A e dini se ka shumë gjëra që ne bëjmë çdo ditë qe shkaktojnë formimin e celulitit në pjesë të ndryshme të trupit? Lexoni këtë listë për t’i njohur të gjitha. Duhet pranuar që të gjithë e urrejmë yndyrën dhe celulitin. Këto ndodhin në pjesën tjetër të sipërme të koshëve, krahëve, ijeve dhe belit. Arsyeja kryesore është një rritje e konsiderueshme  e peshës. Megjithatë, ka disa zakone të përditshme që kontribuojnë në formimin e celulitit, të cilat shumë prej nesh nuk i dinë.Lexoni këto dhe shikoni nëse jeni duke bërë ndonjeren prej tyre! 

1. Dehidratimi 

Mos pirja e ujit ose dehidratimi është një kontribut kryesor në formimin e celulitit. Për të metabolizuar qelizat dhjamore dhe grumbullimi  toksik, uji është I domosdoshem. Kur ka paftueshmëri të ujit në trup, toksinat grumbullohen në celulit. Edhe, uji në thelb e mban lëkurën të butë, të zhdërvjellët dhe me shkëlqim. 

2. Qëndrimi ulur për një kohë të gjatë 

Qëndrimi ulur ose qëndrimi në të njëjtin pozicion për periudha të gjata në sistemin e saj të gjakut. Kjo zakonisht në formimin e celulitit. Këshillohet që të ecni ndërmjet pushimeve për të ushtruar trupin dhe për të penguar akumulimin e yndyrës.  

3.Ngrënia e ushqimeve të padëshiruara 

Ushqimet e paketuara, të përpunuara, të paketuara, si dhe ushqimet që përmbajnë sheqer të rafinuar, janë miqtë më të mirë të celulitit. Gjithashtu, ushqimet inflamatore si djathi, margarina, buka e bardhë, mishi i yndyrshëm punojnë për të mbajtur toksinat dhe për të provokuar rritjen e qelizave, gjë që shkakton celulit. Për ta parandaluar këtë, këshillohet të hani ushqime anti-inflamatore si salmoni, avokado, manaferrat e freskëta, çaj jeshil, vaj ulliri dhe ujë. 

4. Dietë e rëndë 

Në episodet e shtimit dhe humbjes së vazhdueshme të peshës, lëkura humbet elasticitetin e saj natyror, gjë që e bën celulitin më të dukshëm. Dieta e reduktuar zvogëlon prodhimin e kolagjenit që shkakton tkurrjen dhe zgjerimin e lëkurës. 

5.Të veshur me rroba jashtëzakonisht të ngushta 

Nëse jeni dikush që ju pëlqen të vishni rroba të ngushta, kini kujdes. Veshja e rrobave jashtëzakonisht të ngushta pengon qarkullimin e gjakut duke kufizuar rrjedhën që krijon celulitin. 

6. Nuk ushtroheni 

Të qenit fizikisht joaktiv është një tjetër arsye kryesore pas formimit të celulitit. Bëni ushtrime të paktën gjysmë ore për të parandaluar celulitin. Çdo gjë që e bën trupin tuaj të lëvizë mund të funksionojë. 

7. Mospërdorimi i furçës së trupit gjatë banjës 

Një furçë për trupin mund të jetë një ndihmë e madhe kur bëhet fjalë për parandalimin e celulitit. Shumë njerëz e shohin këtë si një mjet të padobishëm banje, por është vërtet i dobishëm. Ndihmon në heqjen e shtresës së qelizave të vdekura të lëkurës që nxit rritjen e lëkurës së re. Larja e trupit rregullisht mund të pengojë shfaqjen e celulitit. 

8. Konsumimi i tepërt i alkoolit 

Alkooli shkakton ngushtimin e enëve të gjakut, gjë që e bën celulitin më të dukshëm. Pirja e rregullt dhe pirja e duhanit shkaktojnë probleme me celulitin pasi e bën trupin të rrisë yndyrën duke mbajtur lëngje. Heqja e celulitit është e lehtë nëse kontrolloni të gjitha zakonet e lartpërmendura dhe duke përdorur produkte anti celulit si Althea’s Body. Disa ndryshime të vogla në rutinën tuaj të përditshme dhe përdorimi I produkteve si Althea’s Body që kanë në përbërjen e tyre kafeinë, vaj bajamje dhe limon jeshil mund të parandaloni formimin e celulitit. Mbani parasysh këto udhëzime për një trup të shëndetshëm dhe pa celulit.