Kujdesi për lëkurën tuaj është punë e vazhdueshme, midis gjetjes së produkteve, hidratuesi dhe larësi Iuvenis janë produkte që sugjerohen të përdoren, të duhura të bukurisë dhe gjetjes së kohës për një rutinë nate për pastrim, tonifikim dhe hidratim. Por nëse I kushtoni kohë dhe përpjekje, lëkura juaj do t’ju falënderojë vërtet për këtë dhe madje mund të shmangni efektet e plakjes, si linjat e holla dhe rrudhat, p.sh duke përdorur serumin Iuvenis ju mund të shmangni rrudhat në fytyrën tuaj. 

Por pa marrë parasysh se sa të kujdesshëm jeni me regjimin tuaj të bukurisë, ju mund të dëmtoni lëkurën tuaj nëse bëni disa gabime me dietën tuaj. Lëkura është një organ – dhe ashtu si çdo tjetër, ajo mund të ndikohet nga lëndët ushqyese që merrni nga ushqimi. Pra, ngrënia e ushqimeve të duhura mund t’ju ndihmojë të arrini një pamje të shndritshme dhe me shkëlqim, por ato të gabuara mund të dëmtojnë lëkurën tuaj dhe madje të shkaktojnë formimin e rrudhave të parakohshme. 

Ne pyetëm ekspertët dhe mësuam pesë gabimet më të zakonshme të dietës që dëmtojnë lëkurën tuaj:  

Ju po hani shumë sheqer 

Nuk duhet të jetë befasi që sheqeri mund të jetë i dëmshëm për kujdesin e lëkurës tuaj. Është e keqe për shëndetin tuaj pothuajse në çdo mënyrë tjetër të mundshme, dhe tani po mësojmë se kontribuon në rrudhat. 

Ekspertët vlerësojnë: Joshua Zeichner, MD i Spitalit Mount Sinai tha për SheFinds, “Molekulat e sheqerit në qarkullimin tuaj të gjakut mund të lidhen me kolagjenin në një proces të njohur si glikacion. Kolagjeni i glikuar humbet fleksibilitetin e tij dhe bëhet i fortë, gjë që përfundimisht rezulton në zhvillimin e rrudhave. 

Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, gratë duhet të kufizojnë marrjen e sheqerit në 6 lugë çaji, ose 25 gramë, në ditë.  

Po hani shumë karbohidrate të përpunuara 

Të gjithë e dimë se ushqimet më të mira janë karbohidratet: buka, keku, makarona – gjithçka pa të cilën nuk mund të jetojmë. Por duhet të jeni të kujdesshëm në lidhje me llojet e karbohidrateve që po hani, sepse nëse zgjidhni ushqime që janë tepër të përpunuara, ju mund të plakni lëkurën tuaj pa e kuptuar ndonjëherë. 

Ekspertët vlerësojnë: “Dietat me indeks të lartë glicemik, të pasura me karbohidrate dhe sheqerna, mund të lidhen drejtpërdrejt me kolagjenin dhe elastinën dhe të çojnë në dëmtime me kalimin e kohës,” shpjegoi për SheFinds dermatologia e certifikuar nga bordi me bazë në NYC, Susan Bard, MD. Kjo mund të çojë në rrudha dhe humbje vëllimi.” 

Përpiquni të kufizoni marrjen tuaj të karbohidrateve kudo që të jetë e mundur dhe zgjidhni grurin integral, drithërat kur të mundeni.

Nuk po hani mjaftueshëm perime 

Një tjetër fakt i dukshëm: perimet janë të mira për ju. Por ajo që shumica e njerëzve nuk e kuptojnë është se vitaminat dhe mineralet në perime mund të luajnë një rol edhe në kujdesin tonë të lëkurës. 

Ekspertët vlerësojnë: “Ne e dimë se perimet me gjethe jeshile janë të ngarkuara me antioksidantë të fuqishëm që mbrojnë trupin tonë nga dëmtimi i radikaleve të lira,” tha Dr. Zeichner. “Kur bëhet fjalë për lëkurën, antioksidantët parandalojnë dëmtimin e lëkurës të shkaktuar nga ekspozimet mjedisore si drita UV.” 

Hani fruta dhe perime me çdo vakt! Hani boronica me mëngjes, hani karota dhe shtoni pak brokoli në darkën tuaj – lëkura juaj do t’ju falënderojë për këtë. 

Nuk po merrni ujë të mjaftueshëm 

Ne u tronditëm kur mësuam edhe këtë. Por pirja e ujit mund të ndihmojë në ushqimin dhe hidratimin e lëkurës tuaj, gjë që e mban atë të shëndoshë dhe parandalon formimin e rrudhave. 

Ekspertët vlerësojnë: “Dehidratimi është i lidhur me rrudhat, lëkurën e thatë dhe më shumë,” tha për SheFinds Dr. Josh Axe, D.N.M., C.N.S., D.C. “Fatkeqësisht, vlerësimet thonë se deri në 75% e popullsisë amerikane është e dehidratuar. Qëndrimi i hidratuar e mbush lëkurën për një pamje të shkëlqyeshme dhe të zhdërvjellët.” 

Akademitë Kombëtare të Shkencave, Inxhinierisë dhe Mjekësisë në SHBA thanë se gratë duhet të synojnë të pinë 11.5 gota ujë në ditë. Kjo tingëllon si shumë, kështu që bëni më të mirën tuaj për të pirë ujë sa herë që mundeni.  

Nuk po hani mjaftueshëm yndyrna 

Ju gjithashtu mund të habiteni kur mësoni se yndyrat janë të mira për ju – dhe lëkurën tuaj. Disa lloje yndyrash konsiderohen të shëndetshme për ju dhe madje mund të ndihmojnë që lëkura juaj të duket e ndritshme dhe e shëndoshë. 

Ekspertët vlerësojnë: Dr. Ax shtoi: “Yndyrnat e shëndetshme si omega-3 mund të ndihmojnë në mbajtjen e lëkurës të shëndetshme dhe ruajtjen e lagështirës së saj – duke kufizuar rrudhat dhe pamjen e tyre”. 

Mos kini frikë të shtoni yndyrna në dietën tuaj – veçanërisht ato të shëndetshme. Gatuani me vaj ulliri, hani më shumë avokado dhe hani bajame për më shumë acide yndyrore omega-3. Përdorimi I serumit Iuvenis ju ndihmon në reuduktimin dhe largimin e rrudhave.