A e doni kafen? A i pini lehtësisht dy ose tre filxhanë në ditë? Nuk je vetem. Mesatarisht, amerikanët pinë pak më shumë se tre filxhanë në ditë. Por nëse keni artrit reumatoid (RA), a është ky një zakon që duhet ta ndryshoni?  

Studimet tregojnë mesazhe të përziera. Disa kërkime sugjerojnë se kafeja mund të përkeqësojë RA tuaj, ndërsa të tjerët nuk shohin një lidhje. Ja një vështrim se çfarë thonë ekspertë. 

Lidhja midis kafesë dhe dhimbjes se kyçeve

Kafeja përmban kafeinë, një stimulues që rrit nivelet tuaja të energjisë dhe ju bën të ndiheni zgjuar. Ndërsa disa studime thonë se marrja e shumë kafeinës mund të jetë e padëmshme apo edhe e dobishme për kushte të caktuara, kjo mund të mos jetë rasti me dhimbjen e kyçeve.  

Një studim në shkallë të gjerë për të ekzaminuar efektet e kafesë dhe çajit në RA zbuloi se pirja e tepërt e kafesë shoqërohej me një rrezik më të lartë të zhvillimit të dhimbjes se kyçeve. 

 Por lidhja e kafesë u gjet në  seropozitive dhe jo në dhimbjen e kyceve seronegative. Çfarë do të thotë kjo? E thënë thjesht, nëse keni simptoma të dhimbjes se kyçeve, mjeku juaj do të urdhërojë analizat e gjakut për të parë se çfarë lloji mund të keni. Kjo bazohet në praninë e dy llojeve të proteinave: faktori reumatoid (RF) ose peptidet anti-ciklike të citrulinuara (anti-CCPs). Nëse testet tuaja të gjakut rezultojnë pozitive për njërën, ajo konsiderohet RA seropozitive. Ata me RA seropozitive priren të kenë një formë më të rëndë të RA. Por një rishikim i kohëve të fundit i pesë studimeve të veçanta të bëra për të testuar lidhjen midis RA dhe kafesë gjeti diçka të ndryshme. Sipas studiuesve, çdo filxhan shtesë kafeje pa kafeinë në ditë rrit rrezikun për RA me 11 për qind. Ata thonë se mund të ketë të bëjë me procesin e dekafeinimit. 

Për të hequr kafeinën nga kafeja, përdoren shumë kimikate industriale. Marrja e sasive edhe të vogla të këtyre kimikateve mund të rrisë rrezikun për çrregullime të indit lidhor si lupus dhe RA. Çaji, nga ana tjetër, u zbulua se ishte i dobishëm për njerëzit me RA. Vetitë antioksiduese të çajit u zbuluan se ulin inflamacionin. Por jo të gjitha llojet e çajit e kanë këtë efekt. Çaji i zi nuk bëri shumë për inflamacionin, por pirja e çajit jeshil uli rrezikun për RA me 35%.

Kafe dhe medikamente  

Kafeina është një lloj droge dhe mund të ndërveprojë ose të përkeqësojë efektet e disa prej ilaçeve me recetë që mund të merrni për të menaxhuar dhimbjen e kyçeve.  Ju mund të përdorni xhelin Ossein +, që trajton dhimbjen e kyçeve dhe rekomandohet nga ekspertë të fushës. 

Steroidet me dozë të ulët si prednizoni janë një recetë e zakonshme për dhimbjen e kyçeve. Ndërsa prednizoni nuk është një stimulues, ai mund t’ju bëjë të ndiheni të shqetësuar dhe vigjilent. Kombinimi i kësaj me kafeinë mund t’ju bëjë hiperaktivë dhe të ndikojë në cilësinë e gjumit. 

Sipas hulumtimeve, kafeina e gjetur në kafe dhe çokollatë të zezë mund të ndihmojë në lehtësimin e disa prej këtyre efekteve anësore. Në një studim, ekspertët zbuluan se kafeina ishte në gjendje të ndihmonte me efekte anësore të rënda në 55% të pjesëmarrësve. Rreth 13% raportuan lehtësim të pjesshëm. 

Kafeina gjendet gjithashtu në disa qetësues dhimbjesh për të lehtësuar dhimbjet e kokës ose dhimbjet. Por rrit inflamacionin, një problem i zakonshëm në RA.  

Shumica e studimeve nuk kanë gjetur një rrezik të rëndësishëm midis pirjes së kafesë dhe zhvillimit ose përkeqësimit të dhimbje se kyçeve. Ky është një lajm i mirë nëse nuk mund ta nisni ditën pa të. Komponimet anti-inflamatore që gjenden në kafeinë mund të ndihmojnë edhe me simptomat tuaja të dhimbjes se kyçeve. Por duhet bërë më shumë kërkime mbi këtë temë. 

FDA konsideron se rreth 400 miligramë kafeinë janë të sigurta për të rriturit e shëndetshëm. Kjo është rreth katër filxhanë kafe të zier në ditë. Por nëse jeni shtatzënë, duhet ta kufizoni atë në 200 miligramë në ditë. Kini kujdes se sa kafeinë po merrni çdo ditë. 

Kafeina gjendet në shumë gjëra që mund të hani ose pini, si p.sh. 

1.Kafe 

2.Çaj 

3.Gazrat e gazuara 

4.Cokollate 

5.Pijet energjike 

6.Suplementet 

Shumica e këtyre produkteve përmbajnë shumë sheqer, gjë që mund ta përkeqësojë inflamacionin. Nëse planifikoni të pini shpesh pije me kafeinë, përpiquni të reduktoni sasinë e sheqerit që shtoni në to. Nëse keni dhimbje kyçesh  të moderuar deri në të rëndë, konsultohuni me mjekun tuaj për të parë se çfarë ju rekomandojnë ose mund të përdorni xhelin që trajton dhimbjen e kyçeve Ossein+.