Trupat tanë varen nga gjumi i mirë i natës për pushim dhe rikuperim nga stresorët e ditës. Për shkak se lëkura është organi më i madh i trupit të njeriut (që mbulon mesatarisht 20 metra katrorë), gjumi është jetik për lëkurë të shëndetshme. 

 Pa gjumë të rregullt dhe cilësor, shumë njerëz fillojnë të vërejnë një rritje të linjave të imëta, pigmentim të pabarabartë dhe reduktim të elasticitetit në lëkurën e tyre. E thënë thjesht, ata duken më të vjetër se sa do të tregonin vitet e tyre reale, sepse mungesa e gjumit dobëson aftësinë e lëkurës për të riparuar dhe rinovuar veten. 

Akademia Amerikane e Mjekësisë së Gjumit raporton se rreth 30 për qind e të rriturve në SHBA rregullisht nuk flenë mjaftueshëm. Gjatë tetë orësh gjumë trupi ynë kalon nëpër tre faza të dallueshme që kontribuojnë në mirëqenien tonë të përgjithshme – dhe ndihmojnë në restaurimin e lëkurës sonë gjatë natës. 

tre orët e para të gjumit, gjëndra e hipofizës prodhon somatotropinë, hormonin e rritjes njerëzore. Ky hormon kontribuon në ruajtjen e lëkurës rinore dhe të shëndetshme. Pa somatotropinë lëkura juaj nuk riparohet aq mirë nga dita në ditë. Somatotropina joadekuate përshpejton procesin e plakjes. 

Prodhimi i hormonit të melatoninës rritet gjatë dy orëve të ardhshme të gjumit. Melatonina punon si një antioksidant që ndihmon në mbrojtjen e lëkurës nga radikalet e lira të dëmshme (atome të paqëndrueshme që shkaktojnë sëmundje dhe plakje). 

Gjatë fazës përfundimtare të njohur si gjumi REM (Lëvizja e Shpejtë e Syve), nivelet tuaja të kortizolit fillojnë të ulen së bashku me temperaturën e lëkurës. Kortizoli është një hormon stresi.  Ndërsa lëkura ftohet, muskujt tanë relaksohen dhe prodhimi i kolagjenit rritet. Kolagjeni është një proteinë që gjendet në të gjithë trupin. E bën lëkurën më të zhdërvjellët dhe të lëmuar, duke lehtësuar rrudhat e imëta.

Gjumi i mirë që nxit prodhimin e kolagjenit lejon lëkurën të rikuperojë më fort gjatë natës. Serumi Iuvenis, eshte nje produkt qe ju mund ta perdorni pasi ai lufton rrudhat dhe ndihmon lekuren tuaj te rrise nivelet prodhimit te kolagjenit.  Le të hedhim një vështrim më të afërt se çfarë po ndodh ndërsa flemë dhe problemet specifike që zhvillohen nga mungesa e gjumit.  

Lëkurë të thatë 

Natyrisht, ne djersitemi më shumë gjatë gjumit. Është mënyra e trupit për të ribalancuar nivelet e hidratimit duke prodhuar djersitje shtesë në lëkurë ndërsa jemi duke fjetur. Ky është një hidratues natyral që ndihmon në zbutjen e rrudhave. Mungesa e gjumit gjithashtu ul nivelet tuaja të PH, të cilat gjithashtu mund të shkaktojnë lëkurë të thatë. 

 Lëkurë e “shurdhër”

Gjumi i pamjaftueshëm rrit nivelet e kortizolit. Ky hormon shkakton inflamacion, i cili zbërthen proteinat që e mbajnë lëkurën tuaj të lëmuar dhe me shkëlqim. Inflamacioni gjithashtu mund ta bëjë lëkurën tuaj më të prirur ndaj akneve dhe më të ndjeshme ndaj reaksioneve alergjike. 

Gjithashtu, nëse jeni të lodhur nga mungesa e gjumit, kjo mund të bëjë që qarkullimi i gjakut të funksionojë më pak me efikasitet. Rezultati është më pak oksigjen në gjak, dhe kjo mund ta bëjë lëkurën tuaj të duket e njollosur, e pigmentuar dhe gri. Nese keni keni probleme me fytyren tuaj, ju mund te perdorni srumin Iuvenis, qe do te ndihmoje ne luften kunder rrudhave, por edhe problemeve te tjera qe fytyra juaj ka. 

Rrathët e errët nën sy 

Enët e gjakut zgjerohen nga mungesa e gjumit, duke shkaktuar ato rrathë të errët dhe ënjtje nën sy. Është i ndryshëm nga mavijosja e shkaktuar nga një dëmtim ose skuqje dhe ënjtje në njërin sy të shkaktuar nga një infeksion. Në disa raste, rrathët e zinj shkaktohen nga mungesa e hekurit, zakonisht një shenjë se oksigjeni i pamjaftueshëm po rrjedh në gjak në indet e trupit. Kjo është shpesh për shkak të pagjumësisë. Kur flemë, qarkullimi i gjakut rritet në të gjithë trupin tonë, duke ndihmuar në përtëritjen e lëkurës. 

Suplementet e hekurit dhe vitaminës C mund të ndihmojnë në reduktimin e pigmentimit që shkakton njollën poshtë syve. 

 Megjithëse rrathët e zinj poshtë syve zakonisht nuk janë një problem mjekësor, shumë njerëz do t’i konsideronin ato një problem kozmetik. Ata nuk duken mirë. 

Por përpjekja për të bërë një gjumë të mirë gjatë natës duhet të jetë hapi i parë në eliminimin e rrathëve të errët poshtë syve. 

Kolagjeni dhe procesi i plakjes 

Kur nuk flini mjaftueshëm, stresi fillon të rritet në trupin tuaj, pasi ai lufton për të rifituar ekuilibrin hormonal. Stresi kronik dëmton kolagjenin në lëkurën tuaj. Kolagjeni është një proteinë jetike e bërë nga aminoacide. I jep strukturë dhe elasticitet lëkurës. Ndërsa kolagjeni shpërbëhet, lëkura juaj nuk është më aq e fortë dhe e lëmuar.