A keni menduar ndonjëherë pse kyçet tuaja janë të ngurtësuara në mëngjes? Ka shumë arsye që mund ta ndjeni këtë — disa janë vetëm pjesë e një procesi normal dhe të tjera mund të jenë shkak për shqetësim. 

Për njerëzit që vuajnë nga artriti, dhimbja ose ngurtësimi në mëngjes mund të shkaktohet nga mungesa e lubrifikimit në hapësirat e kyçeve, ose nga një prishje e kërcit që mbulon skajet e kockave. Kjo mund të ndodhë në shpinë, gishta, kyçe, gjunjë, ose këmbë. Per te trajtuar dhimbjen tuaj te kyçeve ju mund të përdorni xhelin Ossein+. 

Shumë njerëz që përjetojnë këtë dhimbje në mëngjes mendojnë se ajo është jetëshkurtër dhe zgjidhet vetë brenda 10 ose 15 minutave. Për të tjerët, megjithatë, mund të zgjasë dhe të fillojë të ndikojë në pjesën tjetër të ditës.  

Ngurtësia e mëngjesit, dhimbja dhe palëvizshmëria janë aq të zakonshme sa që të kesh këto simptoma për një orë ose më shumë pas zgjimit është pjesë e kritereve diagnostikuese për artritin reumatoid (RA). 

Pse mëngjeset janë kaq të dhimbshme për njerëzit me dhimbje kyçesh? 

Një arsye mund të jetë se inflamacioni krijon një rreth vicioz në trup. Inflamacioni shkakton ënjtje. Kjo ënjtje gjatë natës në një nyje të palëvizshme bën që muskujt dhe indet përreth të shtrëngohen, gjë që nga ana tjetër shkakton dhimbje dhe ngurtësi. 

Një arsye tjetër është se në artritin inflamator, sistemi imunitar sulmon sinoviumin ose rreshtimin e kyçit, gjë që bën që ai të inflamohet dhe të fryhet. Gjatë natës, ndërkohë që nyjet tuaja nuk janë duke lëvizur, materialet inflamatore mund të shkaktojnë grumbullimin e lëngjeve të kyçeve brenda dhe rreth kyçit, gjë që bën edhe më shumë ënjtje, gjë që çon në dhimbjen dhe ngurtësimin që ndjeni gjënë e parë në mëngjes. 

Pjesa zhgënjyese është se gjëja që mund të ndihmojë në parandalimin dhe reduktimin e simptomave – lëvizja – është gjëja që simptomat mund ta bëjnë të pamundur të bëhet, thotë Nelson E. Dalla Tor, MD, një mjek i mjekësisë familjare PIH Health që trajton shumë pacientë me artrit. 

Dhe sapo të keni nisur një fillim kaq të vështirë, gjithçka tjetër në rutinën tuaj të mëngjesit ndihet shumë më e vështirë. “Mëngjeset janë më të këqijat, veçanërisht me duart dhe gishtat e mi”, thotë Angie Kynaston, një nënë e tetë fëmijëve dhe një infermiere në Utah. “Kur artriti im është duke u ndezur, unë nuk mund të bëj dreka për fëmijët, t’i ndihmoj të vishen, t’i ushqejnë mëngjesin ose të lajnë dhëmbët, aq më pak të kujdesem për veten. Mjafton që disa ditë të mos dua të ngrihem fare nga shtrati.”   

Angie nuk është e vetmja paciente me artrit që urren mëngjeset. Në fakt, është një problem i tillë që dhimbja dhe ngurtësimi në mëngjes ishin simptoma e artritit që kishte ndikimin më të madh negativ në cilësinë e jetës së një personi, sipas një studimi të botuar në Journal of Medical Economics. 

Pra, mëngjeset me artrit janë krejtësisht të mbytur.  

Tani çfare? Ne i kërkuam ekspertëve dhe pacientëve me artrit të ndajnë këshillat dhe truket që bëjnë ndryshimin më të madh në mëngjeset e tyre. 

1. Vishni doreza me ngrohje 

“Duart e mia janë tepër të dhimbshme në mëngjes dhe e vetmja gjë që më ndihmon vërtet është nxehtësia. Unë kam disa dorashka ngrohëse me mikrovalë, të cilat i ngroh në fillim në mëngjes dhe i vesh.”

2. Merrni ilaçet para se të dilni nga shtrati 

“Përpara gjumit vendosa një shishe me ujë dhe ilaçin tim për RA në komodinë. Pastaj vendosa dy alarme në telefonin tim. Në alarmin e parë marr ilaçet e mia dhe më pas shkoj të fle përsëri. Në alarmin e dytë, një orë më vonë, ilaçet e mia kanë filluar dhe unë mund të ngrihem pa problem.”   

3. Hani më shumë një dietë anti-inflamatore 

“Ndryshimi i dietës sime për të ngrënë më shumë ushqime si salmoni dhe arra dhe më pak ushqime si buka dhe sheqeri bëri një ndryshim të madh në atë se sa të fryrë janë nyjet e mia në mëngjes. Më pak ënjtje do të thotë më pak dhimbje – për sa kohë që i përmbahem asaj.” 

4. Merrni suplemente të shafranit të Indisë 

“I marr kapsulat e shafranit të Indisë gjënë e parë kur zgjohem çdo mëngjes dhe ndihem sikur më kanë ndihmuar shumë me ngurtësimin e mëngjesit, veçanërisht kur jam konsistente. Nëse nuk ju pëlqen të merrni suplemente, mund të bëni edhe çaj shafrani të Indisë.” Gjithashtu mund të përdorni dhe xhelin Ossein+ për të trajtuar dhimbjen e kyçeve tuaj.  

5. Bëni disa shtrirje në shtrat 

“Zgjatuni në shtrat para se të ngriheni. Sigurohuni që të shtrini gjithçka, duke përfshirë nyjet tuaja më të vogla. Kjo mund të zvogëlojë dhimbjen dhe ngurtësinë që mund të përjetoni më vonë.”  

6.Mos perdorni sheqerin 

“Trupi im nuk reagon menjëherë, por nëse ha ushqime inflamatore, veçanërisht sheqer, e di që të nesërmen në mëngjes do të kem shumë dhimbje. Sa më shumë që i përmbahem një diete me pak sheqer, aq më të mira janë mëngjeset e mia.”   

7.Bëni një shëtitje në mëngjes 

“Lëvizja është e rëndësishme për shëndetin e kyçeve, por nuk duhet të bëni asgjë që ju duket shumë e vështirë. Për shembull, mund të përfitoni nga ushtrimet tai chi, yoga, shtrirje ose noti në pishinë. Bërja e kësaj gjëje të parë në mëngjes mund t’ju ndihmojë të liroheni, por nëse kjo është shumë, bërja e saj më vonë gjatë ditës është ende e dobishme.” 

Një xhel që ndihmon kundër dhimbjes së kyceve është gjithmonë një opsion I mirë, një sugjerim është xheli ossein+, një xhel I prodhuar për të trajtuar dhimbjet e kyçeve tuaj me përbërës 100% natyralë.