Nëse keni psoriasis, ajo që hani dhe pini mund të bëjë një ndryshim në mënyrën se si ndiheni. Shkencëtarët nuk e dinë me siguri nëse ndjekja e një diete specifike ose qëndrimi larg ushqimeve të caktuara mund të sheroje psoriazen tuaj. Por një dietë e shëndetshme e pasur me fruta, perime, proteina pa yndyrë dhe drithëra mund të rrisë mirëqenien tuaj të përgjithshme dhe mund të lehtësojë simptomat për disa njerëz, kremi Silki Skin kundër psoriazës, ju ndihmon në mbajtjen nën kontroll të saj dhe lehtësimin e simptomave. 

Hani më shumë: zarzavate me gjethe të errëta 

Këto janë të pasura me antioksidantë, të cilët mbrojnë qelizat tuaja kundër inflamacionit. Kjo mund të ndihmojë me simptomat tuaja të psoriazës. Plus, zarzavatet me gjethe janë të ulëta në kalori dhe të larta në fibra. Provoni të hidhni rukolë në një sallatë, lakër jeshile ose zarzavate në një supë dhe spinaq në një omëletë. 

Hani më shumë: Peshk  

Yndyrnat e tyre omega-3 mund të ndihmojnë me inflamacionin dhe t’i japin një nxitje sistemit tuaj imunitar, kështu që është një ide e mirë që të vendosni peshk në meny të paktën dy herë në javë. Sipas një studimi, njerëzit që hanin 6 here peshk  në javë, panë se simptomat e tyre të psoriasis u përmirësuan. Dhe këto yndyrna të shëndetshme mund të ulin shanset për sëmundje të zemrës gjithashtu. Konsumoni  peshq të ujit të ftohtë si salmoni, ton albacore, skumbri, sardelet, harengën dhe troftën e liqenit.  

Hani më shumë: Drithëra 

Drithërat e pasura me fibra mund të lehtësojnë inflamacionin. Ato gjithashtu mund t’ju ndihmojnë të dobësoheni, dhe hulumtimet tregojnë se humbja e kilogramëve mund të ndihmojë me simptomat tuaja të psoriasis, kremi Silki Skin është një alternativë e mirë për të gjithë ato që vuajnë nga psoriaza, pasi ingredientët e tij , ndihmojnë në lehtësimin e psoriazës. Zgjidhni bukë me drithëra dhe makarona, si dhe oriz kafe ose të egër. 

Hani më shumë: Vaj ulliri 

Jo të gjithë vajrat e gatimit janë krijuar të barabartë. Vaji i ullirit ka yndyrna anti-inflamatore omega-3. Është gjithashtu një element kryesor i dietës mesdhetare. Hulumtimet tregojnë se njerëzit që hanë në këtë mënyrë – duke u fokusuar tek frutat, perimet, peshku, fasulet dhe drithërat, së bashku me vajin e ullirit – kanë psoriasis më pak të rëndë.  Vajrat e arrave dhe avokados gjithashtu kanë këto yndyrna të shëndetshme. Përdorini ato në salcat dhe salcat e sallatave. 

 Hani më shumë: fruta 

Frutat kanë antioksidantë, fibra dhe vitamina të tjera që luftojnë inflamacionin. Për nxitjen më të madhe, hani një larmi ngjyrash. Secila ka përzierjen e vet të lëndëve ushqyese. Manaferrat, qershitë dhe mollët kanë antioksidantë të quajtur polifenole, ndërsa portokalli dhe pjepri janë të pasura me vitaminë C. Ananasi ka një enzimë anti-inflamatore të quajtur bromelainë. 

Hani më shumë: Fasule 

 Këto janë burime të mira të proteinave, fibrave dhe antioksidantëve. Ato mund t’ju ndihmojnë të mbani peshën tuaj nën kontroll dhe të lehtësojnë inflamacionin në trupin tuaj, dhe hulumtimet sugjerojnë se një dietë vegjetariane mund të ndihmojë me simptomat e psoriasis. Provoni t’i ndërroni ato me mish herë pas here: Përdorini ato në vend të mishit të grirë . Ju gjithashtu mund të shtoni fasule pure në burgers dhe sanduiçe. 

Hani më shumë: Arra 

Ata kane shumë fuqi kundër inflamacionit në një paketë të vogël. Dhe ato janë të ngarkuara me lëndë ushqyese, yndyrna të shëndetshme dhe fibra. Hidhni një grusht arra në një sallatë, ose konsumojini ato si meze të lehtë. Vetëm shikoni sa hani: Një porcion  ka 160 deri në 200 kalori. 

Hani më shumë: Erëza dhe barishte 

Kur i aromatizoni pjatat tuaja me këto, tentoni të hidhni më pak kripë. Kjo mund t’ju ndihmojë të mbroheni nga presioni i lartë i gjakut dhe t’ju bëjë më pak të ngjarë të keni atak në zemër ose goditje në tru. Erëzat dhe barishtet janë gjithashtu burimet kryesore të antioksidantëve anti-inflamatorë. Hidhni kanellë ose  në drithërat tuaja, hidhni perime me kopër ose rozmarinë, ose rregulloni mishin tuaj me  borzilok.