Trajtimi nga hemorroidet mjekimi popullore

hemorroidet mjekimi popullore

Hemoroide shqip, hemorroidet mjekimi popullore, të quajtur ndonjëherë grumbuj, janë venat e fryrë në anus dhe rektum . Simptomat e zakonshme mund të përfshijnë dhimbje, kruajtje dhe gjakderdhje rektale. Ato mund të zhvillohen brenda ose jashtë anusit dhe rektumit, përkatësisht të quajtur hemorroide të brendshme dhe të jashtme. Hemorroide janë një problem jashtëzakonisht i zakonshëm. Rreth 75% të amerikanëve i përjetojnë ato në një moment. Ndërsa ato zakonisht zhduken për disa javë më vete, ato mund të shkaktojnë shqetësime të lehta deri të rënda. Hemorroidet mjekimi popullore mund t’i bëjnë më të tolerueshme.

Witch hazel

Witch hazel mund të zvogëlojë kruajtjen dhe dhimbjen, dy simptoma kryesore të hemoroideve shqip. Është një anti-inflamator natyral, kështu që gjithashtu mund të zvogëlojë ënjtjen. Ajo mund të blihet në formë të lëngshme dhe të zbatohet direkt në hemorroide. Mund të gjendet gjithashtu në produkte si peceta kundër kruajtjes dhe sapunë.

Aloe vera dhe hemorroidet mjekimi popullore

Xheli i aloe vera është përdorur historikisht për të trajtuar hemorroide dhe gjendje të ndryshme të lëkurës. Mendohet se ka veti anti-inflamatore, të cilat mund të ndihmojnë në uljen e acarimit. Megjithëse nuk ka prova të mjaftueshme klinike mbi efektivitetin e tij për hemoroide shqip, Qendra Kombëtare e Burimit të Shëndetit Komplimentues dhe të Integruar e rendit atë si shumë të sigurt për përdorim lokal. Xheli mund të gjendet si përbërës në produktet e tjera, por duhet të përdorni vetëm xhel të pastër aloe vera në hemorroide. Xheli i pastër i aloe vera gjithashtu mund të korret direkt nga brenda gjetheve të një bime aloe. Disa njerëz janë alergjikë ndaj aloe vera, veçanërisht ata që janë alergjikë ndaj hudhër ose qepë. Kontrolloni për reaksion alergjik duke fërkuar një sasi të vogël në parakrah. Prisni 24 deri 48 orë. Nëse nuk ka reagim, duhet të jetë i sigurt për t’u përdorur.

Dush i ngrohtë me kripë Epsom

Banjat e ngrohta, mund të ndihmojnë në qetësimin e acarimit, dhe shërbejnë te hemorroidet mjekimi popullore. Ju mund të përdorni një banjë sitz, e cila është një vaskë e vogël plastike që përshtatet mbi një vend tualeti, ose të bëni një banjë me trup të plotë në vaskën tuaj. Sipas Harvard Health, marrja e një banjë të ngrohtë për 20 minuta pas çdo lëvizjeje të zorrëve do të jetë më efektive për hemorroidet mjekimi popullore. Shtimi i kripërave Epsom në banjë mund të sigurojë lehtësim të mëtejshëm duke zvogëluar dhimbjen.

Pomada pa recetë për hemorroidet mjekimi popullore

Pomadat dhe kremrat pa recetë, si Preparation H, mund të gjenden në pothuajse çdo dyqan barnash dhe mund të ofrojnë lehtësim të menjëhershëm. Disa madje mund të zvogëlojnë ënjtjen dhe të ndihmojnë që hemorroidja juaj të shërohet më shpejt. Nëse përdorni një krem me hidrokortizon, mos e përdorni për më shumë se një javë në të njëjtën kohë.

Peceta qetësuese

Përdorimi i letrës higjienike pas një lëvizjeje të zorrëve mund të përkeqësojë hemorroidet ekzistuese. Pecetat mund t’ju ndihmojnë të mbani të pastër pa shkaktuar acarim të mëtejshëm te hemoroide shqip. Për një shtim të shtuar, ju mund të gjeni peceta me përbërës qetësues, anti-hemorroide, si lajthia ose aloe vera. Sigurohuni që pecetat që zgjidhni nuk kanë alkool, parfum ose irritues të tjerë në to. Këto substanca mund të përkeqësojnë simptomat në vend që t’i lehtësojnë ato.

Kompresat e ftohta për hemorroidet mjekimi popullore

Vendosni pako akulli ose kompresa të ftohta në anus për të lehtësuar ënjtjen për 15 minuta në të njëjtën kohë. Për hemorroide të mëdha, të dhimbshme, ky mund të jetë një trajtim jashtëzakonisht efektiv. Gjithmonë mbështilleni akullin brenda një pëlhure ose letre dhe kurrë mos vendosni diçka të ngrirë direkt në lëkurë.

Zbutës të jashtëqitjes

Sipas Institutit Kombëtar të Diabetit dhe Sëmundjeve të Tretjes dhe Veshkave, zbutësit e jashtëqitjes ose suplementet e fibrave, si psyllium, mund të ndihmojnë në uljen e kapsllëkut, ta bëjnë jashtëqitjen më të butë dhe ta bëjnë më të lehtë lëvizjen e shpejtë dhe pa dhimbje të zorrëve. Shumë nga këto zbutës të jashtëqitjeve vijnë në forma si pluhurat, kapsulat dhe lëngjet që i merrni nga goja midis një dhe tre herë në ditë.

Veshje të lirshme, pambuku dhe hemorroidet mjekimi popullore

Shkëmbimi i rrobave të ngushta të bëra me poliestër me pambuk ultra-të frymëmarrjes (sidomos të brendshme prej pambuku) mund të ndihmojë në mbajtjen e zonës anale të pastër dhe të thatë. Kjo potencialisht mund të zvogëlojë simptomat nga hemorroidet dhe mjekimi popullore. Shmangni përdorimin e detergjentëve të parfumuar ose zbutësve të rrobave për të zvogëluar acarimin.

Parandalimi i hemorroideve

hemoroidet shqip

Ndryshimet në stilin e jetës dhe mënyrën e të ushqyerit janë mënyra më e mirë për të parandaluar hemorroidet. Qëndrimi fizikisht aktiv dhe ushqimi i shëndetshëm ndihmon për të mbajtur të rregullta lëvizjet e zorrëve. Hani shumë ushqime me shumë fibra (sidomos nga bimët) dhe pini shumë ujë për të mbajtur procesin e tretjes në mënyrë korrekte dhe për të parandaluar kapsllëkun. Ushtrimet e rregullta dhe shmangia e uljes për periudha të gjata kohore gjithashtu mund të ndihmojnë në parandalimin e hemorroideve. Mënyra më efektive për të shmangur kapsllëkun është të shkoni në tualet kur të ndjeni për herë të parë dëshirën. Vonimi i një lëvizjeje të zorrëve lejon që zorra të rithith ujë nga jashtëqitja. Kjo e bën jashtëqitjen më të vështirë kur më në fund shkon

Kur të vizitoni mjekun tuaj per hemorroidet mjekimi popullore

Hemoroide shqip zakonisht janë të lehta për tu trajtuar dhe pastruar vetë. Në raste shumë të rralla, një hemorroide mund të shkaktojë komplikime. Humbja kronike e gjakut nga një hemorroide mund të shkaktojë anemi. Hemorroideve të brendshme gjithashtu mund t’u ndërpritet furnizimi me gjak, duke rezultuar në hemorroide të mbytura, të cilat mund të shkaktojnë dhimbje ekstreme. Nëse trajtimet në shtëpi nuk kanë qenë efektive pas më shumë se dy javësh, caktoni një takim për të parë mjekun tuaj. Mjeku juaj mund të diagnostikojë dhe trajtojë hemorroide. Ata mund të shkruajnë receta për kremra, pomada dhe supozitorë mjekësorë. Nëse këto trajtime nuk funksionojnë, ata mund të rekomandojnë trajtime ose operacioni për heqjen e hemorroideve. Ju gjithashtu duhet të caktoni një takim për të parë menjëherë mjekun tuaj nëse vini re gjakderdhje rektale për herë të parë ose nëse gjakderdhja juaj rektale rritet.