Higjiena – ose mungesa e saj – luan një rol kyç në përhapjen e infeksioneve mykotike. Me pak kujdes, ju mund të shmangni infeksionet kërpudhore, të zvogëloni rrezikun e infeksioneve mykotike të përsëritura dhe madje të ndaloni përhapjen e një infeksioni nëse e merrni një të tillë. 

Higjiena e mirë mund të ulë rrezikun e infeksioneve fungale 

Shumë raste të infeksioneve kërpudhore mund të gjurmohen nga higjiena e dobët ose pakujdesia me gjëra të tilla si tharja e duhur pas një banje. Pse? Kjo për shkak se kërpudhat lulëzojnë në hapësira të lagështa dhe të lagështa. Për shembull, lloji i kërpudhave përgjegjës për një nga infeksionet kërpudhore më të zakonshme të lëkurës – krimbi i ziles, lulëzon aty ku lëkura juaj është e ngrohtë dhe e lagësht ose e djersitur. Djersitja është një proces normal që është i pashmangshëm, por moslarja e rregullt ose mospërballja me djersitjen e tepërt dhe higjiena e dobët mund ta bëjnë këtë problematik. Ju mund te përdorni kremin anti-myk origolabs për të trajtuar mykun në lëkurën tuaj. 

Këshilla higjienike për të parandaluar infeksionet mykotike 

Lajmi i mirë është se infeksionet mykotike mund të shmangen lehtësisht nëse tregoheni pak më të kujdesshëm dhe i kushtoni vëmendje higjienës dhe duke përdorur kremin anti-myk origolabs.

1.Asnjëherë mos shkoni zbathur në vende si palestër, pishinë ose dhoma të tjera zhveshjeje, dhoma zhveshjeje ose dushe të zakonshme.  

2.Rrotulloni përdorimin e këpucëve për të lejuar që çdo palë të thahet mirë përpara se të ripërdoret. Vishni sandale të hapura nëse moti është i nxehtë dhe i djersitur.  

3.Shmangni çorapet prej pëlhure sintetike si najloni.  

4.Vishni veshje të lirshme dhe të brendshmet duhet të bëhen nga fibra natyrale si pambuku.  

5.Mos ndani veshje, pajisje sportive, çorape/këpucë dhe peshqirë me këdo që ka një infeksion mykotik. 

 6.Shmangni kontaktin fizik me këdo që ka një infeksion mykotik.  

7.Mbajeni lëkurën të thatë dhe lajeni mirë me sapun një herë në ditë, më shumë nëse djersitni shumë. 

Gjithashtu përdorimi I kremit Origolabs është një këshillë dhe sugjerim që duhet marrë parasysh. 

Këshilla higjienike nëse keni një infeksion mykotik 

 Nëse keni një infeksion mykotik, higjiena bëhet dyfish e rëndësishme për t’ju ndihmuar të shpëtoni shpejt nga infeksionet dhe për të parandaluar përhapjen e tij në zona të tjera të trupit. 

1.Mbani gjithmonë thonjtë tuaj të shkurtuar.

2.Sigurohuni që ato të jenë gjithmonë të pastra, pasi njolla dhe djersa si dhe mikrobet mund të grumbullohen dhe përhapin infeksionin në pjesë të tjera të trupit.  

3.Asnjëherë mos e gërvishtni ose kruani zonën e prekur, kjo mund të ndërhyjë në shërimin dhe të përhapë infeksionin.  

4.Sigurohuni që këmbët tuaja të qëndrojnë të ftohta dhe të thata duke përdorur një krem pluhuri dhe duke ndryshuar shpesh çorapet dhe këpucët.  

5.Mbajeni lëkurën e prekur të pastër dhe të thatë. Thajeni mirë me një peshqir të veçantë të pastër të butë të përdorur vetëm për atë pjesë të trupit.

6.Përdorni një trajtim të mirë antimykotik si një krem antifungal ose pluhur antimykotik për të trajtuar problemin si kremi Origolabs.