Si mund të shpëtoj nga rrudhat?” është një nga pyetjet më të shpeshta. Ushqimet që hani dhe vitaminat, mineralet dhe lëndët e tjera ushqyese që ato përmbajnë mund të bëjnë vërtet një ndryshim të madh në lëkurën tuaj, por, në të njëjtën kohë, ka ushqime që mund të bëjnë të kundërtën, duke përkeqësuar linjat e imëta dhe rrudhat. Dermatologet kane rekomanduar qe te kemi nje kujdes te ushqimeve qe hame, por ne te njejten kohe te kemi nje kujdes te lekures me produkte qe luftojne plakjen, ( nje produkt i tille eshte IUVENIS

Ushqimet befasuese që mund t’ju japin rrudha.

Caji 

Është një fakt i pamohueshëm që për shumë prej nesh kafeina është karburanti që na fuqizon gjatë ditës dhe kupa jonë e mëngjesit është po aq pjesë e rutinës sonë sa larja e dhëmbëve ose nxjerrja e koshit jashtë. Problemi është se çaji, ose më konkretisht, çaji i qumështit të ndërtuesit që shumë prej nesh e duam , është i mbushur me veti pro-plakjeje 

Djathi  

Mocarela, gorgonzola… sa i përket djathit, ne jemi të llastuar për zgjedhjen dhe shumica prej nesh nuk kanë frikë ta shtojnë në sanduiçët tanë, ta servirin mbi biskota të shijshme. Për fat të keq, ju do të dëshironi të shmangni të qenit shumë bujarë pasi djathi definitivisht nuk është një shoqërues i mirë për plakjen e lëkurës. Ai përmban një sasi të mirë të qumështit, i cili, në sasi të mëdha, mund të nxisë inflamacionin, megjithatë, djathi është gjithashtu i pasur me një përbërës tjetër të dyshimtë që mund të mos e kishit menduar – kripën! Në sasi të vogla, kripa është në fakt mjaft e dobishme për trupin tuaj, por në sasi të larta mund të ndërhyjë në presionin e gjakut, funksionin e veshkave dhe madje të kontribuojë në mbajtjen e ujit. Kjo do të thotë që lëkura juaj mund të duket më e fryrë dhe më e fryrë, veçanërisht lëkura delikate poshtë syve tuaj!  

Dritherat 

E filloni ditën me një tas me drithëra? Shumica prej nesh e bëjnë këtë, por problemi është se jo të gjitha drithërat krijohen të barabartë.  Megjithatë, edhe drithërat që në pamje të parë mund të duken të shëndetshme shpesh përmbajnë shumë përbërës të padëshiruar.  

Vera e kuqe 

Më falni, por pavarësisht zhurmës që rrethon verën e kuqe, ajo mund të mos jetë aq e mirë për lëkurën tuaj sa mund të mendoni!  Vera e kuqe përmban disa antioksidantë, ajo është gjithashtu një formë alkooli dhe çdo formë alkooli do të ndikojë në funksionin e mëlçisë tuaj dhe në fund do të inkurajojë llojin e inflamacionit që mund të dëmtojë plakjen e lëkurës, por perdorimi i serumeve te fytyres( sic eshte IUVENISI) do te ndikojne ndjeshem ne minimizimin e rrudhave. 

Buka e bardhe 

Karbohidratet, për fat të keq, kanë fituar një reputacion të dobët në vitet e fundit, me shumë njerëz që përpiqen t’i heqin ato plotësisht nga dietat e tyre. Kjo është një turp pasi karbohidratet janë një formë thelbësore e energjisë dhe shpesh përmbajnë shumë fibra dhe vitamina B për të ndihmuar në mbështetjen e metabolizmit dhe problemeve me tretjen. Problemi i vërtetë me karbohidratet janë karbohidratet e rafinuara të cilat janë hequr plotësisht nga këto veti të dobishme – mendoni bukën e bardhë, orizin e bardhë, makaronat e bardha, ëmbëlsirat etj. 
 
Buka e bardhë konsumohet më gjerësisht në baza të rregullta. Kjo formë e veçantë e karbohidrateve të rafinuara, si djathi, përmban AGEs të cilat mund të plakin lëkurën tuaj plus, mund të ketë gjithashtu një ndikim negativ në bakteret tuaja miqësore të zorrëve, duke ndikuar në tretjen tuaj dhe mënyrën se si thithni disa lëndë ushqyese. 

Proshuta 

Proshuta, e ngjashme me djathin, është një opsion popullor mbushjeje për sanduiçe dhe role, por ashtu si djathi, është gjithashtu diçka që mund të dëshironi ta rishikoni. Proshuta është një formë shumë e përpunuar e mishit, kështu që ka pak për të ofruar në vlerën ushqyese përveç disa proteinave. Është gjithashtu jashtëzakonisht i lartë në kripë, e cila,  është një recetë për lëkurën e fryrë. Plus, ngjashëm me mishrat e tjerë të përpunuar, mund të përmbajë gjithashtu një konservues të njohur si nitrat natriumi. Ky kimikat mund të ndihmojë për të mbajtur proshutën tuaj të freskët, por gjithashtu kontribuon në zbërthimin e kolagjenit, një proteinë kyçe strukturore për të cilën lëkura juaj ka nevojë për të ruajtur shëndetin dhe elasticitetin e saj. 

Ushqimet pikante 

Ushqimet pikante nuk janë në thelb të këqija – në fakt, erëzat si shafrani i Indisë, xhenxhefili dhe kanella kanë të gjitha përfitime të fuqishme shëndetësore, por kur bëhet fjalë për plakjen, sasia dhe cilësia e ushqimit kanë rëndësi. Një nga problemet e mëdha dhe të pashmangshme me ushqimet pikante është se ato në mënyrë të pashmangshme rrisin temperaturën e trupit tuaj dhe, si rezultat, zgjerojnë enët e gjakut. Nëse vuani nga një sëmundje e lëkurës si rosacea, ky mund të jetë një problem i madh dhe mund të përjetoni skuqje, acarim dhe skuqje; megjithatë këto simptoma nuk janë të lidhura ekskluzivisht me ata që vuajnë nga rosacea. Gjatë menopauzës, për shembull, gratë mund të zbulojnë se enët e tyre të gjakut janë më të ndjeshme që do të thotë se ushqimet pikante mund të kenë një reagim edhe këtu.