Mbajtja e lëkurës tuaj të pastër dhe të hidratuar mirë është një nga këshillat kryesore të vetë-kujdesit për menaxhimin e ekzemës. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se është një ide e mirë të zhyteni për orë të tëra në një banjë të nxehtë. 

Uji i nxehtë mund të ndihet mirë në lëkurën e irrituar dhe të ndalojë përkohësisht kruajtjen, por do të thajë lëkurën tuaj dhe do të çojë në shpërthime ekzeme. Në vend të kësaj, dushi ose larja në ujë të vakët mund të qetësojë lëkurën dhe të zvogëlojë simptomat e ekzemës. 

Lexoni për më shumë informacion se si uji i nxehtë mund të ndikojë në ekzemën tuaj. 

A e përkeqëson ekzemën uji i nxehtë? 

Një dush i nxehtë mund të ndihmojë në lehtësimin e stresit dhe dhimbjes së muskujve, por nuk është zgjidhja më e mirë për njerëzit me ekzemë. Uji i nxehtë mund të heqë lëkurën tuaj nga vajrat natyralë që i nevojiten për të qëndruar të shëndetshëm. Kjo mund ta bëjë lëkurën tuaj të thatë dhe të çojë në kruajtje dhe acarim më të keq. Për më tepër, uji i nxehtë mund të rrisë inflamacionin në lëkurën tuaj. Rekomandohet të mbani temperaturat e dushit ose të banjës nën 86°F (30°C).  

A i përmirëson uji i nxehtë simptomat e ekzemës për disa njerëz? 

Uji i nxehtë mund të sigurojë lehtësim të menjëhershëm të kruajtjes. Shumë njerëz me ekzemë raportojnë se uji shumë i nxehtë ndihet mirë në lëkurën e tyre dhe largon kruajtjen dhe inflamacionin. Kjo ndodh sepse uji i nxehtë mund të stimulojë nervat në lëkurën tuaj në një mënyrë që është e ngjashme me gërvishtjet. 

Megjithatë, ndërsa uji i nxehtë mund të sigurojë lehtësim të menjëhershëm të simptomave, ka të ngjarë t’i përkeqësojë ato në afat të gjatë. Në vend të përdorimit të ujit të nxehtë, mund të aplikoni krem hidratues ose krem ekzemë, Silki Skin është një krem për ekzemën.  Kjo mund të ndalojë kruajtjen tuaj pa shkaktuar një shpërthim më të keq më vonë.  

Këshilla për larjen nëse ju keni ekzemë 

Është e rëndësishme të bëni një banjë ose dush të paktën një herë në ditë kur keni ekzemë. Një dermatolog mund t’ju njoftojë nëse keni nevojë të bëni banjë pak a shumë shpesh për ndonjë arsye. Mbajtja e lëkurës tuaj të pastër është e rëndësishme në menaxhimin e të gjitha llojeve të ekzemës, duke përfshirë llojet e zakonshme si dermatiti atopik, dermatiti i kontaktit dhe format e rralla të ekzemës si ekzema numulare ose ekzema kronike e duarve. 

Ndjekja e disa këshillave të larjes miqësore me ekzemën mund t’ju ndihmojë ju  të lehtësoni simptomat për të menaxhuar gjendjen: 

Përdorni vetëm ujë të vakët. Uji shumë i nxehtë mund të thajë lëkurën dhe ta përkeqësojë ekzemën. 

Shmangni banjot me flluska dhe vajrat e banjës. Produkte të tilla si banjot me flluska dhe vajrat e banjës shpesh kanë përbërës që çojnë në acarim të lëkurës dhe në shfaqjen e ekzemës. 

Shmangni pastrimin ose përdorimin e sapunit në ekzemë. Është një ide e mirë të shmangni larjen e drejtpërdrejtë të lëkurës me energji ose me sapun nëse ka një skuqje ekzemë aktive. 

Lani butësisht lëkurën pa ekzemë. Pastrimi i fortë ose fërkimi i lëkurës mund të shkaktojë një shpërthim ekzemë. 

Kufizoni banjot në 20 minuta ose më pak. Larja për më shumë se 20 minuta mund ta thajë lëkurën. Për disa fëmijë, 20 minuta është shumë e gjatë. Në këtë rast, dermatologu i fëmijës suaj mund të rekomandojë kufizimin e banjove në 5 ose 10 minuta. 

Aplikoni hidratuesin menjëherë. Është më mirë të aplikoni një locion hidratues pa aromë në lëkurën e fëmijës suaj sapo të dalin nga banja, ose përdorni kremin Silki Skin për ekzemën. Përdorni një peshqir për të tharë lëkurën e tyre dhe më pas aplikoni locion. 

Provoni të shtoni zbardhues në ujin e banjës. Akademia Amerikane e Alergjisë, Astmës dhe Imunologjisë rekomandon shtimin e 1/2 filxhan zbardhues në një vaskë të plotë ose 1/4 filxhan zbardhues në një vaskë gjysmë të mbushur për të qetësuar ekzemën dhe për të parandaluar infeksionet. Për foshnjat dhe të vegjlit, një lugë çaji zbardhues mund të shtohet në banjën e foshnjave. 

Konsideroni aditivët e tjerë të banjës. Banjat me flluskë dhe vajrat e banjës nuk janë një ide e mirë për fëmijët me ekzemë, por shtimi i tërshërës, sodës së bukës, kripës ose uthullës në një banjë mund të ndihmojë në qetësimin e lëkurës. Gjithmonë kontrolloni me dermatologun e fëmijës suaj përpara se të provoni këto shtesa të banjës.

Çfarë është ekzema? 

Ekzema është një gjendje autoimune e lëkurës që shkakton shfaqjen e njollave të kuqe ose të zbardhura dhe kruarje në lëkurën tuaj. Gjendja është kronike. Shumica e njerëzve me ekzemë kalojnë nëpër periudha të lëkurës së pastër dhe periudha të skuqjes së ekzemës. Periudha e shfaqjes së skuqjeve të ekzemës quhet shpërthim i ekzemës. 

Ekzema më së shpeshti diagnostikohet tek fëmijët. Disa fëmijë rriten nga simptomat e ekzemës ndërsa plaken. Megjithatë, ekzema është e përjetshme në shumë raste dhe disa njerëz janë të rritur kur diagnostikohen për herë të parë. Simptomat e ekzemës përfshijnë: 

njolla të kuqe me kruarje ose të zbardhura në lëkurë 

lëkurë të thatë 

lëkurë e trashë 

lëkurë që është e ngrohtë në prekje 

infeksion 

një skuqje që i ngjan gungave të patës 

zonat e mbushura me qelb të lëkurës 

inflamacion i folikulave të flokëve 

Ekzema ndonjëherë ngatërrohet me sëmundje të tjera të lëkurës. Për shembull, psoriasis është gjithashtu një gjendje kronike e lëkurës që mund të ngjajë me ekzemën. Ashtu si ekzema, ajo shkakton skuqje dhe kruajtje në lëkurën tuaj. Megjithatë, njollat e psoriazës priren të jenë të bardha dhe me luspa, ndërsa njollat e ekzemës priren të duken të kuqe dhe të përflakur. Infeksione të tilla si mykoza mund të çojnë gjithashtu në skuqje që ngjajnë me ekzemën tek disa njerëz, por ato nuk janë kronike.