Medikamente, trajtime lokale dhe terapi të tjera përdoren shpesh për të trajtuar lëkurën e kruajtjes dhe të përflakur që vjen me psoriasis. Kremi Silki Skin eshte nje menyre trajtimi. Për të rritur trajtimin tuaj, disa rregullime të thjeshta në rutinën tuaj të përditshme gjithashtu mund të nxisin shërimin dhe qetësimin e shpërthimeve. Këto shtatë këshilla mund të ndihmojnë: 

1. Mbani lëkurën tuaj të hidratuar 

Është një nga gjërat më efektive por më të lehta që mund të bëni për lëkurën e irrituar. Mund të ndihmojë lëkurën tuaj të shërohet dhe të zvogëlojë thatësinë, kruajtjen, skuqjen, dhimbjen dhe shkallëzimin. 

Zgjidhni kremin tuaj hidratues, rekomandojme Silki Skin, bazuar në atë se sa e thatë është lëkura juaj. Pomadat janë të trasha, të rënda dhe të mira për të mbyllur lagështinë. Locionet janë më të hollë dhe përthithen më lehtë. Ose mund të zgjidhni një krem që bie diku në mes. Mbani mend, një produkt nuk duhet të jetë i shtrenjtë për të punuar mirë. Kërkoni një hidratues pa aromë. 

Pas banjës ose dushit tuaj është një kohë e mirë për të prekur butësisht losionin. Riaplikoni gjatë gjithë ditës dhe kur ndërroni rrobat. Përdoreni më shumë në ditët e ftohta ose të thata. 

Një mënyrë tjetër për të mbajtur lëkurën tuaj të lagësht është përdorimi i një lagështuesi në shtëpinë tuaj, veçanërisht kur ajri është i nxehtë dhe i thatë. Nëse nxehtësia është e ndezur, ndizni lagështuesin. Do të ndihmojë lëkurën tuaj të mbajë më mirë lagështinë. ëshilla për mbulimin e grimit 

Ju ende mund të vishni grim kur keni psoriasis.  

2. Qetësojeni veten me banja të ngrohta 

Një dush i ngrohtë i përditshëm duke përdorur një sapun të butë mund të ndihmojë në zbutjen e pikave të kruajtjes dhe largimin e lëkurës së thatë. 

Merrni 15 minuta për të zhytur në ujë të ngrohtë. Ju mund të gjeni rehati nëse shtoni vaj, bollgur të bluar imët, kripë Epsom ose kripë të Detit të Vdekur në banjën tuaj, por mbani ujin dhe sapunin të butë. Temperaturat e nxehta dhe sapunët e ashpër mund të jenë të vështira për lëkurën që tashmë është e ndjeshme. Mundohuni të mos e fërkoni lëkurën tuaj me peshqir ndërsa thaheni. Në vend të kësaj, thajeni butësisht. Veprimi i fërkimit mund t’i përkeqësojë plagët dhe madje të shkaktojë të reja.

Nëse nuk keni kohë për një banjë, mund të vendosni përsëri një peshqir të lagur ose kompresë të ftohtë në vendin e problemit. Lexoni më shumë rreth këshillave për kujdesin e lëkurës për psoriasis.  

3. Kujdes me rrezet e diellit 

Drita ultraviolet (UV) në rrezet e diellit mund të ngadalësojë rritjen e qelizave të lëkurës, kështu që doza të vogla të diellit mund të jenë një mënyrë e mirë për të qetësuar, përmirësuar dhe madje shëruar lezionet e psoriazës. Edhe drita e brendshme mund të bëjë një ndryshim. 

Mundohuni të dilni në diell dy ose tre herë në javë dhe përdorni krem kundër diellit për lëkurën tuaj të shëndetshme. Shumë diell (ose djegie nga dielli) rrit rrezikun e kancerit të lëkurës dhe mund t’i përkeqësojë shpërthimet tuaja. 

Bisedoni me mjekun tuaj përpara se të shtoni terapinë UV në rutinë tuaj. Dhe planifikoni kontrolle të rregullta të lëkurës për t’u siguruar që nuk po e teproni. 

4.Reduktoni stresin 

Studimet tregojnë se stresi mund ta përkeqësojë psoriazën dhe kruajtjen. Disa njerëz madje e gjurmojnë shpërthimin e tyre të parë në një ngjarje shumë stresuese. Ju mund të jeni në gjendje të qetësoni simptomat thjesht duke ulur ankthin tuaj. 

Ka shumë mënyra për të ulur stresin. Ndërtoni një sistem mbështetës të familjes dhe miqve. Mendoni për atë që është më e rëndësishme për ju dhe merrni kohë për të. Joga, meditimi dhe frymëmarrja e thellë ndihmojnë. Edhe një shëtitje e gjatë nëpër lagje mund t’ju qetësojë. 

Mënyra të tjera për të mposhtur stresin:

Ha shendetshem. 

Pini shumë ujë. 

Ushtrohu rregullisht. 

Flini shumë. 

Këto gjithashtu do t’ju ndihmojnë të luftoni infeksionet që mund të shkaktojnë shpërthime. Zbuloni se si të merrni mbështetje emocionale gjatë trajtimit të psoriasis. 

5. Vishni rrobat e duhura 

Shmangni produktet e ashpra si locionet me alkool, sapunët deodorant, acidet (acid glikolik, salicilik dhe laktik) dhe madje edhe disa sapunë lavanderie. Këto mund të ndezin lëkurën tuaj të ndjeshme. Ndjeni teksturën e pëlhurës së rrobave që blini. Sigurohuni që ato të jenë të buta dhe të rehatshme. Shmangni leshin dhe mohair. Ato mund të irritojnë lëkurën tashmë të përflakur. 

6. Mundohuni të mos gërvishtni  

Nuk ka dyshim për këtë: kur kruhesh, dëshiron të gërvishtesh. Por gërvishtja mund të çajë lëkurën tuaj, duke i hapur rrugë mikrobeve që shkaktojnë infeksione. Gjithashtu mund të bëjë që plagët të shfaqen aty ku nuk ka pasur më parë. Mbani thonjtë tuaj të shkurtër dhe merrni një antihistamine nëse keni kruarje. 

Dhe kapja në lëkurën tuaj mund të çojë në infeksion. Kur keni nevojë, mbyllni sytë, merrni frymë thellë dhe fërkojeni butësisht me krem hidratues.  

7. Ndaloni pirjen e duhanit dhe kufizoni alkoolin 

Pirja e duhanit mund të shkaktojë shpërthime. Bisedoni me mjekun tuaj për t’ju ndihmuar të vendosni mënyrën më të mirë për ta lënë duhanin. Për disa, copëzat e nikotinës e përkeqësojnë psoriazën. 

Pirja e rëndë gjithashtu mund të shkaktojë simptoma. Madje mund të jetë i rrezikshëm kur kombinohet me disa ilaçe për psoriasis. Nëse pini, mbajeni atë në moderim – kjo është deri në një pije në ditë për gratë ose dy për burrat.