Le të flasim për celulitin. Lëkura e frikshme me gropëza, me gunga, ‘lëvozhgë portokalli‘ që të gjithë e njohim dhe e urrejmë. Në fakt, nëntë në dhjetë gra do ta përjetojnë atë në një moment të jetës së tyre.  Ne ndajmë këshillat kryesore nga ekspertet se si mund ta forconi dhe tonifikoni lëkurën dhe te keni nje lekure pa celulit.

Çfarë e shkakton celulitin? 

Më i zakonshëm tek gratë sesa tek burrat, celuliti prek deri në 90% të femrave pas adoleshencës në shkallë të ndryshme, me ashpërsinë e tij të ndikuar nga faktorë duke përfshirë gjenetikën, moshën, yndyrën e trupit, hormonet dhe trashësinë e lëkurës. Ka tendencë të jetë më e përhapur tek ata që tashmë kanë yndyrë të tepërt, por prek edhe njerëzit e dobët. 

Deri kohët e fundit, vetëm dhjami etiketohej si fajtorë në ato foto që turpëronin celulitin . Megjithatë, tani është më përgjithësisht e pranuar se celuliti është rezultat i një akumulimi të lëngjeve dhe toksinave të tepërta që në fakt vepron për të shtrembëruar qelizat yndyrore dhe indin lidhës (të quajtur ‘septa’) që i rrethojnë, veçanërisht në zonat e trupit që kanë një densitet të lartë të qelizave yndyrore si kofshët, krahët dhe barku. 

Me kalimin e moshës, qarkullimi gjithashtu bëhet më i dobët, që do të thotë se dërgimi i oksigjenit në këto zona zvogëlohet, duke çuar në uljen e metabolizmit të yndyrës. Prodhimi i kolagjenit është më i dobët, toni i lëkurës vuan dhe pastrimi i toksinave është gjithashtu më pak efikas. Shtojini këtë faktit që lëkura jonë hollohet me kalimin e moshës dhe mendoni se çfarë? Celuliti bëhet më i dukshëm.  

Si mund ta largoni celulitin? 

Edhe pse fiziologjikisht është e pamundur të heqësh qafe plotësisht celulitin, ka disa mënyra të thjeshta që mund të përmirësosh pamjen e tij, dhe ende një nga shkaqet më pak të njohura të celulitit është shëndeti i dobët limfatik – kështu që kujdesi më i mirë për celulitin mund të jetë çelësi. 

Enët limfatike bartin dhe nxjerrin toksinat në sistemin tonë nëpërmjet mëlçisë dhe veshkave, duke ndihmuar sistemin tonë imunitar të na mbajë të shëndetshëm. Megjithatë, ndryshe nga enët e gjakut që kanë zemrën për të pompuar gjakun rreth trupit tonë, sistemi ynë limfatik mbështetet në lëvizje për ta mbajtur atë të rrjedhë. 

Kur sistemi ynë limfatik bllokohet ose mbingarkohet për shkak të mungesës së aktivitetit, stresit, sëmundjes ose mbingarkesës toksike, mund të çojë në një sërë problemesh, duke përfshirë ënjtjen e indeve, tonin e dobët të lëkurës, peshën e tepërt dhe celulitin. Pa arritur te keshillat qe ndajne ekspertet, nje menyre reduktimi dhe largimi per celulitin eshte dhe xhelii Althea’s Body qe pervecse ndihmon kunder celulitit edhe tonifikon muskujt tuaj. 

Pra, këtu janë pesë këshillat tona kryesore se si mund ta doni limfën tuaj dhe të ndihmoni në zvogëlimin e asaj lëkure me gropëzime gjatë procesit: 

Bëhuni aktiv

Mënyrat e jetesës joaktive janë deri tani fajtori më i madh për shëndetin e dobët limfatik, tonin e dobët të lëkurës dhe lëkurën e lirshme. Çuditërisht, bllokimet e paprecedentë me të cilat jemi përballur si rezultat i pandemisë COVID, kanë kufizuar shumë prej nesh që të dalin jashtë dhe të bëjnë edhe aktivitetet më të thjeshta të përditshme që na ndihmojnë të lëvizim më shumë. 

Në fakt, hulumtimi i fundit nga Body Ballancer sugjeron se 69 për qind e të rriturve britanikë janë aktualisht duke udhëhequr një mënyrë jetese plotësisht të ulur, duke kaluar mesatarisht 11 orë e 12 minuta të ditës duke u zgjuar ose ulur ose shtrirë. Nëse po e shihni veten më të ulur se zakonisht, ju rekomandojmë të ngriheni të paktën çdo orë dhe të ecni me forcë kur bëni shëtitjet tuaja të përditshme me stërvitje. 

Deri tani, ushtrimi më i mirë për të luftuar celulitin është kardio. Celuliti nuk bën dallime, pavarësisht nëse jeni 8 ose 18 vjeç, megjithatë rrallë do të shihni një atlet profesionist të vuajë mallkimin e frikshëm. Stërvitja me interval është deri tani forma më e mirë e ushtrimeve për celulitin, me breshëri të shkurtra të ushtrimeve me intensitet të lartë që thuhet se janë shumë më efektive sesa ushtrimet me intensitet të ulët për një periudhë më të gjatë kohore.

Vrapimi është një zgjedhje e qartë për stërvitjet me intervale, por noti dhe çiklizmi mund të jenë gjithashtu shumë efektive. Ju gjithashtu mund të gjeni shumë stërvitje të shkëlqyera HIIT (stërvitje me interval me intensitet të lartë) në internet që janë të lehta për t’u bërë në shtëpi.  

Qëndroni të hidratuar

Po, kjo duket se është përgjigja për të gjitha sëmundjet, por kur bëhet fjalë për sistemin limfatik nuk mund të nënvlerësohet. Studimi ynë zbuloi se një në dhjetë të rritur nuk pi ujë mesatarisht në ditë, duke u mbështetur vetëm në çaj, kafe ose pije të gazuara për t’i mbajtur të hidratuar. 

Meqenëse lëngu limfatik përbëhet nga 96% ujë, madje edhe dehidratimi i lehtë deri në mesatar mund të ketë një efekt të rëndësishëm, duke shkaktuar stanjacion dhe mbingarkesë. 

E njëjta gjë mund të thuhet edhe për celulitin. Celuliti nën lëkurën tuaj bllokon toksinat – të cilat mund të grumbullohen nëse keni një mënyrë jetese jo të shëndetshme, pavarësisht nga forma apo madhësia juaj. Për të mbajtur larg celulitin, është e rëndësishme të pini dozën e rekomanduar ditore. Dhe mbani mend, ne jemi tashmë të dehidratuar kur ndiejmë etje, prandaj përpiquni të mos prisni deri atëherë për të zgjatur për shishen e ujit. 

Hiqni dore nga sheqeri

Mjerisht ato kokteje të shijshme, kanaçe me gaz dhe çokollatë janë një mënyrë e sigurt për t’ju çuar në drejtimin e kundërt të atyre këmbëve të forta dhe të tonifikuara. Në fakt, sipas ekspertit të celulitit, Georgios Tzenichristos, sheqeri është shkaktari numër një i celulitit sot. 

Studimi ynë i fundit zbuloi se më shumë se gjysma (59 për qind) konsumojnë ushqime me sheqer të lartë, të përpunuara ose të skuqura në baza ditore. 

Ngrënia e tepërt mund të zvogëlojë sasinë e kolagjenit në trup, gjë që mund të çojë në plakje të parakohshme dhe varje të lëkurës.  

Shmangni shtimin e barrës detoksifikuese të sistemit tuaj limfatik duke shmangur ushqimet me sheqer, të përpunuara me aditivë, pijet me gaz dhe ëmbëlsirat.

Pastrojeni më mirë lekuren

 Larja e lëkurës së thatë është një mënyrë e shkëlqyeshme për të nxitur qarkullimin dhe çlirimin e toksinave duke stimuluar enët e vogla limfatike që ndodhen pikërisht poshtë lëkurës. Edhe pse futja e pastrimit të trupit në rutinën tuaj të përditshme mund të duket si një përpjekje e madhe kur është mjaft e vështirë të fitosh zakonin e hidratimit të përditshëm, përfitimet flasin vërtet vetë. 

Më së miri bëhet gjëja e parë në mëngjes para dushit, filloni me shputat e këmbëve dhe lyeni me lëvizje lart ndërsa lëvizni lart këmbët dhe drejt zemrës. Përdorni të njëjtën metodë në pjesën e sipërme të trupit, duke filluar me duart lart krahëve. Rutina duhet t’ju marrë jo më shumë se 5-10 minuta. Për rezultate më të mira, përpiquni të përsërisni 3-5 herë në javë.