Venat me variçe mund të shkaktojnë ndërprerje të qarkullimit të gjakut pasi gjaku kthehet nga rruga e tij normale për në zemër. Qëndrimi në këmbë për një kohë të gjatë, shtatzënia dhe faktorë të tjerë rreziku janë shembuj të shkaqeve të venave me variçe. Për shkak të efekteve anësore të dhimbshme të kësaj sëmundjeje, metodat e trajtimit të bazuara në dëshmi duhet të përdoren për të luftuar ndikimin e saj në trup. Një prej tyre është duke bërë ndryshime dietike që do të ndihmojnë në procesin e rikuperimit.

Rëndësia e dietës për venat me variçe. 

Një pjesë e madhe e trajtimit të venave me variçe janë ushqimet që konsumon një person gjatë gjithë ditës. Dieta e një personi ndikon drejtpërdrejt se sa mirë venat mund të rikuperohen dhe të funksionojnë siç duhet. Me këtë u tha, ndryshimi midis ngrënies së ushqimeve të ulëta në fibra kundrejt ushqimeve të larta në fibra, ose zgjedhjeve të tjera të shëndetshme, do të ndikojë në ashpërsinë e qarkullimit të gjakut. Më poshtë janë gjashtë ushqimet që duhen shmangur që mund të përkeqësojnë simptomat e venave me variçe: 

Kripë 

Për shkak se mbajtja e ujit përkeqëson simptomat e venave me variçe, këshillohet që të shmangni ushqimet me shumë kripë. Konsumimi i tepërt i ushqimeve të kripura mund të shkaktojë ënjtje në vena dhe të rrisë presionin e gjakut, i cili, siç thotë Shkolla e Mjekësisë e Universitetit John Hopkins, mund të “dobësojë muret brenda venave”. Këshillohet që të shmangni këto lloj ushqimesh dhe të siguroheni që marrja e kripës të mos jetë shumë e lartë. Shembuj të pjatave që duhen shmangur janë picat, sanduiçet, omëletat dhe ushqimet e kripura. 

Alkooli 

Trupi juaj ka nevojë për shumë ujë për të qarkulluar siç duhet gjakun, kështu që ju duhet të shmangni çdo pije, si alkooli, që mund të shkaktojë presion të lartë të gjakut. Kur një person ka venat me variçe, duhet të merrni masa për ta shmangur këtë duke u kujdesur për atë që hyn në trupin tuaj. Për të mbrojtur presionin e gjakut, do të ishte e mençur të shmangni pijet alkoolike. 

Yndyrna të ngopura 

Ngrënia e ushqimeve me yndyrna të ngopura, si gjalpi, proshuta, salçiçet ose pjata të tjera me mish të kuq, është një tjetër burim i rritjes së presionit të gjakut. Profesionistët mjekësorë këshillojnë gjithmonë të hani ushqime të tjera me shumë kalium për të përmirësuar nivelet e presionit të gjakut në trup. Alternativat përfshijnë portokall, banane dhe zgjedhje të tjera të shijshme. 

Ushqime me sheqer 

Ndërsa shumë njerëz kanë një dhëmb të ëmbël, është thelbësore të monitorohet konsumi i sheqerit, duke përfshirë shurupin e misrit, lëngun e kallamit dhe shumë përbërës të tjerë. Ashtu si llojet e ushqimeve të përmendura më sipër, ekziston rreziku i shfaqjes së presionit të lartë të gjakut në trup. Kur trajtoni venat me variçe, provoni fruta të freskëta që mund të përmirësojnë presionin e gjakut, siç janë domatet e freskëta. Nëse besoni se konsumoni shumë ushqime me sheqer, mund të jetë më mirë të reduktoni ëmbëlsirat ose ëmbëlsirat tuaja të preferuara. 

Drithëra të rafinuara 

Ndryshe nga drithërat natyrale, kokrrat e rafinuara nuk kanë fibra për të ndihmuar në sistemin venoz të trupit. Ushqimi i pasur me fibra forcon qarkullimin e gjakut dhe në mënyrë efektive parandalon formimin e shkakut të venave me variçe në trup. Për këto arsye, profesionistët mjekësorë inkurajojnë pacientët të konsumojnë avokado, mollë, karrota, panxhar, dardha, mjedra dhe servime të tjera ushqyese. Shmangni ushqimet me pak fibra, si buka e bardhë, orizi i bardhë, mielli i bardhë dhe të tjera. 

Produktet e qumështit 

Pacientët me venat me variçe duhet të jenë të kujdesshëm për atë që produktet e qumështit mund t’i bëjnë trupit të tyre. Nëse një person vuan nga kapsllëku kronik, kjo sëmundje mund të shkaktojë formimin e venave me variçe në rektum. Për të mbrojtur veten nga rreziku nga kjo gjendje që zhvillohet në trup, anashkaloni atë gotë qumësht ose shmangni mac-and-cheese. Diskutoni dietën tuaj me mjekun tuaj për të trajtuar venat tuaja me variçe. 

Variçet mund të kthehen në një shqetësim të madh, jo vetëm shëndetësor, por edhe estetik. Sot ka kaq shumë informacione për trajtimin e tyre, që shkojnë deri tek dieta e duhur ushqimore që duhet të ndiqni nëse vuani prej tyre. Gjithashtu ne iu rekomandojmë një produkt që trajton variçet tuaja dhe ndihmon në largimin e tyre të përhershëm, xhelin Alivio, kështu që nëse po kërkoni nëj produkt për trajtimin e variçeve tuaja mund të filloni ta përdorni.