Dhimbja e stomakut gjate shtatzenise
Dhimbja e stomakut gjate shtatzenise

Shumë femra vuajne nga dhimbja e stomakut gjate shtatzenise. Kjo zakonisht nuk është asgjë për t’u shqetësuar, por ndonjëherë mund të jetë e nevojshme të shihni një mjek.

Tremujori i tretë është jashtëzakonisht i vështirë.

Dhimbja e  stomakut gjate shtatzenise është një ankesë e zakonshme. Disa femra raportojnë dhimbje  ne pjesen e siperme te stomakut gjatë tremujorit të tretë. Kjo dhimbje mund të jetë e mprehtë dhe e dhimbshme.

Shumë nga shkaqet e dhimbjes së sipërme të barkut janë të padëmshme, por ndjenja e dhimbjes intensive këtu mund të sinjalizojë një problem serioz. 

A është normale kjo dhimbje?

Dhimbja e stomakut gjate shtatzenise  është më e zakonshme gjatë shtatzënisë së hershme, kur ndërrimet hormonale mund të shkaktojnë nauze dhe të vjella  . Në mes të tremujorit të dytë, rreth 20 javë, dhimbja e stomakut gjate shtatzenise zakonisht largohet .

Në tremujorin e tretë, dhimbja e barkut mund të rishfaqet pasi mitra fillon të grumbullojë organet. Disa gra përjetojnë urth ose një ndjesi që lëkura e stomakut po shtrihet.

Dhimbja e stomakut në tremujorin e tretë mund të tregojë një problem më serioz nëse:

 • ndodh me simptoma të tjera, të tilla si kruajtje
 • ndihet papritur ose intensive
 • është konstante
 • është në një vend të caktuar
 • shfaqet së bashku me ethe , nauze ose të vjella
 • shfaqet krahas gjakderdhjes vaginale

Çfarë mund ta shkaktojë atë?

Shumë shkaqe të dhimbjes së sipërme të barkut në tremujorin e tretë janë të padëmshme. Sidoqoftë, për shkak se lindja e parakohshme, çështjet e placentës dhe shqetësimet e tjera mund të rrezikojnë gruan dhe foshnjën, është e rëndësishme të jeni të kujdesshëm dhe t’i tregoni mjekut ose mamisë për çdo simptomë të pazakontë.

Dhimbja e stomakut gjate shtatzenise perfshin shkaqet e meposhtme:

Kapsllëk dhe gazra

Kapslleku është një nga ankesat më të zakonshme të shtatzënisë.

Gjatë tremujorit të parë, ndërrimet hormonale mund të shkaktojnë kapsllëk. Deri në tremujorin e tretë, mitra ushtron presion të rëndësishëm mbi zorrët dhe e bën më të vështirë për një person të ketë lëvizje të zorrëve.

Zbaticë acidi

Urthi është një simptomë e zakonshme,qe prek 17 deri ne 45 perqind te grave. Një hormon i shtatzënisë i quajtur progesteron mund të shkaktojë refluks acid dhe urth.

Ndërsa mitra rritet, presioni mbi aparatin tretës mund ta bëjë këtë problem më të rëndë. Shumë gra shtatzëna përjetojnë zbaticë të acidit kur janë shtrirë.

Shtrirja e lëkurës

Disa femra shtatzënë raportojnë se ndiejnë një ndjesi intensive të shtrirjes së lëkurës. Ndërsa mitra zgjerohet, kjo ndjesi mund të shtrihet në pjesën e sipërme të barkut. Nëse lëkura kruhet dhe ndjehet e shtrënguar, dhe dhimbja është në pjesën e jashtme të stomakut dhe jo thellë në bark, shtrirja e lëkurës mund të jetë fajtori.

Dhimbja e stomakut gjate shtatzenise dhe tendosja e muskujve

Muskujt e barkut duhet të shtrihen për të akomoduar fetusin në rritje. Presioni i mitrës në pjesën e poshtme të trupit gjithashtu mund të ndryshojë mënyrën se si një person ecën ose lëviz, duke rritur gjasat për të pësuar një dëmtim.

Ndjenja e dhimbjes gjatë përkuljes ose ngritjes mund të nënkuptojë një dëmtim të muskujve të stomakut ose gjoksit. 

Çështjet e mëlçisë

Ndryshimet hormonale të lidhura me shtatzëninë mund te shkaktojne  një gjendje të quajtur kolestaza intrahepatike e shtatzenise (IHP), ose kolestaza. Për shumicën e grave, simptoma e parë është kruajtja. Disa gjithashtu përjetojnë dhimbje në pjesën e sipërme të barkut, nauze, të vjella ose zverdhje të syve ose lëkurës.

Pankreatiti

Pankreatiti është një inflamacion në pankreas. Infeksionet, dëmtimet dhe problemet me organet e tjera, përfshirë mëlçinë dhe fshikëzën e tëmthit, mund të shkaktojnë pankreatit.

Pankreatiti mund të shkaktojë dhimbje në pjesën e sipërme të barkut, lodhje, nauze ose ndryshime në ngjyrën e jashtëqitjes.

Lëndimi i shpretkës dhe te tjera

Dhimbja e stomakut gjate shtatzenise, veçanërisht në anën e majtë, mund të nënkuptojë se ka një problem me shpretkën.

Një goditje në stomak mund të mavijosë ose dëmtojë shpretkën. Infeksionet mund të shkaktojnë këputjen e shpretkës. Rrallë, shpretka e një personi mund të këputet pa ndonjë arsye të qartë.

Lëndimet e shpretkës shkaktojnë dhimbje të forta, të papritura. Një grua mund të ndihet e trullosur dhe duhet të kërkojë trajtim urgjent. Një kirurg mund të ketë nevojë të heqë shpretkën.

Kontraktimet

Kontraktimet e vërteta të lindjes zakonisht fillojne në krye të mitrës, duke shkaktuar një ndjesi shtrëngimi intensive që bëhet progressive dhe  më e dhimbshme. Një grua që ndjen kontraktimet që fillojnë në pjesën e sipërme të barkut mund të jetë gati per lindje.

Thirrni menjëherë një profesionist mjekësor. Nëse ka gjakderdhje vaginale, shkoni në dhomën e urgjencës.

Dhimbja e stomakut gjate shtatzenise dhe trajtimi

Rreziku i humbjes së një problemi serioz tejkalon shumë përfitimet e provimit të mjeteve juridike në shtëpi. Nëse shkaku i problemit është i paqartë, telefononi së pari një mjek ose mami.

Nëse ata mendojnë se dhimbja e stomakut gjate shtatzenise nuk është e rrezikshme ose nuk ka nevojë për trajtim mjekësor, disa ilaçe shtëpiake që mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes të barkut të sipërm gjatë shtatzënisë përfshijnë:

 • shtrihen për të lehtësuar dhimbjen dhe tensionin e muskujve
 • duke ngrënë më pak ushqime acidike
 • me lejen e mjekut ose mamisë, duke përdorur një antacid për t’u marrë me urthin
 • ngrënia e vakteve më të vogla, më të shpeshta për të zvogëluar dhimbjen e stomakut të plotë dhe urthit
 • masazhimi i zonës për të lehtësuar tensionin dhe stresin e muskujve

Kur të shihni një mjek

Thirrni një mjek ose mami brenda një dite për çdo dhimbje të pazakontë në stomak ose bark. Në çdo vizitë me një ofrues, flisni për simptomat e fundit, si dhe për simptomat që kanë ndryshuar në ashpërsi.

Shkoni në dhomën e urgjencës ose telefononi menjëherë një profesionist mjekësor për:

 • dhimbje të forta të barkut të sipërm, veçanërisht nëse është në anën e djathtë ose nëse dhimbja është e padurueshme
 • dhimbje barku e shoqëruar me gjakderdhje vaginale
 • kontraktimet që vijnë në intervale të rregullta
 • dhimbje barku dhe ethe
 • simptoma të presionit te larte te gjakut , të tilla si marramendje, vështirësi në frymëmarrje
 • kruajtje, zverdhje të lëkurës ose syve, ose të vjella

Parandalimi i dhimbjes ne stomak

Dhimbja e stomakut gjate shtatzenise
Dhimbja e stomakut gjate shtatzenise

Shumica e shkaqeve të dhimbjes ne stomak ose bark në tremujorin e tretë nuk janë plotësisht të parandalueshme. Ndërsa fetusi rritet, organet duhet të zhvendosen. Kjo mund te jete arsyeja pse ndodh dhimbja e stomakut gjate shtatzenise.

Për disa gra, ndërrimet hormonale shkaktojnë komplikime serioze, të tilla si IHP.

Strategjia më e mirë për të parandaluar komplikimet serioze të shtatzënisë është marrja e kujdesit të rregullt para lindjes. Bisedoni me një ofrues për çdo shqetësim dhe pyesni për strategjitë e jetesës për të siguruar një shtatzëni të shëndetshme.

Për shumicën e grave, ngrënia e një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar, stërvitja e rregullt dhe krijimi i strategjive të shëndetshme për menaxhimin e stresit mund të ndihmojnë të gjitha me dhimbjet e shtatzënisë.

Si perfundim

Dhimbja e stomakut gjate shtatzenie është një nga ankesat më të zakonshme. Kjo nuk do të thotë që një grua duhet ta injorojë atë. Vetëm një mjek ose mami mund ta diagnostikojë problemin, prandaj mos hezitoni t’i telefononi.

Ata ose mund të sigurojnë një person se nuk ka asgjë për t’u shqetësuar ose të ofrojnë kujdes mjekësor për të parandaluar që një gjendje në zhvillim të bëhet më serioze.