Celuliti është një shqetësim i ndërlikuar i lëkurës, pasi në një masë të madhe, pavarësisht nëse do ta keni apo jo, varet nga gjenetika juaj. Por edhe nëse nuk jeni të bekuar me gjenet pa celulit dhe ndiheni sikur lëkura e portokallit është një dhimbje e syve që dëshironi ta zvogëloni sa më shumë që të jetë e mundur, ka disa metoda që mund të reduktojnë celulitin me nivele të ndryshme suksesi. Ka kremra për celulitin të mbushur me përbërës eksfolues dhe kafeinë që mund t’ju ndihmojnë të zbutni sipërfaqen e lëkurës, masazhe speciale dhe ushtrime që trajtojnë problemin, si dhe një sërë kurash natyrale. Një nga këto produkte është edhe xheli Althea’s Body që redukton dhe largon celulitin dhe përmban kafeinë. 

Cilado rrugë që zgjidhni të ndiqni në përpjekjen tuaj për të minimizuar shfaqjen e celulitit, kombinimi i tij me një dietë të shëndetshme është një domosdoshmëri, pasi ushqimet që hani kanë një ndikim në të gjithë trupin tuaj, duke përfshirë ato gropëzat e bezdisshme të celulitit. Disa ushqime dihet se përforcojnë pamjen e celulitit dhe mund t’ju pengojnë të merrni rezultate të mira, pavarësisht se çfarë bëni.  

Më poshtë po rendisim 10 ushqime të tilla, që të dini se çfarë të shmangni. Mbani në mend se ne nuk po themi se duhet të ndaloni së ngrëni të gjitha këto ushqime fare, trajtimi i rastësishëm nuk do të shkaktojë ndonjë rezultat të tmerrshëm, por është e rëndësishme të mos e teproni. 

Djathë dhe mish të përpunuar 

Vetëm një porcion i mishit të përpunuar mund të përmbajë rreth një të tretën e sasisë së rekomanduar ditore të kripës, dhe shumë lloje djathi, si feta ose parmixhani, gjithashtu mund të kenë shumë kripë. Por pse është kjo e rëndësishme? Problemi është se ngrënia e tepërt e kripës e nxit trupin të mbajë lëngjet në qelizat dhjamore, gjë që mund ta bëjë celulitin të duket shumë më keq sesa është në të vërtetë.  

Si rezultat i mbajtjes së ujit, lëkura mund të ketë atë pamje karakteristike të gërvishtur dhe të fryrë. Prandaj, shikimi i marrjes suaj të natriumit dhe sigurimi se nuk e kalon vlerën e rekomanduar prej 1,500 miligramësh në ditë, siç urdhërohet nga Shoqata Amerikane e Zemrës, do të ndihmojë gjithashtu kofshët tuaja. 

Salcë Barbecue dhe Erëza të tjera 

Djalli është në detaje – kjo thënie mund të zbatohet lehtësisht edhe në kuzhinë, pasi ndonjëherë, gjërat që i japin shije ushqimit tuaj, si salca e Barbecue, salca e sojës, madje edhe ketchup janë fajtori i vërtetë pas atyre lëkurës së bezdisshme. gropëzat. Tani vetëm erëzat janë shumë të larta në natrium, ato shpesh janë gjithashtu të mbushura me sheqer. Për shembull, vetëm 2 lugë gjelle salcë Barbecue mund të përmbajnë deri në 15 gram sheqer, që është më shumë se gjysma e sasisë ditore të sheqerit.  

Shumicën e kohës, nuk janë as sheqernat natyralë. Sheqeri është një aditiv i rrezikshëm sepse shkakton rritjen e sheqerit në gjak, gjë që fillon ruajtjen e yndyrës. Kjo, nga ana tjetër, i bën qelizat yndyrore të zgjerohen edhe më shumë dhe e përkeqëson celulitin. Shumica e erëzave përmbajnë diçka të quajtur “shurup misri me fruktozë të lartë”, një lloj ëmbëlsuesi që rrit oreksin.

Gjizë 

Gjiza ka një reputacion të madh dhe shumë njerëz që përpiqen të humbin peshë mbështeten në të, pasi përmban shumë pak yndyrë dhe shumë proteina. Megjithatë, nëse qëllimi juaj është të hiqni qafe celulitin së bashku me humbjen e peshës, gjiza nuk është miku juaj. Edhe pse gjiza nuk ka një shije të veçantë të kripur, vetëm 1 filxhan me gjëra përmban deri në 800 miligramë natrium, që është më shumë se gjysma e dozës suaj ditore. Duke parë se sa kripë është përfshirë në mëngjesin tonë, bëhet e qartë se si shumica e amerikanëve tejkalojnë marrjen e tyre ditore të natriumit dhe konsumojnë rreth 3.400 mg të mineralit çdo ditë. 

Bukë e bardhë  

Drithërat e rafinuara janë gjithashtu të dëmshme për shëndetin tonë të përgjithshëm, siç ndoshta e dini tashmë, por ajo që shumica e njerëzve nuk e kuptojnë është se ato gjithashtu mund ta përkeqësojnë celulitin tuaj. Kjo për shkak se këto ushqime kanë një indeks të lartë glicemik dhe shpesh çojnë në rritje të sheqerit dhe dëshira për ushqim. Përveç kësaj, ato shkaktojnë edhe inflamacion në trup.  

Të gjithë këta faktorë nxisin shtimin e tepërt të peshës dhe e bëjnë celulitin të duket më i rëndë. Për cilat ushqime po flasim? Çdo gjë e bërë nga drithëra të përpunuara i përshtatet faturave, kështu që orizi i bardhë, buka e bardhë, ëmbëlsira, biskotat, madje edhe ëmbëlsirat “të shëndetshme” të orizit.  

Sodë 

Kjo nuk është aspak befasuese, por mund të jetë interesante për ju të dini se pijet me sheqer që keni shkojnë drejtpërdrejt në kofshët tuaja në një farë mënyre. Dhe nuk nënkuptojmë vetëm sodën; lëngjet e frutave, çaji i ëmbël dhe madje edhe pijet e ëmbla të kafesë nuk janë shumë më të mira për sa i përket përmbajtjes së tyre të sheqerit, kështu që vërtet duhet të përpiqeni të pini sa më pak prej tyre.  

Përveç kësaj, pijet me sheqer nuk janë vetëm të këqija, sepse ato ju bëjnë të shtoni peshë dhe të rrisin inflamacionin. Është zbuluar gjithashtu se pijet me sheqer reduktojnë sasinë e kolagjenit që trupi prodhon. Kolagjeni është substanca që e bën lëkurën tonë të gjallë, të fortë dhe të tendosur, dhe ka tendencë të bëhet më e rrallë dhe më e rrallë me kalimin e moshës, kështu që gjëja e fundit që dëshironi është të pengoni më tej prodhimin e saj. Përveçse i bën rrudhat tuaja më të theksuara, mungesa e kolagjenit në lëkurë mund të theksojë edhe shfaqjen e celulitit. 

Snacks  

Disa ushqime janë padyshim më të mira se të tjerat, dhe janë gjithmonë ato të pashëndetshme që janë më të varurit për disa arsye. Problemi me këto ushqime është se ato shpesh janë shkaku i shtimit të peshës së tepërt. Ne duhet të kuptojmë se ushqimi meze është po aq i dëmshëm për shëndetin tonë dhe humbjen e peshës sa edhe vaktet kryesore, pasi këto kafshime të vogla ushqimi shpesh janë të mbushura me sheqer, kokrra të përpunuara dhe yndyrna edhe më shumë se vaktet kryesore.  

Kjo është veçanërisht e vërtetë, me ushqime pikante dhe të kripura si gjevrek dhe patate të skuqura. E dini, ato që mezi i vëmë re se hëngrëm një pako të tërë duke parë TV në mbrëmje. Eshtë e panevojshme të thuhet, është më mirë të hiqni dorë fare nga këto ushqime nëse dëshironi që kofshët e lëkurës së portokallit të përmirësohen dhe të humbin peshë.  

Drithëra 

Mëngjesi po merr një goditje të rëndë në këtë artikull dhe drithërat, ushqimi më i mirë i mëngjesit, nuk bëjnë përjashtim. Por nuk janë vetëm drithërat e fëmijëve me ngjyrë ylberi nga të cilat duhet të keni kujdes, madje edhe conflakes të thjeshta shpesh përmbajnë mjaft miell të bardhë dhe akoma më shumë sheqer. Por kur bëhet fjalë për mëngjeset me drithëra, ekziston një shqetësim tjetër që dietologët theksojnë se mund të luajë një rol në përkeqësimin e celulitit tuaj – qumështi. Qumështi dhe qumështi i sojës janë plot me estrogjen, një hormon femëror që mund të kontribuojë gjithashtu në zhvillimin e celulitit. 

Karamele pa sheqer 

Nëse është me pak sheqer ose akoma më mirë, pa sheqer, duhet të jetë në rregull të hahet, apo jo? Na vjen keq të zhgënjejmë, por është zbuluar se disa ëmbëlsues artificialë janë në gjendje të rrisin oreksin e dikujt dhe veçanërisht dëshirën për sheqer. Prandaj, përtypja e çamçakëzit pa sheqer ose ngrënia e ëmbëlsirave pa sheqer mund të mos jetë shumë më e mirë se varieteti i zakonshëm. 

Verë 

Ashtu si soda dhe të ngjashme, vera nuk është teknikisht një ushqim, por ne menduam se ia vlen të përmendet, sepse si vaktet dhe ushqimet e lehta, pija që zgjidhni mund të bëjë ose të thyejë qëllimet tuaja të dëshiruara. Kur bëhet fjalë për verën, edhe varieteti i kuq i thatë që njihet për përfitimet e saj antioksiduese mund të rezultojë mbrapsht. Ndërsa konsumimi i 1 gotë mund të jetë i dobishëm për lëkurën dhe sistemin e qarkullimit të gjakut, sepse vera e kuqe është mjaft e pasur me antioksidantë, duke e tepruar mund të bëjë të kundërtën dhe gropëzat bëhen më të dukshme dhe ndikojnë në shtrëngimin e lëkurës.  

Kjo është e gjitha për shkak të përmbajtjes së alkoolit, i cili është jashtëzakonisht hidratues dhe mund të shkatërrojë kolagjenin në lëkurë. Fatkeqësisht, ne nuk kemi ndonjë zëvendësim për këtë, kështu që përpiquni të kufizoni marrjen e verës së kuqe në vetëm disa pije në javë, nëse nuk mund të bëhet fjalë për të hequr dorë nga kjo pije. 

Margarinë dhe Pica 

Kjo teknikisht llogaritet si dy ushqime të ndryshme, por ne vendosëm t’i bashkojmë ato, sepse arsyeja pse ato janë të këqija për kofshët është në thelb e njëjta, dhe kjo arsye janë yndyrnat e ngopura dhe trans. Çështja është se qarkullimi i dobët i gjakut është shkaku kryesor i celulitit dhe konsumimi i tepërt i ushqimeve që përmbajnë sasi të tepërt të yndyrave të pashëndetshme mund të bllokojë arteriet tuaja dhe të ketë një mori efektesh negative, përfshirë celulitin.  

Gjalpi, margarina, djathi dhe pica janë burimet më të mëdha ushqimore të këtyre yndyrave të ngopura më pak të shëndetshme, dhe margarina dhe produktet e pjekura të prodhuara duke përdorur margarinë, në veçanti, mund të përmbajnë gjithashtu yndyrna trans, të cilat janë veçanërisht të rrezikshme për sistemin kardiovaskular dhe qarkullimin e gjakut. 

Ndërsa do të ishte e pamundur t’i kërkosh dikujt që t’i përjashtojë të gjitha këto ushqime nga dieta e tyre krejtësisht, ngrënia e më pak e këtyre ushqimeve është padyshim e mirë-këshilluar dhe nëjkohësisht përdorimi I produkteve që trajtojnë celulitin si Althea’s Body janë padyshim një zgjedhje e mirë për të larguar celuitin.