon se ka shumë qeliza yndyrore në trup dhe për shkak se indi dhjamor duhet të lahet me lipide, ai mbahet në ujë. Pra, ne shohim se si mbajtja e ujit dhe celuliti shkojnë dorë për dore. Mbajtja e ujit nuk do të thotë se po pini shumë ujë, përkundrazi – mund të shkaktohet nga dehidratimi. Konsumimi i ushqimeve ose lëngjeve të gabuara me kripëra, sheqerna ose alkool të tepërt nuk ndihmon në hidratimin. Trupat tanë kanë nevojë për shumë ujë të pastër për të mundësuar qelizat dhjamore të çlirojnë toksinat që mbajnë në mënyrë që ato të mund të nxirren nga trupi përmes urinës. 

Sigurisht, shumica e njerëzve e kuptojnë marrëdhënien midis hidratimit dhe mirëqenies: 60% e peshës së trupit tonë është ujë dhe 90% e gjakut tonë është ujë. Ne humbasim ujë vazhdimisht përmes lëkurës, duke marrë frymë dhe përmes urinimit, kështu që është e rëndësishme të pini ujë gjatë gjithë ditës për të ruajtur hidratimin. Mënyra më e lehtë për të kontrolluar se sa mirë jeni të hidratuar është të shikoni ngjyrën e urinës tuaj. Nëse është e verdhë e errët, atëherë jeni të dehidratuar, por urina e pastër tregon një nivel të mirë hidratimi. 

Pak e kuptojnë ndoshta se një ulje e nivelit të ujit në trupin tonë mund të shkaktojë dëm serioz: lodhja dhe letargjia janë shenjat treguese të dehidrimit, prandaj këshilla jonë është të pini uje para se të shkoni në shtrat dhe gjëja e parë në mëngjes; ky zakon pothuajse me siguri do të eliminojë dhimbjet e kokës. Pirja e ujit rregullisht gjatë gjithë ditës do të ndihmojë në reduktimin e rënies së pasdites dhe dëshirën e lidhur për të ngrënë lehtë, dhe do të mbajë trupin dhe trurin tuaj të funksionojnë në maksimum.

Llojet e celulitit 

A e dini se ka më shumë se një lloj celuliti? Sipas Rafal Kuglarz Këshillat e tij për Shëndetin dhe Ushqyerjen: 

Celuliti i ujit është “i lidhur me çrregullime në ekuilibrin e ujit të trupit. Celuliti i ujit shpesh përballet nga njerëzit e dobët me lëkurë jashtëzakonisht të thatë. Celuliti yndyror shkaktohet nga depozitimi i tepërt i yndyrës, i cili nga ana tjetër shkakton shtrirjen e lëkurës. Ky është lloji më i zakonshëm i celulitit dhe më së shpeshti shfaqet si pasojë e shtimit të tepërt në peshë. Celuliti qarkullues është kombinimi i ujit dhe celulitit yndyror. 

Pirja e rregullt e ujit është një mënyrë për të reduktuar celulitin. Ky rregull funksionon për të gjitha llojet e lëvozhgave të portokallit, por funksionon veçanërisht mirë kur vuani nga celuliti i ujit. Uji ndihmon për të hequr qafe qelizat e tepërta të yndyrës nga trupi, gjithashtu largon toksinat. Lëkura e hidratuar është elastike dhe elastike. Përveç kësaj, uji parandalon ngrënien e  lehtë, d.m.th ndihmon në ruajtjen e një peshe të shëndetshme.

Pirja e rregullt e ujit është një nga mënyrat më të lehta për të luftuar celulitin.  

A ka ndonjë dietë të veçantë kundër celulitit? Jo. Megjithatë, ia vlen të ndiqni disa rregulla që mund të ndihmojnë. Në fillim, ia vlen t’i hedhim një vështrim më të afërt peshës trupore dhe është më mirë të llogarisni BMI-në tuaj. Në rastin e mbipeshës apo obezitetit, humbja e peshës do të ndihmojë patjetër në luftën kundër celulitit.”  

Sigurisht që ne duhet të kuptojmë që lufta me celulitin nuk është kaq e thjeshtë, është e vertete që uji ndihmon dukshëm dhe ndjeshëm kunder celulitit, por merr shumë kohë, nëse ju dëshironi një rezultat më të shpejtë dhe patjetër të plotë që t iu ndihmojë për reduktimin e celulitit në trupin tuaj atëherë kombinimi I pirjes së ujit me xhelin Althea’s Body është mënyra e duhur për ju. Althea’s Body ka përbërës aktiv kafeinën që njihet si një ndër luftetarët më të mirë kundër clulitit.