Shtatzënia është një kohë dërrmuese për këdo – ndryshimet vijnë dhe shkojnë – dhe në fund lind një jetë e re. Dhe ndërsa ky proces mund të jetë gjëja më e mrekullueshme në botë – nuk është çudi që ai vjen me disa të meta. 

 Po. E keni marrë me mend – është dhimbje kyçesh. Dhe potencialisht shumë prej tij gjithashtu. 

Përpara se të shqetësoheni shumë, le të theksojmë se kjo është zakonisht krejtësisht normale, dhe nëse po përjetoni dhimbje kyçesh në tremujorin e dytë ose të tretë, nuk jeni në telashe ose duke përjetuar ndonjë gjë jonormale. Po, ndonjëherë dhimbja është normale. Por kjo nuk do të thotë se nuk mund të menaxhohet dhe lehtësohet. Rekomandimi dhe sugjerimi ynë është të përdorni Ossein+ një xhel për dhimbjen e kyçeve që lehtëson dhimbjen dhe ndihmon në largimin e plotë të saj. 

Si ndikon shtatzënia në trup? 

Përgjigje e thjeshtë: në shumë mënyra. Disa prej të cilave ne ende sapo kemi filluar t’i kuptojmë. Por një nga efektet më të dokumentuara të shtatzënisë është se si pesha e shtuar e fëmijës ndikon tek nëna. 

 Kjo peshë e shtuar ka një sërë pasojash për muskujt, kockat tona, madje edhe për mënyrën se si ndihemi mendërisht. Këtu janë disa nga efektet më të zakonshme që shtatzënia ka në trupin e njeriut: 

 1.Rritja e mbajtjes së lëngjeve 

2.Ulje e qarkullimit të gjakut  

3.Shija dhe aroma ndryshon 

4.Ndryshimet hormonale 

5.Ndryshimet e gjoksit 

6.Ndryshimet në frymëmarrje dhe metabolike 

 Me fjalë të thjeshta – po. Është pothuajse e padëgjuar që dikush të kalojë shtatzëninë pa përjetuar disa dhimbje dhe dhimbje në nyje. Është një përvojë e zakonshme e pothuajse të gjitha grave shtatzëna – trupi i tyre pëson shtim në peshë ndërsa fetusi rritet dhe për të mbështetur jetën shtesë, trupi bën ndryshime të rëndësishme për të lehtësuar rritjen dhe zhvillimin në mitër. 

Dhimbja e kyçeve gjatë shtatzënisë është gjithashtu e zakonshme kur faktorë të tjerë të stilit të jetesës kontribuojnë në dhimbjen e kyçeve. Kjo mund të jetë një punë stresuese ose kërkuese fizike. Prandaj është gjithmonë e rëndësishme të qëndroni të pushuar mirë dhe aktivë për t’i mbajtur nyjet tuaja të lira. 

Kur fillon dhimbja e kyçeve në shtatzëni? 

 Dhimbjet e kyçeve zakonisht fillojnë të bëhen të dukshme në tremujorin e dytë dhe të tretë, pasi fëmija në rritje shton më shumë peshë me kalimin e kohës. Megjithatë, nuk është e pazakontë që gratë shtatzëna të përjetojnë dhimbje kyçesh që në tremujorin e parë të shtatzënisë. Nëse filloni të vini re dhimbje të forta të kyçeve që herët, duhet të shihni një mjek të kualifikuar të shtatzënisë që mund t’ju ndihmojë ose mund të përdorni xhelin kundër dhimbjes së kyçeve Ossein +, që nuk shkakton asnjë problem tek gratë shtatzëna. 

Cilat nyje preken zakonisht gjatë shtatzënisë? 

Ndërsa ndonjëherë mund të ndiheni sikur i gjithë trupi juaj po dhemb – ka disa nyje specifike që shpesh janë më të prekshme ndaj grave shtatzëna: 

 1. Nyje Hip 

Një nga nyjet më të dhimbshme gjatë shtatzënisë është nyja e ijeve. Për shkak se ijë luan një rol kaq të rëndësishëm në stabilizimin e trupit tuaj të sipërm, nuk është çudi që pesha e shtuar gjatë shtatzënisë mund të shkaktojë dhimbje në rajonin e ijeve. Nyjet sakroiliake brenda ijeve janë përgjegjëse për shpërndarjen e peshës nëpër legen dhe janë veçanërisht të prirur ndaj dhimbjes, veçanërisht në muajt e fundit të shtatzënisë. 

2. Dhimbje mesit (shpina e poshtme) 

Dhimbja e mesit ose e shpinës është një nga sëmundjet më të zakonshme të kyçeve gjatë shtatzënisë – dhe nëse nuk trajtohet mund të bëhet një problem serioz shëndetësor. Kjo është shkaktuar nga një zbutje e ligamenteve të zonës së legenit që mbështesin strukturat tuaja të poshtme të shtyllës kurrizore. 

3. Nyja e gjurit 

Shtimi i tepërt i peshës nga shtatzënia gjithashtu mund të shtojë presionin në pjesën e poshtme të trupit dhe të shkaktojë dhimbje në gju. Ky është një nyje e zakonshme e prekur gjatë dy tremujorëve të fundit. 

4. Pika e legenit 

Është gjithashtu e zakonshme të ndjeni dhimbje në pjesën e përparme të kockës suaj të legenit ose në pjesën e poshtme të shpinës. Në rastet më të këqija, kjo mund të zhvillohet në atë që njihet si Disfunksioni i Symphysis Pubis (SPD) gjatë shtatzënisë. SPD nuk është e dëmshme për foshnjën – por mund të ndikojë ndjeshëm në nivelet tuaja të dhimbjes. 

Cilat janë simptomat e dhimbjes së kyçeve gjatë shtatzënisë? 

 Ashtu si dhimbjet normale të kyçeve, ka disa shenja dhe efekte anësore për të cilat duhet të keni parasysh. Dhimbja e kyçeve mund të shfaqet në çdo kohë dhe ndonjëherë për arsye të panjohura – prandaj është mirë të qëndroni të vetëdijshëm për trupin tuaj gjatë gjithë kohës. Këtu janë disa simptoma të zakonshme për t’u kujdesur: 

1.Ënjtje në ose rreth kyçit 

2.Dhimbje dhe parehati gjatë lëvizjes së kyçit 

3.Dhimbje pas përdorimit të sendeve të ndryshme

4.Një ndjenjë dobësie, ose mpirje 

A mund të zhvilloni artrit në shtatzëni? 

 Ndërsa shtatzënia nuk është shkaktar i artritit, ato me gjendje para-ekzistuese (për shembull, me artrit reumatoid) mund të përjetojnë simptoma të përkeqësuara gjatë shtatzënisë për shkak të stresit shtesë në kocka. Shumë gra gjithashtu kanë një fillim të artritit në moshën e lindjes së fëmijëve – duke kontribuar në një numër të madh të grave që merren me artrit gjatë shtatzënisë ose pas lindjes.