Diabeti Tipi 2

Çfarë është diabeti tipi 2?

Diabeti tipi 2 është një sëmundje jetëgjatë që ka shkaqet e saj. Më kryesorja është fakti që e ndalon trupin tuaj të përdorë insulinën ashtu si duhet. Njerëzit që vuajnë nga diabeti tipi 2 thuhet se kanë rezistencë ndaj insulinës.

Njerëzit që janë në moshë mesatare ose më të vjetër kanë më shumë gjasa të marrin këtë lloj diabeti. Dikur shkaqet e diabetit nisnin me fillimin e të rriturve. Por diabeti tipi 2 prek gjithashtu fëmijët dhe adoleshentët, kryesisht për shkaqet e mbipeshes së fëmijëve.

Diabeti Tipi 2 është lloji më i zakonshëm i diabetit. Ka rreth 29 milion njerëz në SH.B.A. me diabet tipi 2. 84 milion të tjerë kanë prediabet, që do të thotë se sheqeri i tyre në gjak (ose glukoza në gjak) është i lartë, por jo aq sa shkaqet të çojnë në diabet.

Shenjat dhe simptomat nga diabeti tipi 2

Simptomat nga diabeti tipi 2 mund të jenë aq të lehta sa nuk i vëreni. Rreth 8 milion njerëz që e kanë atë nuk e dinë atë. Simptomat përfshijnë:

 • Duke qenë shumë i etur
 • Urinoni shumë
 • Shikimi i turbullt
 • Të qenët i çuditshëm
 • Ndjesi shpimi gjilpërash ose mpirje në duar ose këmbë
 • Lodhje / ndjenjë e lodhur
 • Plagë që nuk shërohen
 • Infeksionet e kërpudhave që kthehen përsëri
 • Ndjenja e urisë
 • Humbje peshe pa u munduar
 • Marrja e më shumë infeksioneve

Nëse keni skuqje të errëta rreth qafës ose sqetullave, vizitoni mjekun tuaj. Këto quhen acanthosis nigricans dhe ato mund të jenë shenja që trupi juaj po bëhet rezistent ndaj insulinës.

Diabeti tipi 2 dhe shkaqet e tij

Shkaqet

Pankreasi juaj prodhon një hormon të quajtur insulinë. Ndihmon qelizat tuaja të shndërrojnë glukozën, një lloj sheqeri, nga ushqimi që hani në energji. Njerëzit që vuajnë nga diabeti tipi 2 prodhojnë insulinë, por qelizat e tyre nuk e përdorin atë siç duhet.

Në fillim, pankreasi juaj bën më shumë insulinë në përpjekje për të marrë glukozë në qelizat tuaja. Por përfundimisht, ajo nuk mund të vazhdojë, dhe glukoza ndërtohet në gjakun tuaj në vend.

Zakonisht, një kombinim i gjërave shkakton atë që e quajmë diabeti tipi 2. Ato mund të përfshijnë:

 • Gjenet. Shkencëtarët kanë gjetur copa të ndryshme të ADN-së që ndikojnë në mënyrën se si trupi juaj bën insulinë.
 • Mbipesha. Të qenit mbipeshë ose i trashë mund të shkaktojë rezistencë ndaj insulinës, veçanërisht nëse mbani kilogramët tuaj të tepërt rreth mesit.
 • Sindroma metabolike. Njerëzit me rezistencë ndaj insulinës shpesh kanë një grup gjendjesh duke përfshirë sheqer të lartë të gjakut, yndyrë shtesë rreth belit, presion të lartë të gjakut dhe kolesterol të lartë dhe triglyceride
 • Shumë glukozë nga mëlçia juaj. Kur sheqeri juaj në gjak është i ulët, mëlçia juaj bën dhe dërgon glukozë. Pasi të keni ngrënë, sheqeri juaj rritet dhe mëlçia juaj zakonisht do të ngadalësohet dhe do të ruajë glukozën për më vonë. Por mëlçitë e disa njerëzve nuk e bëjnë. Ata vazhdojnë të heqin sheqerin.
 • Komunikimi i keq midis qelizave. Ndonjëherë, qelizat dërgojnë sinjale të gabuara ose nuk marrin mesazhe në mënyrë korrekte. Kur këto probleme ndikojnë në mënyrën se si qelizat tuaja krijojnë dhe përdorin insulinë ose glukozë, një reaksion zinxhir mund të çojë në diabet.
 • Qelizat beta të thyera. Nëse qelizat që prodhojnë insulinë dërgojnë sasi të gabuar të insulinës në kohë të gabuar, sheqeri juaj hidhet jashtë. Sheqeri i lartë i gjakut gjithashtu mund të dëmtojë këto qeliza.

Faktorët e rrezikut te diabeti tipi 2

Disa gjëra e bëjnë më të mundshme që ju të shfaqni diabeti tipi 2. Sa më shumë nga këto që vlejnë për ju, aq më të larta janë shanset për ta marrë atë. Disa gjëra lidhen me atë që jeni:

 • Mosha. 45 ose më të vjetër
 • Familja. Një prind, motër ose vëlla me diabet
 • Përkatësia etnike. Amerikan afrikano-amerikan, vendas i Alaskës, amerikan vendas, aziatiko-amerikan, hispanik ose latin, ose ishull në Paqësor

Faktorët e rrezikut, shëndeti dhe historia mjekësore

Faktorët e rrezikut që lidhen me shëndetin tuaj dhe historinë mjekësore përfshijnë:

 • Paradiabeti
 • Sëmundja e zemrës dhe enëve të gjakut
 • Presioni i lartë i gjakut, edhe nëse trajtohet dhe është nën kontroll
 • Kolesterol i ulët HDL (“i mirë”)
 • Trigliceride të larta
 • Të qenit mbipeshë ose mbipeshe
 • Të kesh një fëmijë që peshonte më shumë se 9 paund
 • Diabeti i shtatzënisë ndërsa keni qenë shtatzënë
 • Sindroma e vezoreve policistike (PCOS)
 • Depresioni

Gjëra të tjera që rrisin rrezikun nga diabeti tipi 2 kanë të bëjnë me zakonet tuaja të përditshme dhe mënyrën e jetesës. Këto janë ato për të cilat mund të bëni diçka:

 • Ushtrimi pak ose aspak
 • Pirja e duhanit
 • Stresi
 • Fjetur shumë pak ose shumë

Diagnoza dhe Testet për diabeti tipi 2

Mjeku juaj mund të testojë gjakun tuaj për shenja nga diabeti tipi 2. Zakonisht, ata do t’ju testojnë në 2 ditë për të konfirmuar diagnozën. Por nëse glukoza në gjak është shumë e lartë ose keni shumë simptoma, një test mund të jetë gjithçka që ju nevojitet.

 • A1c.  Është si një mesatare e glukozës në gjak gjatë 2 ose 3 muajve të fundit.
 • Glukoza plazmatike agjëruese. Kjo është e njohur gjithashtu si një test i sheqerit në gjak të agjërimit. Mat sheqerin në gjak në stomak bosh. Ju nuk do të jeni në gjendje të hani ose të pini asgjë përveç ujit për 8 orë para testit.
 • Testi oral i tolerancës së glukozës (OGTT). Kjo kontrollon glukozën tuaj në gjak para dhe 2 orë pasi të keni pirë diçka të ëmbël për të parë se si trupi juaj e trajton sheqerin.

Trajtimi nga diabeti tipi 2

Menaxhimi i diabetit të tipit 2 përfshin një përzierje të ndryshimeve në stilin e jetës dhe ilaçeve.

Ndryshimet e stilit të jetës

Ju mund të jeni në gjendje të arrini nivelet e synuara të sheqerit në gjak vetëm me dietë dhe ushtrime fizike.

 • Humbje peshe. Hedhja e kilogramëve të tepërt mund të ndihmojë. Ndërsa humbja e 5% të peshës trupore është e mirë, humbja e të paktën 7% dhe mbajtja e saj larg duket ideale. Kjo do të thotë që dikush që peshon 180 paund mund të ndryshojë nivelet e sheqerit në gjak duke humbur rreth 13 paund. Humbja e peshës mund të duket mbizotëruese, por kontrolli i pjesëve dhe ngrënia e ushqimeve të shëndetshme janë një vend i mirë për të filluar.
 • Ushqim të shëndetshëm. Nuk ka dietë specifike për diabetin tipi 2. Një dietolog i regjistruar mund t’ju mësojë për karbohidratet dhe t’ju ndihmojë të bëni një plan vakti me të cilin mund të qëndroni. Përqendrohu ne:
 • Hani më pak kalori
 • Ulja e karbohidrateve të rafinuara, veçanërisht ëmbëlsira
 • Shtimi i perimeve dhe frutave në dietën tuaj
 • Marrja e më shumë fibrave
 • Ushtrimi. Mundohuni të merrni 30 deri në 60 minuta aktivitet fizik çdo ditë. Ju mund të ecni, të biçikletoni, të notoni ose të bëni ndonjë gjë tjetër që ju rrit ritmin e zemrës. Lidheni atë me stërvitje për forcë, si joga ose peshëngritja. Nëse merrni një ilaç që ul sheqerin në gjak, mund të keni nevojë për një meze të lehtë para një stërvitje
 • Shikoni nivelet e sheqerit në gjak. Në varësi të trajtimit tuaj, veçanërisht nëse jeni me insulinë, mjeku do t’ju tregojë nëse keni nevojë të testoni nivelet e sheqerit në gjak dhe sa shpesh ta bëni atë.

Ilaçe

Nëse ndryshimet në stilin e jetës nuk ju çojnë në nivelet e synuara të sheqerit në gjak, mund të keni nevojë për ilaçe. Disa nga më të zakonshmet nga diabeti tipi 2 përfshijnë:

 • Metformin (Fortamet, Glucophage, Glumetza, Riomet). Ky është zakonisht ilaçi i parë që përdoret për t’u trajtuar nga diabeti tipi 2. Ul sasinë e glukozës që bën mëlçia juaj dhe ndihmon trupin tuaj që t’i përgjigjet më mirë insulinës që bën.
 • Sulfonilureat. Ky grup ilaçesh ndihmon trupin tuaj të prodhojë më shumë insulinë. Ato përfshijnë glimepirid (Amaryl), glipizide (Glucotrol, Metaglip) dhe glburid (DiaBeta, Mikronaza).
 • Meglitinidet. Ato ndihmojnë trupin tuaj të prodhojë më shumë insulinë dhe ato funksionojnë më shpejt se sulfonilureat. Ju mund të merrni nateglinide (Starlix) ose repaglinide (Prandin).
 • Tiazolidinediones. Ashtu si metformina, ato ju bëjnë më të ndjeshëm ndaj insulinës. Mund të merrni pioglitazone (Actos) ose rosiglitazone (Avandia). Por ato gjithashtu rrisin rrezikun e problemeve të zemrës, kështu që zakonisht nuk janë zgjedhja e parë për trajtim.

Ilaçe të tjera

 • Frenuesit e DPP-4. Këto ilaçe – linagliptin (Tradjenta), saxagliptin (Onglyza) dhe sitagliptin (Januvia) – ndihmojnë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak, por ato gjithashtu mund të shkaktojnë dhimbje të kyçeve dhe mund të inflamojnë pankreasin tuaj.
 • Agonistët e receptorëve GLP-1. Ju i merrni këto ilaçe me një gjilpërë për të ngadalësuar tretjen dhe për të ulur nivelet e sheqerit në gjak. Disa nga ato më të zakonshmet janë exenatide (Byetta, Bydureon), liraglutide (Victoza) dhe semaglutide (Ozempic).
 • Frenuesit e SGLT2. Këto ndihmojnë veshkat tuaja të filtrojnë më shumë glukozë. Ju mund të merrni canagliflozin (Invokana), dapagliflozin (Farxiga), ose empagliflozin (Jardiance).
 • Insulinë. Ju mund të bëni foto të zgjatura gjatë natës, të tilla si insulinë detemir (Levemir) ose insulinë glargine (Lantus).

Edhe nëse ndryshoni stilin e jetës tuaj dhe merrni ilaçet sipas udhëzimeve, sheqeri juaj në gjak mund të përkeqësohet me kalimin e kohës. Kjo nuk do të thotë që keni bërë diçka të gabuar. Diabeti është progresiv, dhe shumë njerëz përfundimisht kanë nevojë për më shumë se një ilaç.

Terapia e kombinuar

Kur merrni më shumë se një ilaç për t’u kontrolluar nga diabet tipi 2, kjo quhet terapi e kombinuar.

Ju dhe mjeku juaj duhet të punoni së bashku për të gjetur përzierjen më të mirë për ju. Zakonisht, ju do të vazhdoni të merrni metforminë dhe do të shtoni diçka tjetër.

Çfarë mund të jetë kjo mund të varet nga situata juaj. Disa ilaçe kontrollojnë thumba të sheqerit në gjak (mjeku juaj mund ta quajë këtë hiperglicemi) që vijnë menjëherë pas ngrënies, për shembull. Të tjerët janë më të efektshëm në ndalimin e rënies së sheqerit në gjak (hipoglikemia) midis vakteve. Disa mund të ndihmojnë në humbjen e peshës ose kolesterolit, si dhe diabetin tuaj.

Ju dhe mjeku juaj duhet të flisni për ndonjë efekt anësor të mundshëm. Kostoja mund të jetë një çështje gjithashtu.

Nëse merrni ilaçe për diçka tjetër, kjo do të duhet të merret parasysh në ndonjë vendim. Do të duhet të vizitoni mjekun tuaj më shpesh kur filloni të merrni një kombinim të ri të ilaçeve. Ju mund të zbuloni se shtimi i një ilaçi të dytë nuk sjell sheqerin në gjak nën kontroll. Ose kombinimi i dy ilaçeve mund të funksionojë vetëm për një kohë të shkurtër. Për të gjitha shkaqet e mësipërme, mjeku juaj mund të konsiderojë një ilaç të tretë noninsulin, ose mund të filloni terapi me insulinë.

Parandalimi nga diabeti tipi 2

Miratimi i një jetese të shëndetshme mund t’ju ndihmojë të ulni rrezikun dhe shkaqet e diabetit.

 • Humb peshë. Shkaqet e humbjes së vetëm 7% -10% të peshës suaj mund të zvogëlojnë rrezikun e diabetit të tipit 2 në gjysmë.
 • Bëhuni aktiv. Tridhjetë minuta ecje e shpejtë në ditë do të zvogëlojë rrezikun tuaj me gati një të tretën.
 • Ha mirë. Shmangni karbohidratet shumë të përpunuara, pijet me sheqer dhe yndyrnat trans dhe të ngopura. Kufizoni mishin e kuq dhe të përpunuar.
 • Lëre duhanin. Punoni me mjekun tuaj për të mos shtuar peshë pasi të keni lënë, në mënyrë që të mos krijoni një problem duke zgjidhur një tjetër.

Komplikimet nga diabeti tipi 2

Me kalimin e kohës, sheqeri i lartë në gjak mund të dëmtojë dhe të shkaktojë probleme me:

 • Zemra dhe enët e gjakut. Ju keni deri në pesë herë më shumë gjasa të merrni sëmundje të zemrës ose të pësoni një goditje në tru. Shkaqet gjithashtu përfshijnë një rrezik të lartë për bllokim të enëve të gjakut (aterosklerozë) dhe dhimbje gjoksi (anginë).
 • Veshkat. Nëse veshkat tuaja janë dëmtuar mund të keni nevojë për dializë ose zëvendësim të veshkave.
 • Sytë. Sheqeri i lartë i gjakut mund të dëmtojë enët e vogla të gjakut në shpinën e syve tuaj (retinopatia). Nëse kjo nuk trajtohet, shkaqet mund të çojnë në verbëri.
 • Nervat. Kjo mund të çojë në probleme me tretjen, ndjesinë në këmbë dhe reagimin tuaj seksual.
 • Lëkura. Gjaku juaj nuk qarkullon gjithashtu, kështu që plagët shërohen më ngadalë dhe mund të infektohen.
 • Shtatzënia. Gratë me diabet kanë më shumë të ngjarë të kenë një abort spontan, një lindje të vdekur ose një fëmijë me defekt në lindje.
 • Gjumi. Ju mund të zhvilloni gërhitje në gjumë, një gjendje në të cilën frymëmarrja juaj ndalet dhe fillon ndërsa flini.
 • Dëgjimi. Ka më shumë të ngjarë të keni probleme me dëgjimin, por nuk është e qartë pse.
 • Truri. Sheqeri i lartë i gjakut mund të dëmtojë trurin tuaj dhe mund t’ju rrezikojë më shumë nga sëmundja e Alzheimerit.
 • Depresioni. Njerëzit me sëmundjen kanë dy herë më shumë gjasa të depresionohen sesa njerëzit që nuk e kanë atë.

Menaxhimi nga diabeti tipi 2

Mënyra më e mirë për të shmangur shkaqet është të menaxhoni mirë diabetin tuaj të tipit 2.

 • Merrni me kohë ilaçet tuaja për diabet ose insulinë.
 • Kontrolloni sheqerin në gjak.
 • Hani si duhet dhe mos i harroni vaktet.
 • Shihni rregullisht mjekun tuaj për të kontrolluar shenjat e hershme të problemit

Ndërtoni Ekipin tuaj të Kujdesit Shëndetësor

Ka shumë profesionistë mjekësorë që mund t’ju ndihmojnë për shkaqet dhe si të jetoni mirë me diabet, duke përfshirë:

 • Mjekët endokrinologë
 • Infermierë
 • Dietologë të regjistruar
 • Farmacistët
 • Edukatorët e diabetit
 • Ortopedët
 • Okulist
 • Stomatologë

10 pyetje për t’ja bërë mjekut tuaj

Nëse kohët e fundit jeni diagnostikuar nga diabeti tipi 2, bëjini mjekut tuaj këto pyetje në vizitën tuaj të rradhës.

 • A do të thotë të kesh diabet që jam në rrezik më të lartë për probleme të tjera mjekësore?
 • A duhet të filloj të vizitoj rregullisht mjekë të tjerë, siç është një mjek i syve?
 • Sa shpesh duhet të testoj sheqerin në gjak dhe çfarë duhet të bëj nëse është shumë i lartë ose shumë i ulët?
 • A ka ndonjë ilaç të ri që mund të përdor për të ndihmuar në menaxhimin e diabetit tim?
 • A do të thotë diabeti që duhet të ndaloj së ngrëni ushqimet që më pëlqejnë më shumë?
 • Si mund të ushtrojë një ndryshim në diabetin tim?
 • Nëse jam mbipeshë, sa peshë duhet të humbas për të bërë një ndryshim në shëndetin tim?
 • A janë fëmijët e mi në rrezik për të zhvilluar sëmundjen?
 • Cila është rëndësia e dietës në diabet?
 • A duhet të marr ilaçet e mia edhe në ditë që ndihem mirë?