Disa njerez betohen për idenë se shmangia e shprehjeve të fytyrës si buzëqeshja  i ndihmon ata të shmangin rrudhat dhe mund të jetë e lehtë të biesh pre e  këtij miti kur shikon nga afër lëkurën e tyre të lëmuar dhe pa rrudha. 
 
Megjithatë, buzëqeshja nuk është tërësisht fajtore për rrudhat tuaja – dhe nuk është ajo që e mban lëkurën e njerzeve të duket e re. 
 
Rrudhat, të cilat janë pasojë e plakjes së lëkurës dhe humbjes së volumit, janë krejtësisht natyrale. Megjithatë, është normale të ndihesh i vetëdijshëm për ta, veçanërisht nëse ndihesh sikur të bëjnë të dukesh më i vjetër se sa ndihesh. Shumë njerëz bëjnë përpjekje të mëdha për të parandaluar ose trajtuar rrudhat, duke përfshirë rutinat e ndërlikuara të kujdesit të lëkurës, injeksione ose operacione. 
 
Me gjithë informacionin atje, mund të jetë e vështirë të dihet se çfarë është e vërtetë dhe çfarë është thjesht një mashtrim për t’ju bërë të shpenzoni më shumë para për produktet dhe shërbimet e lëkurës. 
 
5 mite të zakonshme të rrudhave 
 

Fatkeqësisht, nuk ka asnjë pilulë magjike që do ta bëjë lëkurën tuaj të duket e re përgjithmonë, por ka mënyra për të parandaluar dëmtimin dhe për të reduktuar linjat e imëta. Këtu janë pesë mite për rrudhat, të zhveshura.  

Miti # 1: Prindërit e mi të dy kanë rrudha – dhe unë do t’i kem gjithashtu ato 
Fakt: Ju mund t’i keni trashëguar sytë ose humorin nga prindërit, por ndoshta jo rrudhat. 
 
“Kur bëhet fjalë për rrudhat, ka faktorë të tjerë shumë më ndikues sesa gjenetika. Për shembull, deri në 90 për qind e ndryshimeve të dukshme të lëkurës janë rezultat i dëmtimit nga dielli, i quajtur dëmtim i fotografisë,” shpjegon Ivona Percec, MD, PhD, mjeke në Penn Plastic Surgery
 
Për shkak se mosha në të cilën filloni të zhvilloni rrudhat nuk varet plotësisht nga gjenetika, kujdesi i lëkurës nuk është një shkak i humbur, veçanërisht kur një regjim fillon herët dhe mbahet vazhdimisht gjatë gjithë jetës. Ka mënyra për të ngadalësuar procesin e plakjes në lëkurën tuaj, duke përfshirë: 
 
Përdorimi i kremës kundër diellit me SPF 50, çdo ditë dhe riaplikimi çdo dy orë, edhe kur nuk ka shumë diell 
Hidratues, serum, ju mund te perdorni serumin dhe hidratuesin IUVENIS dhe duke përdorur antioksidantë mbrojtës. 
Shmangia e produkteve që pickojnë, djegin ose shkaktojnë inflamacion vlen te permendet se serumi Iuvenis nuk shkakton asnje nga efektet e permendura me lart. 

Miti #2: Ekziston një rutinë e përsosur kundër plakjes së lëkurës 
Fakt: Motra juaj, shoqja më e mirë, nëna, fqinji – të gjithë kanë një rutinë të ndryshme të kujdesit të lëkurës. Pyetja është: A e ka dikush sekretin për një rutinë të përsosur të lëkurës që shmang rrudhat? 
 
“Përgjigja e shkurtër është jo; Nuk ka asnjë rutinë perfekte kundër plakjes së lëkurës që po e humbisni,” shpjegon Dr. Percec. 
 
Rutinat e kujdesit për lëkurën përfshijnë shumë prova dhe gabime, dhe gjetjen e asaj që funksionon më mirë për ju. Megjithatë, ka disa faktorë dhe përbërës kyç për t’u marrë parasysh që vlejnë për të gjithë. 
 
Ja se si të përfitoni sa më shumë nga rutina juaj e kujdesit kundër plakjes: 
 
Filloni me një produkt( mund te perdorni serumin Iuvenis) dhe lëreni lëkurën tuaj të përshtatet me të përpara se të prezantoni produkte shtesë. Përdorimi i produkteve të shumta kundër plakjes që nga fillimi mund të irritojë lëkurën tuaj. 
Përdorni produkte me përbërës të dëshmuar të klasës klinike 
Jepini kohë rutinës për të punuar; Shumica e produkteve kundër plakjes kërkojnë të paktën gjashtë javë për të funksionuar dhe disa mund të zgjasin deri në tre muaj.
Mos harroni të përdorni burimet tuaja, të tilla si ofruesi juaj i kujdesit parësor, dermatologu  të cilët janë të specializuar në kujdesin për lëkurën tuaj, ( Iuvenis rekomandohet nga eksperte te fushes). 

 Miti #3: Trajtimet më të mira për rrudhat janë të shtrenjta 
Fakt: Për shkak se rrudhat janë të pashmangshme, shumë kompani kanë formuluar trajtime dhe procedura që pretendojnë ta bëjnë lëkurën tuaj të lëmuar dhe pa rrudha – disa prej të cilave vijnë me një çmim të lartë. 
 
Por trajtimet e rrudhave nuk duhet të dëmtojnë bankën, dhe ka mënyra për t’u kujdesur për lëkurën tuaj pa shpenzuar shuma të tepërta parash. 
 
Nëse e keni gjetur veten duke shpenzuar qindra dollarë për dhjetëra kremra të ndryshëm kundër rrudhave, ndaloni trajtimin dhe shpenzimin e tepërt. Rutinat më efektive të rrudhave janë minimale dhe duhet të përdorni sa më pak produkte. Zvogëlimi i regjimit tuaj do t’ju kursejë para dhe gjithsesi është më mirë për lëkurën tuaj, ju mund te perdorni serumin Iuvenis dhe do te mund te shmangni shpenzimin e parave.

Miti #4: Hidratimi parandalon formimin e rrudhave 
Fakt: T’i dhurosh pak dashuri lëkurës tuaj përmes lagështirës është një domosdoshmëri, por nuk do të parandalojë domosdoshmërisht formimin e rrudhave. Megjithatë, mund t’i bëjë ato pak më pak të dukshme. 
 
Hidratuesi,(sic u permend serumi Iuvenis ka dhe hidratuesin) së bashku me kremin kundër diellit, është një nga produktet më kritike për kujdesin e lëkurës. Megjithatë, shpesh keqinterpretohet pak si një mënyrë për të parandaluar rrudhat. 
 
“Kur aplikoni krem ​​hidratues, ai bllokon ujin në lëkurën tuaj, duke e mbajtur lëkurën të hidratuar dhe të ngopur. Kjo mund t’i bëjë rrudhat tuaja më pak të dukshme, por nuk do t’i pengojë ato të formohen në radhë të parë,” shton Dr. Percec. 
 
Megjithatë, mos e hidhni ende hidratuesin tuaj. Përveç zvogëlimit të shfaqjes së rrudhave, hidratuesi do të ndriçojë ngjyrën tuaj, gjë që është gjithashtu e dobishme për t’i bërë rrudhat më pak të dukshme. 

Miti #5: Duhet të përdorni krem ​​kundër diellit vetëm kur është me diell 
Fakt: Kur dielli shkëlqen, mund ta ndjeni se ju djeg lëkurën, duke ju kujtuar të aplikoni – dhe të riaplikoni – kremin kundër diellit. Megjithatë, edhe kur retë janë jashtë, është thelbësore të mbani krem ​​kundër diellit dhe pajisje mbrojtëse ndaj diellit, si kapele dhe syze dielli. 
 
Kremi kundër diellit jo vetëm që zvogëlon shanset për kancer të lëkurës, por është gjithashtu një nga produktet më efektive kundër plakjes në dispozicion. Kremi i diellit mbron lëkurën tuaj nga rrezet e dëmshme UV, dhe gjithashtu lejon lëkurën tuaj të riparohet për të parandaluar dëmtimin e mëtejshëm. Kremrat më të rinj të diellit mund të mbrojnë më tej nga forcat e tjera të dëmshme si drita blu, infra e kuqe dhe ndotja, të cilat tani e dimë se gjithashtu kontribuojnë në mënyrë të konsiderueshme në plakjen e lëkurës. 
 
“Duhet të gjeni gjithashtu një krem ​​kundër diellit që përmban antioksidantë për të marrë mbrojtje shtesë nga drita dhe ndotja”, thotë Dr. Percec. 
 
Nuk ka asnjë produkt apo procedurë që mund të ndryshojë plotësisht dëmin e mos përdorimit të kremit kundër diellit.