Epo, ja ku jemi njerëz, festat erdhen përsëri. Pas vitit që kemi kaluar, nuk ka dyshim se shumë prej nesh duan t’i kushtojnë pak kujdes vetes dhe të shijojnë argëtimin. Unë e urrej të jem bartës i lajmeve të këqija, por ndërkohë që po shijoni kohën e mbushur me miqtë, familjen, ushqimin dhe kohët e mira, është e rëndësishme të mbani mend se pushimet mund të dëmtojnë lëkurën tuaj nëse nuk jeni të kujdesshëm.  Stresi i festave, oraret e ngjeshur, madje edhe ushqimet dhe pijet që konsumoni, në fakt mund të bëjnë shumë dëm në lëkurën tuaj. Pra, për të mbajtur nën kontroll kërdinë, le të hedhim një vështrim në disa nga shkelësit më të këqij.  

Konsumimi i alkoolit 

Nëse ka ndonjë periudhë të vitit ku priremi të trokasim kokteje të shijshme më shpesh sesa duhet, janë festat. Por, për fat të keq, këto pije të shijshme mund ta dehidratojnë lëkurën tuaj, duke e bërë atë të duket më pak e shëndoshë dhe madje paksa e dobësuar. Për më tepër, konsumimi i alkoolit mund të zgjerojë enët e gjakut nën lëkurë, duke përkeqësuar pamjen e rrathëve të errët dhe duke e bërë lëkurën tuaj të duket e kuqe. 

Mungesa e gjumit

Me gjithë entuziazmin e festave që rrotullohen rreth jush, duke përfshirë festat që zhvillohen në orët e vona,  orari juaj i gjumit mund të marrë një goditje serioze.  Mos harroni se lëkura juaj riparohet vetëm gjatë gjumit. Dhe nëse nuk po merrni mjaftueshëm gjume ndoshta nuk po i jepni lëkurës tuaj mundësinë për ta bërë këtë. Për më tepër, mungesa e gjumit pengon prodhimin e kolagjenit të lëkurës suaj, gjë që redukton elasticitetin e lëkurës tuaj dhe i bën linjat e imta dhe rrudhat të duken më të theksuara.  

Ushqimet me sheqer 

Tani, nuk e di për ju, por kjo është ndoshta më e vështira.  Na vjen keq, për të thënë, por ëmbëlsirat me sheqer gjithashtu mund të shkatërrojnë lëkurën tuaj. Kënaqja e tepërt me ëmbëlsirat mund të çojë në inflamacion, dhe kjo nga ana tjetër shfaqet në lëkurën tuaj si shpërthime të akneve. Gjithashtu mund të përkeqësojë sëmundje të tjera të lëkurës si rosacea dhe ekzema. Dhe nëse kjo nuk do të mjaftonte, sheqeri mund të përshpejtojë procesin e plakjes përmes një procesi të quajtur glikacion. Në thelb, sheqeri lidhet me kolagjenin në lëkurën tuaj, duke bërë që fibrat e kolagjenit të humbasin elasticitetin dhe të bëhen të ngurtë, dhe rezultati përfundimtar është lëkura me pamje më të vjetër, ndaj mos harroni qe gjate festave te perdorni serume qe luftijne rrudhat dhe plakjen e fytyres, ( Iuvenisi eshte nje produkt I tille). 

Stresi 

Nga gjetja e dhuratës së duhur për të gjithë në listën tuaj, deri tek marrja e çështjeve familjare; mashtrimi fton në orët e pafundme të shpenzuara në pjekje dhe gatim, mund të ndihet dërrmuese. Dhe për fat të keq, ky stres mund dhe do të duket në të gjithë fytyrën tuaj. Kur trupi juaj është nën stres, gjëndrat mbiveshkore lëshojnë më shumë kortizol të hormonit të stresit në qarkullimin e gjakut. Ky fluks i kortizolit përfundimisht çon në një rritje të prodhimit të vajit, dhe kjo, siç e keni marrë me mend, çon në më shumë shpërthime. 

I gjithë gezimi që vjen me sezonin e festave mund të jetë kundër produktive për lëkurën me shkëlqim dhe të shëndetshme. Pra, nëse doni të bëni një paraqitje në festën tuaj të ardhshme, zbatohen rregullat standarde. Sigurohuni që të qëndroni të hidratuar, hidratoni, perdorni produkte per fytyren ( si produkti Iuvenis) dhe përpiquni të flini të paktën 7-8 orë gjatë natës.