Ndërhyrjet dietike, si shmangia e disa ushqimeve dhe pijeve, mund të jenë ashpërsia e simptomave të artritit inflamator dhe osteoartritit dhe mund të ndihmojnë në përmirësimin e cilësisë së jetës. 

Artriti është një gjendje e zakonshme shëndetësore që përfshin inflamacion kronik në kyçet tuaja. Shkakton dhimbje dhe dëmtime në nyje, kocka dhe pjesë të tjera të trupit, në varësi të llojit. Për ti trajtuar kyçet tuaja përdorimi I xhelit Ossein+, mund të iu ndihmojë. 

 Zgjedhjet dietike janë gjithmonë të rëndësishme për shëndetin e përgjithshëm, por nëse keni artrit, ushqimet që zgjidhni mund të kenë një ndikim befasues në shëndetin tuaj të kyçeve. Ju mund të gjeni se disa ushqime që shkaktojnë artritin shkaktojnë dhimbje, ngurtësi dhe ënjtje, ndërsa të tjerat në fakt lehtësojnë simptomat tuaja. 

Ka disa ushqime të zakonshme nxitëse që duhen shmangur nëse keni artrit. Për nyje më të lumtura dhe më të shëndetshme, provoni këto shkëmbime të thjeshta ushqimore. 

1. Makarona 

Produktet e grurit – si makaronat, buka, krisur dhe bagels – mund të shkaktojnë probleme për kyçet tuaja, veçanërisht nëse keni artrit reumatoid. Arsyeja? Gruri përmban gluten, një proteinë që mund të irritojë dhe përkeqësojë nyjet me artrit. Përveç grurit, elbi dhe thekra gjithashtu përmbajnë gluten, kështu që ju mund të dëshironi t’i shmangni ato gjithashtu. 

Në vend të kësaj, provoni polenta, quinoa ose oriz kafe të menjëhershme. Ato janë pa gluten, të pasura me fibra dhe duhen vetëm disa minuta për t’u bërë. 

2. Gjalpë dhe margarinë 

Këto përhapje mund të duken mjaft të pafajshme, por ato janë të mbushura me produkte përfundimtare të avancuara të glikacionit, ose AGE. Këto janë substanca të krijuara gjatë përpunimit të ushqimit që mund të shkaktojnë ngurtësi dhe inflamacion. Për shkak se gatimi me nxehtësi të lartë mund të gjenerojë gjithashtu AGE, ato gjenden gjithashtu në shumë ushqime të pjekura, të pjekura në skarë dhe të skuqura. 

Në vend të kësaj, provoni humus. Ai përmban një pjesë të AGE-ve që do të gjeni në gjalpë ose margarinë, plus është më i ulët në yndyrë dhe kalori. 

3. Hamburger 

Sigurisht, burgerët janë gjithashtu të ngarkuar me AGE, por kur bëhet fjalë për shqetësimin e artritit, kjo është vetëm gjysma e ekuacionit. Një studim i ri zbuloi se ushqimet me yndyrë të lartë si hamburgeri mund të nxisin rritjen e baktereve jo të shëndetshme të zorrëve. Kjo udhëton nëpër trup deri në kocka dhe konsumon kërcin, i cili mbron dhe lubrifikon nyjet. 

Në vend të kësaj, provoni një burger me salmon. Salmoni krenohet me të njëjtën strukturë mishi si mishi i viçit, por është i mbushur me yndyrna të dobishme omega-3, të cilat tregohet se ulin dhimbjet dhe ngurtësimin e lidhur me artritin. 

4. Domate 

Disa njerëz me artrit betohen se perimet e natës – të tilla si domatet, patatet, patëllxhanët dhe specat – shkaktojnë ndezjen e artritit të tyre. Ndërsa nuk ka ndonjë studim për të mbështetur një lidhje midis dhimbjes së artritit dhe shumicës së natës, domatet mund të jenë një përjashtim. Kjo për shkak se ato rrisin nivelet e acidit urik. Acidi urik i ngritur mund të shkaktojë përdhes, një formë e artritit që synon nyjet e gishtërinjve, gishtërinjve, kyçeve të dorës, gjunjëve dhe bërrylave. 

Në vend të kësaj, provoni perime të tjera që nuk janë në familjen e natës. Perimet janë një mbrojtje kaq e fuqishme kundër artritit, saqë ngrënia e një diete të mbushur me produkte mund të zvogëlojë rrezikun e artritit të gjunjëve me 40 për qind.  

5. Pije me sheqer 

Kur bëhet fjalë për dhimbjen e kyçeve, ajo që pini mund të jetë po aq e rëndësishme sa ajo që hani. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse gota juaj përmban fruktozë, një sheqer që gjendet në sode, pije frutash dhe lëng molle. Një studim i fundit zbuloi se njerëzit që pinin pije të mbushura me fruktozë të paktën pesë herë në javë kishin tre herë më shumë gjasa të luftonin me artritin sesa ata që zgjodhën pije pa sheqer. 

Përveç shmangies së këtyre ushqimeve që shkaktojnë artritin, mos harroni t’i kushtoni vëmendje madhësisë së porcioneve dhe kalorive. Mbajtja e këtyre kontrolleve mund t’ju ndihmojë të mbani një peshë të shëndetshme trupore, që do të thotë më pak presion mbi kyçet tuaja dhe më pak shqetësim për ju si dhe përdorimi I xhelit Ossein+ do të iu ndihmojnë.