Celuliti

Përmbledhje

Celuliti është një gjendje shumë e zakonshme, e padëmshme e lëkurës që shkakton gropa në kofshë, ije, vithe dhe bark. Gjendja është më e përhapur tek gratë.

Shumë njerëz përpiqen, me sukses të ndryshueshëm, të përmirësojnë pamjen e lëkurës së tyre përmes humbjes së peshës, stërvitjes, masazhit dhe kremrave të tregtuara si një zgjidhje për celulitin. Opsionet e trajtimit të provuara nga mjekësia janë gjithashtu të disponueshme, megjithëse rezultatet nuk janë të menjëhershme ose afatgjata.

Simptomat dhe Shkaqet te celuliti

Celuliti duket si një lëkurë me gropa ose me gunga. Ndonjëherë përshkruhet se ka një strukturë si të gjizës ose lëvores së portokallit.

Ju mund të shihni celulit të butë vetëm nëse e mpini lëkurën tuaj në një zonë të tillë, siç janë kofshët. Celuliti që është më i rëndë e bën lëkurën të duket e gërryer dhe me gunga.

Celuliti është më i zakonshëm rreth kofshëve dhe vitheve, por gjithashtu mund të gjendet në gjinj, në pjesën e poshtme të barkut dhe në krahët e sipërm.

Kur të vizitoni një mjek

Trajtimi nuk është i nevojshëm. Por nëse shqetësoheni për pamjen e lëkurës suaj, flisni me mjekun tuaj ose një specialist në sëmundjet e lëkurës (dermatolog) ose kirurgjinë plastike për mundësitë e trajtimit.

Nga se shkaktohet celuliti?

Dihet pak për atë nga se shkaktohet celuliti. Ajo përfshin kordonë lidhës fibroze që lidhin lëkurën me muskulin themelor, me dhjamin të shtrirë midis. Ndërsa qelizat dhjamore grumbullohen, ato shtyhen lart kundër lëkurës, ndërsa kordonët e gjatë dhe të fortë tërhiqen. Kjo krijon një sipërfaqe ose gropëzim të pabarabartë.

Përveç kësaj, faktorët hormonalë luajnë një rol të madh në zhvillimin e celulitit dhe gjenetika përcakton strukturën e lëkurës dhe llojin e trupit. Faktorë të tjerë, të tilla si pesha dhe toni i muskujve ndikojnë nëse keni celulit, megjithëse edhe njerëz shumë të aftë mund ta kenë atë.

Faktorët e rrezikut dhe celuliti

Celuliti është shumë më i zakonshëm tek gratë sesa tek burrat. Në fakt, shumica e grave zhvillojne celulit pas pubertetit. Kjo për shkak se dhjami  shpërndahet zakonisht në kofshë, ijë dhe vithe – zona të zakonshme për celulitin. Celuliti është gjithashtu më i zakonshëm me plakjen, kur lëkura humbet elasticitetin.

Shtimi i peshës mund ta bëjë celulitin më të dukshëm, por edhe disa njerëz të dobët kanë celulit. Ka tendencë të drejtohet në familje, kështu që gjenetika mund të luajë rolin më të madh në zhvillimin e celulitit. Një mënyrë jetese pasive gjithashtu mund të rrisë shanset tuaja për të pasur celulit, ashtu si shtatzania.

Trajtimi dhe Diagnostikimi

Një shumëllojshmëri e qasjeve të trajtimit nga celuliti janë në dispozicion për të përmirësuar pamjen nga celuliti, të paktën përkohësisht. Secili ka grupin e vet të rezultateve të mundshme dhe efekteve anësore. Disa studime tregojnë se kombinimi i trajtimeve mund të japë rezultatet më të kënaqshme.

  • Trajtimet me lazer dhe radiofrekuencë. Trajtime të ndryshme me plagë (ablative) me lazer janë në dispozicion për t’u trajtuar nga celuliti. Në një metodë, një fije e hollë rrëshqet nën lëkurë për të dhënë nxehtësi që shkatërron linjat fibroze që lidhin yndyrën. Kjo qasje ka treguar se zvogëlon shfaqjen nga celuliti për gjashtë muaj në një vit. Nevojitet studim i mëtejshëm.
  • Kriolipoliza. Me kriolipolizën dhjami poshtë lëkurës zvogëlohet me një pajisje që përdor thithjen e vakumit për të ngritur indin në kontakt me pllakat ftohëse. Do t’ju duhen trajtime celuliti të shumta. Rezultatet shfaqen gradualisht gjatë dy ose tre muajve.
  • Terapia e valëve akustike. Me këtë teknikë, një teknik aplikon xhel në lëkurën e prekur nga celuliti dhe drejton një pajisje të vogël, të mbajtur me dorë (dhënësin) mbi zonë. Bartësi dërgon valët e zërit në trupin tuaj, duke prishur celulitin. Ju do të keni nevojë për disa seanca para se të vëreni një përmirësim në pamjen e lëkurës tuaj.
  • Kirurgjia. Mjeku juaj mund të ofrojë një nga procedurat e ndryshme që përdorin gjilpëra, tehe ose mjete të tjera të veçanta për të ndarë shiritat fibrozë nën lëkurë (nënprerja) në një përpjekje për të zbutur lëkurën. Një tjetër metodë gjithashtu përdor shartimin e yndyrës për të përmirësuar pamjen e lëkurës. Rezultatet nga këto teknika mund të zgjasin dy deri në tre vjet.

Komplikimet e trajtimeve

Komplikimet e këtyre teknikave mund të përfshijnë dhimbje dhe gjakderdhje nën lëkurë.

Trajtimet nga celuliti zakonisht nuk mbulohen nga sigurimet. Gjithashtu, ndonjë nga procedurat mund të ketë efekte anësore, prandaj sigurohuni që t’i diskutoni me mjekun tuaj. Sigurohuni që dermatologu ose kirurgu juaj plastik është i trajnuar posaçërisht dhe me përvojë në teknikën që po mendoni.

Trajtime të mundshme në të ardhmen

Studiuesit po studiojnë trajtime të mundshme mjekësore nga celuliti. Disa që tregojnë potencial përdorin një kombinim të liposuctionit dhe ultrazërit ose lazer. Liposuctioni nuk do të heq vetëm celulitin, dhe kjo mund të përkeqësojë edhe pamjen e lëkurës tuaj. Por kur kombinohet me ultratinguj ose trajtim me lazer, mund të jetë efektiv në shtrëngimin e lëkurës. Nevojitet më shumë studim.

Mjekësia alternative

Disa trajtime nga celuliti bazohen në konceptin se masazhi i fuqishëm do të rrisë rrjedhën limfatike, do të largojë toksinat dhe do të zvogëlojë lëngun e tepërt në zonat e prirura nga celuliti. Një metodë në veçanti, Endermologie – e cila është aprovuar nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave si një pajisje mjekësore me pak mundësi për të shkaktuar dëm – përdor një makinë dore për të gatuar lëkurën midis rrotullave. Ju mund të vini re një përmirësim të lehtë të lëkurës tuaj, por rezultatet zakonisht janë jetëshkurtra.

Mënyrat e jetesës dhe ilaçet shtëpiake

Kujdesi për veten mund të bëjë një ndryshim të madh në përmirësimin e pamjes së lëkurës tuaj.

  • Kremëra mjekësorë. Vendosja e kremit me 0,3% të retinolit ka treguar se përmirëson pamjen nga celuliti. Retinoli ndihmon në trashjen e lëkurës, e cila zvogëlon gropëzimin. Produkte të tilla aplikohen një ose dy herë në ditë. Çdo efekt nga një krem ​​retinol nuk do të vërehet për gjashtë muaj ose më gjatë.
  • Humbje peshe. Nëse jeni mbipeshë, humbja e kileve dhe tonifikimi i muskujve mund të ndihmojë në përmirësimin e pamjes së lëkurës së gërvishtur.
  • Aktiviteti fizik. Aktivitetet që tonifikojnë muskujt mund të ndihmojnë në përmirësimin e pamjes nga celuliti. Ato gjithashtu ndihmojnë në qarkullimin dhe kullimin limfatik. Gjeni një ose më shumë aktivitete që ju pëlqen dhe që mund të përshtaten në rutinën tuaj, të tilla si joga, not, shëtitje, biçikletë, ngjitje shkallësh dhe vallëzim.
  • Dieta e detoksifikimit. Kjo dietë përfshin konsumimin e më pak alkooli, kafeine, ushqimit të rafinuar, karbohidrateve dhe yndyrës së ngopur, dhe shmangien e pirjes së duhanit, pilula diete, pilula gjumi, laksativë dhe diuretikë. Inkurajon një dietë të bazuar në perime dhe fruta të freskëta, ujë, ushqime me drithëra, ushqime të pasura me fibra dhe ushqyesve thelbësorë dhe acideve yndyrore. Vetëm se kjo dietë nuk do t’ju shërojë nga celuliti juaj, por mund t’ju ​​ndihmojë.
  • Kremra kundër celulitit. Kremra të ndryshëm dhe trajtime të tjera të ditës promovohen si të aftë në zbehjen nga celuliti duke përmirësuar strukturën e lëkurës dhe duke e mbushur lëkurën. Efekti i aplikimit të këtyre kremrave në lëkurën e prekur ka të ngjarë të jetë indirekt dhe jetëshkurtër. Nëse dëshironi të provoni kremra të tillë, kërkoni produkte që përfshijnë kafeinë, retinol dhe alfa acide hidroksi dhe aminofilinë.