Ju mund të keni pyetur veten: “Pse më dhembin këmbët kur është ftohtë?” Dhimbjet e kyçeve janë simptoma të një dëmtimi ose një gjendje shëndetësore themelore. Por moti i ftohtë krijon dhimbje kyçesh, veçanërisht kur duhet të kaloni kohë jashtë gjatë dimrit. Le t’i hedhim një vështrim të shkurtër arsyeve për këtë lloj dhimbjeje dhe si mund ta trajtoni atë. 

Pse ndodh dhimbja në kyçe për shkak të motit të ftohtë?

 Ju mund të përjetoni dhimbje në çdo pjesë të trupit tuaj, por shqetësimi i motit të ftohtë ndodh kryesisht në ijet, gjunjët dhe kyçet e këmbës. Kjo dhimbje ka më shumë gjasa të ndodhë kur vraponi rregullisht. Nëse keni tendencë të kaloni më shumë kohë duke ushtruar në të ftohtë, do të ushtroni më shumë presion në nyjet që mbajnë peshë. Dhimbja që ndjeni mund të shkaktohet nga rrjedhja e kufizuar e gjakut në nyje ose ndryshimet në presion. 

Megjithatë, ka shumë teori për të shpjeguar shfaqjen e dhimbjes në këmbë për shkak të motit të ftohtë. Pavarësisht nga shumë teori, nuk ka konsensus për shkakun përfundimtar të dhimbjes së këmbës në mot të ftohtë. Përbërja e kësaj pasigurie është pyetja se pse disa njerëz përjetojnë dhimbje në këmbë në mot të ftohtë dhe të tjerët jo. Në disa raste, përgjigja është e qartë, pasi studimet kanë treguar se njerëzit me artrit zakonisht përjetojnë dhimbje kyçesh kur është  ftohtë. 

Cili është shkaku i dhimbjes së kyçeve në mot të ftohtë?

Në fund të vjeshtës dhe dimrit, ankesat e dhimbjeve të kyçeve bëhen më të shpeshta se në stinët e tjera të vitit. Siç u përmend, ka kërkime të pamjaftueshme për të vërtetuar shkakun e kësaj gjendjeje. Gjatë muajve të ftohtë, trupi përpiqet të ruajë më shumë nxehtësi dhe dërgon më shumë gjak në organet në pjesën e mesme të trupit tuaj, si zemra, mushkëritë dhe organet e tretjes.

Si rezultat, trupi juaj dërgon më pak gjak në këmbët, gjunjët, krahët, shpatullat dhe nyjet e tjera. Kjo rrjedhje e reduktuar e gjakut, nga ana tjetër, i bën enët e gjakut në nyje të ngushtohen, duke i bërë ato zona më të ashpra dhe më të ftohta, duke rezultuar në dhimbje dhe parehati. Ky shpjegim vlen vetëm për dhimbjen që ndjeni ndërsa jeni jashtë. Një dhimbje e tillë rritet ndjeshëm kur jeni aktiv ose kur bëni presion në nyjet e këmbëve gjatë vrapimit. Megjithatë, nuk shpjegon domosdoshmërisht pse mund të keni dhimbje në këmbë në dimër, pavarësisht se jeni komod brenda shtëpisë tuaj. 

Nëse jeni duke përjetuar dhimbje në këmbë vetëm kur vraponi jashtë në të ftohtë, keni shumë zgjidhje për të shmangur dhimbjen e këmbës duke e mbajtur të gjithë trupin tuaj të ngrohtë ndërsa ushtroheni. Anasjelltas, mund të keni nevojë për testime dhe vëmendje të mëtejshme mjekësore nëse jeni duke përjetuar dhimbje në mot të ftohtë, pavarësisht se e mbani veten të ngrohtë dhe ndërkohë mund të filloni të përdorni xhelin kundër dhimbjes së kyçeve Ossein+. 

 Çfarë mund të bëni për të reduktuar dhimbjet e kyçeve në mot të ftohtë? 

Bëni ushtrime ngrohëse: Shtrihuni për pesë minuta ose më shumë. Ushtrimet e ngrohjes nxisin sistemin tuaj kardiovaskular duke rritur rrjedhjen e gjakut në muskuj dhe duke rritur temperaturën e trupit tuaj. Ngrohja para ushtrimeve gjithashtu redukton ngurtësimin e kyçeve dhe parandalon dëmtimet e kyçeve. 

Vishuni me shtresa kur vraponi jashtë: Edhe pse mund të preferoni të vraponi me sa më pak shtresa në kushte optimale, vrapimi dimëror mund të jetë shumë i ndryshëm. Për të kundërshtuar goditjen e ftohtë që trupi juaj përjeton nga vrapimi dimëror, sigurohuni që të jeni të shtresuar mirë – veçanërisht për të filluar vrapimin. 

 Mos e ndalni vrapin papritmas: Kur ju duhet të bëni një pushim nga vrapimi, vazhdoni të ecni në mënyrë që nyjet e gjurit të mos ftohen dhe të fillojnë të lëndohen. Qëndrimi i lëvizshëm ndërsa kap frymën do të parandalojë shtrëngimin e muskujve dhe ngurtësimin e kyçeve, do të mbajë rrjedhjen optimale të gjakut dhe do të ruajë ritmin dhe motivimin tuaj për të vazhduar. 

Ftohuni siç duhet: Menjëherë pas vrapimit, bëni disa ushtrime shtrirjeje për të reduktuar shtrëngimin e muskujve që ndodh menjëherë pas ushtrimeve të zgjatura. Një shëtitje e shkurtër ose një vrapim i lehtë pas një vrapimi të gjatë gjithashtu jep gjak të oksigjenuar në muskujt tuaj, duke i furnizuar ata me energji, duke përshpejtuar rikuperimin dhe duke parandaluar njolla të lënduara.  

Qëndroni brenda në ditët shumë të ftohta: Ushtroni në ambiente të mbyllura kur dimri është më i ashpër. Në vend që të dilni për të vrapuar në trotuarin e mbuluar me borë, hipni në rutine për një stërvitje kardio 20-minutëshe. Pas stërvitjes, jini komod! Nëse mundeni, pini pak çaj ose kafe të ngrohtë, përkuluni me një batanije të bukur dhe lexoni një libër ose shikoni një shfaqje. 

Përgatituni për ambiente të ftohta pune: Kur jeni në punë, sillni shtresa shtesë nëse ambienti i hapësirës suaj të punës është në anën më të ftohtë dhe ju ndjeni se nyjet tuaja sillen lart. Bëni një dush ose banjë të ngrohtë kur të ktheheni në shtëpi dhe sigurohuni që të keni doreza, çorape të ngrohta, një pallto të përshtatshme për motin dhe një kapele për t’ju mbajtur ngrohtë kur duhet të kaloni të ftohtin e akullt. 

Ju mud të ndiqni gjithashtu edhe këshillën tonë duke përdorur xhelin Ossein+ kundër dhimbjes së kyçeve.