Ushqimet që rrisin hidratimin, nxisin antioksidantët dhe largojnë toksinat mund të reduktojnë celulitin.  

Ja çfarë duhet të hani

Shafrani

“Shafrani përmban përbërës anti-inflamatorë që dekurajojnë zgjerimin e qelizave yndyrore”, thotë Alan Roberts, PhD, për Woman’s Day. Kjo redukton celulitin duke rritur qarkullimin midis indeve dhe duke rritur tonin e muskujve nën lëkurë, duke eliminuar luginat në sipërfaqe për t’i dhënë lëkurës një pamje më të lëmuar dhe më të fortë. 

Manaferrat e errëta 

Varietetet e errëta të frutave si boronicat dhe manaferrat rrisin prodhimin e kolagjenit, duke inkurajuar rritjen e indeve të reja të lëkurës, thotë Lori L. Shemek, PhD dhe konsulente e certifikuar ushqimore, për Ditën e Gruas—dhe kjo përmirëson strukturën dhe tonin e lëkurës. 

 Manaferrat gjithashtu kane antioksidantë, të cilët mund të zvogëlojnë inflamacionin që e bën celulitin më të dukshëm. Ngrënia e këtyre ushqimeve gjithashtu mund të ndihmojë në parandalimin e shenjave të plakjes si thatësia dhe rrudhat. Nutricionisti Appel vëren: Konsumimi i frutave dhe perimeve të gjalla dhe të freskëta ofron më shumë antioksidantë sesa të gatuara. 

 Çokollate e zezë 

“Sa më e errët aq më mirë, sepse ju merrni më shumë kakao, e cila është përbërësi kryesor i saj i dobishëm.” . Çokollata e zezë është një burim i mirë i lëndëve ushqyese si magnezi dhe hekuri. “Kakaoja ka disa kërkime interesante për mbështetjen e sistemit kardiovaskular, i cili është kritik për qarkullimin e gjakut nëpër trup”, thotë Ginger Hultin, një dietolog i regjistruar dhe zëdhënës i Akademisë së Ushqyerjes dhe Dietologjisë.  

Grejpfrut 

Çdo ushqim që jep lëndë ushqyese anti-inflamatore dhe hidratim do të ndihmojë në luftimin e celulitit, thotë Kristin Kirkpatrick, MS, RDN, menaxhere e shërbimeve të ushqyerjes së mirëqenies në Cleveland Clinic. Ata gjithashtu do të përmirësojnë integritetin e lëkurës tuaj. Althea’s Body mund te perdoret gjithashtu pasi ka veti anti- inflamatore.  

Avokado 

Avokadot janë të pasura me yndyrna të mira dhe fibra. Fibra ndihmon trupin të balancojë nivelet e glukozës dhe të largojë toksinat që formojnë celulitin, thotë Smith. “Mos humbisni mënyrat e thjeshta për të marrë më shumë avokado në jetën tuaj. Ju mund te perdorni produktin Althea’s Body pasi ai eshte nje produkt qe ne perberjen  e tij ka shume fibra. 

Uji 

Uji ndihmon në promovimin e procesit natyror të detoksifikimit të trupit dhe largon toksinat. “Trupi juaj përbëhet nga rreth 60 për qind ujë,” thotë Janet Brill, PhD, RDN dhe autore e Blood Pressure Down. “Prandaj qelizat e lëkurës (si të gjitha qelizat) përmbajnë një sasi të madhe uji. Mbajtja e qelizave të lëkurës tuaj të hidratuar është e barabartë me qelizat e shëndetshme.”

Salmon 

Ngrënia e salmonit – dhe peshqve të tjerë yndyrorë si skumbri, toni dhe trofta – do të përmirësojë gjendjen e përgjithshme dhe pamjen e lëkurës tuaj. Kjo është e gjitha falë grupit të lëndëve ushqyese në peshk. Sasi të larta të acideve yndyrore omega-3 (yndyrna të shëndetshme) ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit, i cili mund të ndikojë në pamjen e lëkurës suaj, tha Dr Shemek për Woman’s Day.

Plus, vitamina D dhe niacinamidi në salmon mund të zvogëlojnë rrezikun e kancerit të lëkurës dhe niacinamidi gjithashtu ndihmon në mbajtjen e lëkurës të hidratuar. Dr. Brill sugjeron të hani të paktën tre vakte me peshk të yndyrshëm në javë. “Përdorni salmon të konservuar sa herë që përdorni zakonisht peshk ton të konservuar,” thotë ajo. “ 

 Zarzavatet gjethe 

Perimet si lakra jeshile dhe spinaqi mburren me magnez dhe fibra ushqyese. “Mbusheni gjysmën e pjatës tuaj me perime, duke përfshirë zarzavate me gjethe, në çdo vakt”, thotë dietologia Chanel Kenner. Këto të dyja janë të mbushura me luteinë dhe zeaksantinë, të cilat ndihmojnë në mbrojtjen dhe hidratimin e qelizave të lëkurës dhe mbajnë larg dëmtimin e lëkurës.  

Shalqini 

Likopeni është një antioksidant i fuqishëm që i jep ngjyrën shalqirit. Likopeni përmirëson qarkullimin e gjakut dhe mund të ndihmojë në zbutjen e celulitit me kalimin e kohës. “Ndërsa likopeni është një antioksidant, ai ndihmon në parandalimin e plakjes dhe mund të ndihmojë në luftimin e sëmundjeve,” thotë Lisa R. Young, PhD, RDN, nutricioniste dhe autore e Fundit Full, Së fundi Slim. 

Përmbajtja e lartë e ujit të frutave me pak kalori ndihmon në hidratimin e lëkurës. “Qëndrimi i hidratuar është çelësi për të luftuar shfaqjen e celulitit”, thotë Erin Palinski-Wade, RD, LDN, një konsulente ushqimore dhe autore e Dietës me yndyrë në bark për Dummies. “Pirja e ujit të mjaftueshëm është thelbësore, por ngrënia e ushqimeve të pasura me ujë si shalqiri (i cili përbëhet nga 92 për qind ujë) mund të ndihmojë.”