Për shumë njerëz, nuk ka asgjë si filxhani i parë i kafesë në avull në mëngjes. Kafeina është një stimulues natyral që shijohet nga miliarda njerëz në mbarë globin. Kur konsumohet në moderim, mund t’ju ndihmojë të ndiheni më të zgjuar, vigjilentë dhe të përqendruar. 

Sado e mrekullueshme të jetë kafeja, ju ndoshta e dini se sa e lehtë është të kapërceni dhe të pini shumë. Sasi të mëdha të kafeinës mund të kenë efekte anësore të pakëndshme, të ndikojnë negativisht në shëndetin e venave tuaja dhe të çojnë në kushte të padëshirueshme shëndetësore. 

Nëse tashmë vuani nga pamjaftueshmëria venoze, ose sëmundja e venave, mund të pyesni veten se çfarë i bën kafeina venave tuaja. Ekspertët tanë të venave në klinikat e venave të SHBA-së mund të ndihmojnë. Më poshtë, do të gjeni gjithçka që duhet të dini për pirjen e kafesë, venat me variçe dhe opsionet e disponueshme të trajtimit të venave.  

A shkakton kafeja venat me variçe? 

Konsumimi i kafeinës mund të ndikojë në shëndetin e venave tuaja, pavarësisht nëse tashmë keni venat me variçe ose jeni në rrezik për t’i zhvilluar ato. Por si ndodh kjo? 

Kafeina mund të ngushtojë enët e gjakut dhe të rrisë presionin e gjakut. Presioni i zgjatur dhe i ngritur i gjakut mund të shkaktojë tendosje të shtuar në venat tuaja. Nga ana tjetër, kjo tendosje mund të shkaktojë dëmtim të valvulave të venave në ekstremitetet tuaja të poshtme. 

E gjithë kjo ka rëndësi sepse valvulat e venave tuaja janë përgjegjëse për pompimin e gjakut kundër gravitetit përsëri në zemër. Kur venat nuk funksionojnë, ky proces bëhet joefikas. Si rezultat, gjaku mund të grumbullohet në këmbët, kyçet dhe këmbët tuaja. 

Sëmundja e venave prek mbi 30 milionë individë në Shtetet e Bashkuara dhe është gjendja themelore që shkakton venat me variçe. Simptomat e sëmundjes së venave përfshijnë: 

 1.Ënjtje në këmbë dhe kyçe 

2.Këmbët e lodhura, të dhimbshme 

3.Djegia në kofshë 

4.Dhimbje në këmbë që ndihet më mirë kur ecni ose ngrini këmbët 

5.Lëkurë e thatë dhe e kruar 

6.Mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash 

7.Vështirësi në këmbë për një kohë të gjatë 

8.Plagë që nuk shërohen në këmbët tuaja 

Nëse besoni se po përjetoni ndonjë nga këto probleme, ju rekomandojmë të vizitoni mjekun tuaj sa më shpejt të jetë e mundur ose mund të filloni të përdorni xhelin Alivio për të trajtuar varçiet tuaja. Nëse nuk trajtohet, sëmundja e venave mund t’ju vërë në rrezik për probleme serioze shëndetësore si ulçera venoze dhe mpiksje gjaku.  

Si ndikon kafeina në shëndetin e venave? 

Ju ndoshta e dini tashmë se ajo që hani dhe pini mund të ndikojë në presionin tuaj të gjakut. Disa ushqime dhe pije mund t’i përkeqësojnë gjërat. Nëse keni presion të lartë të gjakut, mund të dëshironi të shmangni kafeinën dhe të ndiqni një dietë të shëndetshme dhe të plotë. Pyesni mjekun tuaj për sasitë e sigurta të kafeinës, nëse ka, për situatën tuaj individuale. Ata mund të rekomandojnë që të kufizoni natriumin dhe sheqernat, së bashku me humbjen e peshës së tepërt. 

Për fat të keq, realiteti është se shmangia e kafeinës ndoshta nuk do t’ju pengojë të merrni venat me variçe. Megjithatë, mund të zvogëlojë rreziqet tuaja ose të mbajë që simptomat të mos përkeqësohen. Duhet të jeni të vetëdijshëm se ka shumë faktorë të tjerë që kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjes së venave, të cilët përfshijnë: 

1.Të kesh një histori familjare të venave me variçe 

2.Duke qenë femër 

3.Obeziteti ose mbipesha 

4.Shtatzënia 

5.Të jesh 60 vjeç e lart 

6.Qëndrimi në këmbë ose ulur për periudha të gjata kohore 

7.Mungesa e aktivitetit fizik 

8.Presioni i lartë i gjakut 

Nëse jeni të shqetësuar për faktorët tuaj të rrezikut, ju sugjerojmë të kontaktoni një specialist të venave. Monitorimi i rregullt dhe ndërhyrja e hershme janë të dyja elementet kyçe për marrjen e rezultateve më të mira mjekësore.  

A është kafeja e keqe për venat me variçe? 

Ashtu si shumë gjëra në jetë, moderimi është thelbësor kur bëhet fjalë për kafeinën dhe shëndetin e venave. Në përgjithësi besohet se shumica e të rriturve të shëndetshëm mund të konsumojnë me siguri deri në 400 mg çdo ditë. Kjo është e barabartë me katër filxhanë kafeje të zakonshme. Megjithatë, të gjithë e përpunojnë kafeinën paksa ndryshe. Një sasi e sigurt e kafeinës mund të ndryshojë në bazë të peshës trupore, medikamenteve të caktuara dhe ndjeshmërisë ndaj kafeinës. 

Kafeina vjen në forma të ndryshme, duke përfshirë kafe, çaj, sode dhe pije energjike. Ajo gjendet gjithashtu në çokollatë dhe ushqime të tjera. Pavarësisht se si zgjidhni ta konsumoni, kini parasysh moderimin. 

Gjithashtu mbani në mend se sasia aktuale e kafeinës në pije dhe ushqime të ndryshme mund të ndryshojë ndjeshëm. Pijet energjike, për shembull, janë të njohura për paketimin në nivele të pasigurta të kafeinës. Edhe pijet pa kafeinë ende përmbajnë një sasi të vogël kafeine. 

Nëse pini shumë kafeinë, mund të përjetoni përkeqësim të simptomave të sëmundjes së venave, së bashku me: 

1.Probleme me gjumin 

2.Dridhje nervore 

3.Ankthi 

4.Rrahje të përshpejtuara të zemrës 

5.Stomaku i mërzitur 

6.Dhimbje koke 

Ndërsa reduktimi i kafeinës mund të ndihmojë në reduktimin e këtyre problemeve, nuk është një kurë për venat me variçe, por xheli Alivio është një rrugë që merret me trajtimin e variçeve tuaj. Nëse vuani nga venat e dhimbshme, të pakëndshme dhe të pahijshme, mund të jetë koha për të parë trajtimin e venave ose mund të filloni të përdorni xhelin Alivio. 

 A duhet të heq dorë nga kafeja? 

Ka shumë informacione kontradiktore se si konsumimi i kafeinës ndikon në shëndetin tuaj. Ndërsa disa studime tregojnë përfitimet e shumta shëndetësore të pirjes së kafesë, të tjerët e fajësojnë atë për një sërë kushtesh shëndetësore. Shumica e ekspertëve pajtohen se nëse jeni relativisht i shëndetshëm, pirja e filxhanit tuaj të mëngjesit joe duhet të jetë në rregull. Për këta individë, sasitë e moderuara të kafeinës nuk duket se kanë ndonjë efekt të rëndësishëm në shëndetin e venave. 

Megjithatë, kjo mund të jetë një histori tjetër kur bëhet fjalë për kafeinën, venat me variçe dhe sëmundjen e venave.