Celuliti: Shumica e femrave e kanë në kofshë, në fund apo në bark. Është normale, por nëse e juaja ju shqetëson, ka mënyra për ta bërë atë më pak të dukshëm.  

Ushtrohuni 

Lëviz. Është një nga trajtimet më të mira. Nuk do ta zhdukë celulitin tuaj, por muskujt e fortë nën zonat me gunga mund ta bëjnë lëkurën tuaj të duket më e barabartë. Provoni një plan me tre pjesë: një dietë të shëndetshme, stërvitje të shpejtë dhe lëvizje që tonifikojnë muskujt tuaj.  

Hani më shumë ushqime të papërpunuara 

Hani më shumë fibra – në drithëra, fruta dhe perime – në vend të ushqimeve me kalori “boshe”. Karbohidratet e thjeshta ose të “rafinuara” që gjenden në shumë bukë, karamele dhe pije joalkoolike shtojnë kalori. Kjo çon në yndyrë, veçanërisht në zonat e prirura ndaj celulitit. 

Humbni disa kilogramë 

Të dobët ose të shëndoshë, mund të keni celulit. Por pesha e tepërt shpesh e bën atë më të dukshme. Nëse jeni mbipeshë, zgjidhja më e mirë është të humbni disa kilogramë. Megjithatë, përpiquni të humbni peshë ngadalë. Dieta Yo-yo mund ta bëjë celulitin të duket më keq. Nëse keni humbur shumë peshë, ajo mund të shfaqet në zonat ku lëkura juaj është e lirshme.

Ndaloni duhanin 

Çdo fryrje ndikon në furnizimin me gjak të lëkurës tuaj. Ai bëhet më i hollë dhe ka më shumë gjasa të ulet. Kjo e bën më të dukshëm celulitin në krahë, kofshë dhe fund. Pyesni mjekun tuaj se cila metodë e ndalimit të duhanit është më e mira për ju.  

Masazhoni zonën e zbehur 

Merrni disa minuta shtesë çdo ditë për t’u dhënë këtyre njollave një fërkim të fortë. Provojeni në dush ose kur aplikoni locion. Masazhi përmirëson rrjedhjen e gjakut dhe largon lëngun e tepërt, gjë që mund t’i bëjë gropëzat më pak të dukshme për një kohë.  

Merrni produktet në një provë

Kremrat me ekstrakte bimore mund ta bëjnë lëkurën tuaj të duket më e mirë për një kohë. Althea’s Body është një xhel që largon celulitin dhe është 100% me përmbajtje bimore. Për shembull, produktet me kafeinë, xheli Althea’s Body përmban kafeinë, mund të ndihmojnë në shtrëngimin e shpejtë të lëkurës tuaj.

Perdorni nxehtësinë me lazer dhe RF 

Lazerët ose radiofrekuenca (RF) shpërthejnë lëkurën tuaj me nxehtësi, plus masazh dhe thithje të shtuar. Trajtimet mund t’i japin gungave tuaja një pamje më të butë — në disa raste, për 6 muaj ose më shumë. Ata nuk dëmtojnë shumë, por mund të jenë të shtrenjta dhe mund t’ju nevojiten disa vizita. Rekomandimi jonë për ju mbetet Althea’s body, do të kurseni para dhe kohë.