Kapslleku ne kushte shtepie

Vështrim i përgjithshëm

Kapslleku ne kushte shtepie, cfare nevojitet? Ushtrimet tuaja dhe zakonet e të ngrënit, mosha, gjinia dhe gjendja shëndetësore ndikojnë në numrin e lëvizjeve të zorrëve që përjetoni në një ditë të caktuar. Ndërsa nuk ka një numër të caktuar të lëvizjeve të zorrëve që një person duhet të ketë, është anormale dhe ndoshta e rrezikshme të shkosh tre ose më pak herë në javë.

Shpesh, kapsllëku shkakton jashtëqitje që jo vetëm janë të rralla, por edhe të vështira për t’u kaluar. Kjo çon në tendosje të tepërt dhe kohë te kaluar në tualet.

Shkaqet e kapsllëkut ndryshojnë. Gjendja mund të jetë thjesht për shkak të gjërave të tilla si dehidrimi ose ngrënia e ushqimeve me shumë pak fibra. Në raste të tjera, më serioze, kapsllëku mund të jetë rezultat i stresit, ndryshimeve hormonale, lëndimeve të shtyllës kurrizore, problemeve të muskujve, kancereve dhe problemeve të tjera strukturore që ndikojnë në traktin tretës.

Mënyra të shpejta për trajtim nga kapslleku ne kushte shtepie

Trajtimet e mëposhtme të shpejta mund të ndihmojnë në nxitjen e lëvizjes së zorrëve në disa orë.

Merrni një suplement me fibra

Suplement i pasur me fibra qe ndihmon ne jashteqitje

Suplementet me fibra janë lehtësisht të disponueshme dhe efektive në nxitjen e lëvizjeve të zorrëve nëse një dietë me fibra të ulët është shkaku te kapslleku ne kushte shtepie. Ato funksionojnë duke i shtuar masë, ose volum, jashtëqitjes suaj. Kjo ndihmon në shtyrjen e jashtëqitjes nëpër zorrët dhe jashtë trupit tuaj.

Ju mund të blini suplemente me fibra ne farmaci. Këtu janë disa të zakonshme:

 • polikarvofil kalciumi (FiberCon)
 • psyllium (Metamucil, Konsyl)
 • metilcelulozë (Citrucel)

Hani një porcion ushqimi te pasur me fibra per te ndihmuar te kapslleku ne kushte shtepie

Ushqime te pasura me fibra qe ndihmojne te kapslleku ne kushte shtepie

Provoni këto ushqime të pasura me fibra:

 • tërshërë
 • bukë ose drithëra
 • perime dhe fruta fibroze
 • oriz dhe fasule

Sigurohuni që të pini shumë ujë me këto ushqime, pasi kjo do t’ju ndihmojë të shtyni jashtëqitjen tuaj përmes sistemit tuaj.

Pini një gotë ujë nga kapslleku ne kushte shtepie

Hidratohuni sa me shume

Hidratimi i duhur – zakonisht të paktën tetë gota lëng të pastër në ditë – është i nevojshëm për lëvizjet normale të zorrëve. Nëse jeni kaps dhe nuk keni pirë një sasi të mjaftueshme uji, konsumimi i një gote të madhe me ujë ose lëng tjetër të pastër mund të shkaktojë lëvizjen e zorrëve.

Merrni një stimulues laksativ

Stimuluesit laksative detyrojne zorret te levizin

Stimuluesit laksativë janë krijuar për të detyruar një lëvizje të zorrëve duke shtrydhur zorrët. Ju mund të merrni stimulues pa recetë në farmacinë tuaj lokale. Disa opsione të njohura përfshijnë:

 • bisakodyl (Dulcolax, Ducodyl, Correctol)
 • senna-sennosides (Senokot)

Merrni një osmotik nga kapslleku ne kushte shtepie

Laksativet osmotike ndihmojne levizjen e lengjeve neper zorre nga kapslleku ne kushte shtepie

Laksativët osmotikë funksionojnë pak më ndryshe se laksativët stimulues. Ato janë krijuar për të ndihmuar lëvizjen e lëngjeve nëpër zorrën e trashë. Disa shembuj përfshijnë:

 • hidroksid magnezi (Qumështi Phillips i Magnezisë)
 • polietilen glikol (MiraLAX)
 • citrat magnezi
 • laktulozë (kristalose)

Me recetën e mjekut, mund të merrni polietilen glikol me forcë më të lartë, i quajtur edhe PEG (Golytely, Nulytely).

Provoni një laksativ lubrifikant nga kapslleku ne kushte shtepie

Laksativët lubrifikues si vaji mineral shtojnë një shtresë të lëmuar në muret e zorrëve

Laksativët lubrifikues si vaji mineral shtojnë një shtresë të lëmuar në muret e zorrëve, duke lejuar që jashtëqitja të lëvizë përmes zorrës së trashë dhe të dalë jashtë trupit tuaj më lehtë. Merrni vaj mineral nga kapslleku ne kushte shtepie jo më shumë se dy orë pas vaktit tuaj të mbrëmjes. Prisni rezultate brenda gjashtë deri në tetë orë.

Përdorni një zbutës të jashtëqitjes

Një shkak i zakonshëm i kapsllëkut është dehidrimi, i cili mund të shkaktojë jashtëqitje të fortë. Përdorimi i një zbutësi të jashtëqitjes, të tilla si natriumi docusate (Colace) ose kalciumi docusate (Surfak), mund të njome jashtëqitjen duke tërhequr ujë nga zorrët tuaja. Kjo lejon që jashtëqitja të dalë nga trupi juaj më lehtë.

Provoni një klizmë kur vuani nga kapslleku ne kushte shtepie

Klizmat funksionojnë duke zbutur jashtëqitjen aq sa për të prodhuar një lëvizje të zorrëve

Ka disa lloje të klizmave që mund t’i provoni nga kapslleku ne kushte shtepie. Klizmat funksionojnë duke zbutur jashtëqitjen aq sa për të prodhuar një lëvizje të zorrëve. Disa lloje të zakonshme të klizmave përfshijnë fosfatin e natriumit, pudrat e sapunit dhe klizmat e ujit të rubinetit.

Provoni një supozitor nga kapslleku ne kushte shtepie

Supozitoret nxisin levizjen e zorreve nga kapslleku ne kushte shtepie

Supozitorët rektal  gjithashtu ndihmojnë në nxitjen e lëvizjeve të zorrëve duke zbutur jashtëqitjen. Provoni një supozitor glicerinë ose bisakodyl, të cilin mund ta gjeni në farmacinë tuaj lokale.

Uluni në një pozicion “squat” për të arrire jashtëqitjen

Pozicioni squat eshte i duhuri per t'ju ndihmuar ne jashteqitje

Sillni një stol të vogël këmbësh në banjën tuaj herën tjetër që ju duhet të “dilni jashte”. Vendosni këmbët tuaja në një stol përpara tualetit ndërsa bëni jashtëqitje – kështu që trupi juaj, është në thelb në një pozicion të ulur – mund t’ju ndihmojë të kaloni jashtëqitje pa u sforcuar.

Bëni pak ushtrime

Ecja dhe vrapimi ndihmojne te kapslleku ne kushte shtepie

Ushtrimet e lehta, nga kapslleku ne kushte shtepie, të tilla si ecja ose vrapimi, mund të inkurajojnë lëvizjet e zorrëve duke rritur rrjedhjen e gjakut në të gjithë barkun tuaj.

Provoni masazhin e zorrës së trashë nga kapslleku ne kushte shtepie

Masazhimi i zorres se trashe nga pjesa e barkut.

Masazhimi i zorrës së trashë mund të ndihmojë në stimulimin e zorrëve.

Ndryshimet e stilit të jetesës që mund t’ju ndihmojnë të “dilni jashtë”

Këshillat e mësipërme  nga kapslleku ne kushte shtepie mund të ndihmojnë në nxitjen e një lëvizje të shpejtë të zorrëve për të lehtësuar shqetësimin afatshkurtër. Megjithatë, disa nga ndryshimet e stilit të jetesës mund të mbajnë gjithashtu kapsllëkun tuaj larg përgjithmonë. Si rregull, përpiquni t’i bëni këto këshilla pjesë të zakonit tuaj të përditshëm.

 • Shtoni më shumë fibra në dietën tuaj, me fruta dhe perime të freskëta, bishtajore, fasule dhe drithëra. Ju duhet të konsumoni të paktën 14 gram fibra në ditë për çdo 1000 kalori në dietën tuaj. Nëse keni nevojë të merrni një suplement fibër për kapsllëkun kronik, filloni me një dozë të ulët dhe rriteni sipas tolerimit. Për disa njerëz, një sasi e madhe fibrash mund të çojë në fryrje.
 • Ushtroni shumicën e ditëve të javës me një shëtitje të përditshme, vrapim, ecje me biçikletë, not ose forma të tjera ushtrimesh. Ushtrimet e lehta ndihmojnë në ruajtjen e qarkullimit të duhur dhe mund të mbajnë zorrët të shëndetshme.
 • Konsumoni shumë lëngje – kryesisht ujë dhe lëngje të tjera të qarta – çdo ditë. Synoni për të paktën tetë gota lëngjesh të qarta në ditë.
 • Menaxhoni stresin tuaj.
 • Asnjëherë mos e “mbani” jashtëqitjen tuaj.

Kur të shihni një mjek nga kapslleku ne kushte shtepie

Kapsllëku kronik mund ta bëjë sfidues për një person që të përqendrohet në detyrat dhe aktivitetet e tij të përditshme. Nëse kapslleku juaj  ne kushte shtepie zgjat më shumë se një javë dhe nuk i përgjigjet trajtimit, është koha për të parë një mjek për të përjashtuar shkaqet serioze. Shikoni menjëherë një mjek nëse kapsllëku juaj shoqërohet me marramendje, lodhje, ngërçe ose spazma.