Nëse gjithçka që vëreni kur shikoni në pasqyrë janë rrudhat, linjat e holla dhe rrathët e errët, mund të jeni duke shfaqur shenja plakjeje. E pra, gratë kanë frikë të vërejnë këto simptoma.

Zgjidhja për problemin tuaj qëndron pikërisht në kuzhinën tuaj me disa ushqime kundër plakjes. Nuk është sekret që zgjedhjet e stilit të jetesës si mbrojtja nga dielli dhe rutina juaj e kujdesit të lëkurës, ku ne sugjerojme qe te perfshini dhe setin Iuvenis, janë aspektet më të rëndësishme për të shmangur plakjen e lëkurës. Por duhet të keni parasysh edhe një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar me lëndë ushqyese thelbësore nëse dëshironi lëkurë të lëmuar dhe pa rrudha. 

Health Shots iu drejtua Dr Rinky Kapoor, Konsulent Dermatolog, Dermatolog Kozmetik dhe Dermato-Kirurg, The Esthetic Clinics, për të gjetur ushqimet më të mira që jo vetëm që mund të parandalojnë simptomat e plakjes, por gjithashtu mund t’ju ndihmojnë të shpëtoni prej tyre. Këtu janë 10 ushqimet që duhet të hani për të shmangur rrudhat dhe linjat e holla: 

Dr Kapoor thotë, “Ne jemi ajo që hamë! Dhe kur bëhet fjalë për kujdesin ndaj lëkurës, ushqimi që hamë bën shumë ndryshim në atë se sa mirë është e pajisur lëkura jonë për të luftuar rrudhat dhe shenjat e tjera të plakjes. Një dietë e pasur me ushqime të përshtatshme për lëkurën do të luftojë përparimin e rrudhave, linjave të holla, lëkurës së zbehtë dhe madje do të përmirësojë prodhimin e kolagjenit. 

1. Spinaq 

Spinaqi është një perime me gjethe jeshile që është e pasur me të gjitha vitaminat, hekur, magnez dhe beta karoten. Është super hidratues dhe plot me antioksidantë. Do ta mbajë lëkurën tuaj të lëmuar dhe të freskët dhe flokët tuaj do të shkëlqejnë dhe të fortë. 

2. Brokoli 

Brokoli është një perime anti-inflamatore dhe anti-plakje sepse është e pasur me vitaminë C dhe K, fibra, folate, luteinë dhe kalcium. I jep forcë dhe elasticitet lëkurës.

3.Arra 

Arrat si bajamet, arrat etj përmbajnë yndyrna si omega-3 dhe vitamina si vitamina E që mbrojnë lëkurën nga dëmtimet e diellit dhe ndihmojnë në riparimin e lëkurës. Acidet yndyrore gjithashtu i japin një shkëlqim të bukur lëkurës që gjendet në arrat dhe farat në një sasi të madhe. 

4. Boronica 

Ky frut i vogël i lezetshëm ka përmbajtje të lartë të vitaminës A dhe C dhe lufton dëmtimin e radikaleve të lira në lëkurë, d.m.th., dëmtimet për shkak të diellit, stresit mjedisor dhe ndotjes. 

5. Papaja 

Papaja është vërtet e shëndetshme për shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe ju duhet ta konsumoni atë çdo ditë. Ky frut jo vetëm që ndihmon në përmirësimin e sistemit të tretjes, por është gjithashtu i pasur me vitamina A, K, C dhe E, kalcium, fosfor, vitamina B dhe minerale të tjera që reduktojnë linjat e imta dhe shenjat e tjera të plakjes. Papaja në fruta vepron si një anti-inflamator duke ndihmuar trupin të heqë qelizat e vdekura të lëkurës. 

6.Patate e ëmbël 

Kjo perime e pasur me fibra është një burim i mirë i vitaminave A, C dhe E. Ndihmon në rivendosjen e ekuilibrit të lëkurës, përmirëson qarkullimin e qelizave të lëkurës dhe mbron nga radikalet e lira. 

7. Çokollatë e zezë 

Nuk është sekret se kjo është e mirë për lëkurën. Ai përmban flavanole dhe vitamina kundër plakjes që ndihmojnë në kompensimin e dëmtimit të lëkurës dhe e mbajnë atë të hidratuar.

8. Shega

Përmbajtja e lartë e vitaminës C në këto rruaza të kuqe i bën ato antioksidantë të fuqishëm që mbrojnë lëkurën nga dëmtimet nga radikalet e lira, ruajnë kolagjenin dhe përmirësojnë elasticitetin e lëkurës. 

9. Thjerrëzat 

Të gjitha thjerrëzat janë të pasura me folate, kalium, hekur dhe magnez. Ato punojnë për të parandaluar plakjen e parakohshme të lëkurës dhe për të përmirësuar elasticitetin e lëkurës.  

10.Vezët 

Këto janë një burim natyral dhe i pasur proteinash. Një vezë në ditë ruan elasticitetin e lëkurës, i mban flokët të fortë dhe e mban lëkurën të fortë dhe më pak të plaket. 

Mbani një dietë të ekuilibruar dhe pini një sasi të mjaftueshme uji për ta mbajtur lëkurën të pastër nga shenjat e plakjes dhe ndiqni sugjerimin tone per te filluar perdorimin e serumit Iuvenis.