Lodhje, infeksione maja dhe probleme me stomakun? Ju mund të keni candida. Candida albicans (C. albicans), një maja që jeton në gojë, traktin gastrointestinal dhe vaginë, nuk shkakton probleme në nivele normale. Por një rritje e tepërt – e shkaktuar nga dieta e varfër, marrja e tepërt e alkoolit, stresi ose funksioni i dëmtuar i tretjes – mund të shkaktojë fryrje, probleme me tretjen, skuqje, infeksione të majave, lodhje dhe më shumë. 

Për të mbrojtur kundër rritjes së tepërt të kandidës, është e rëndësishme të shmangni ushqime si frutat me shumë sheqer, karbohidratet e tepërta, alkoolin dhe sheqerin në çdo formë. Në vend të kësaj, duhet të përqendroheni në mish pa dhjamë, perime pa niseshte dhe yndyrna të shëndetshme. 7 ushqimet e mëposhtme janë vërtetuar gjithashtu se forcojnë sistemin tuaj kundër candida. Dhe s mund të lemë pa përmendur, përdorimin e kremrave anti-myk, një krem që ne ju sugjerojmë është kremin Origolabs. 

Vaj kokosi 

Vaji i kokosit është një ilaç tradicional për t’u mbrojtur nga kandida dhe infeksione të tjera kërpudhore. Është i pasur me acid kaprilik, acid kaprik dhe acid laurik, acide yndyrore me veti anti-mykotike që ndihmojnë në pengimin e rritjes së C. albicans dhe patogjenëve të tjerë. Acidi laurik në kokosin është gjithashtu efektiv kundër plagëve të gojës dhe mund të parandalojë infeksionet e kandidës në trup. 

Shafran i Indisë 

Shafrani i Indisë përmban kurkuminë, një agjent i fuqishëm anti-inflamator dhe anti-mykotik që duket se pengon rritjen e C. albicans dhe mbron nga infeksionet e majave. Një studim sugjeroi se kurkumina pengonte aftësinë e majave për t’u lidhur me qelizat e gojës dhe ishte në fakt më efektive se flukonazoli, një ilaç kundër mykut.  

Hudhra 

Hudhra është e pasur me alicinë, një përbërës që formohet kur thelpinjtë e hudhrës shtypen ose copëtohen. Është treguar se alicina pengon përhapjen e kërpudhave dhe baktereve. Studimet sugjerojnë se përbërësi mund të mbrojë kundër rritjes së tepërt të kandidës. Madje mund të zvogëlojë aftësinë e kandidës për t’u ngjitur në qelizat që rreshtojnë gojën. Për shkak se alicina dëmtohet nga ngrohja, është më mirë të hani hudhër të papërpunuar për efikasitet maksimal.

Xhenxhefil 

Xhenxhefili përmban komponime antifungale të quajtura gingerol dhe shagelol dhe agjentë anti-inflamatorë. Studimet tregojnë se xhenxhefili mund të pengojë rritjen e C. albicans. Në një studim, një krem antimykotik me xhenxhefil të shtuar ishte më efektiv në lehtësimin e infeksioneve të majave sesa kremi pa xhenxhefil. 

Kimchi 

Kimchi është një pjatë pikante, tradicionalisht e fermentuar me lakër që është e pasur me një sërë probiotikësh. Ata probiotikë mbrojnë zorrët nga patogjenët dhe, siç tregojnë studimet, reduktojnë inflamacionin e zorrëve. Përmbajtja probiotike e Kimchi gjithashtu mbron nga rritja e tepërt e majave të kandidës dhe mund të lehtësojë simptomat e kandidës. Për shkak se është pa qumësht dhe gjithashtu përmban hudhër dhe xhenxhefil, është ideale për një dietë anti-kandida. Ushqime të tjera të pasura me probiotikë dhe pa qumësht përfshijnë kefirin e kokosit, miso, tempeh dhe lakër turshi të përgatitur tradicionalisht (të papasterizuar).  

Uthull molle 

Uthulla e mollës është përdorur prej kohësh si një ilaç shtëpiak për të trajtuar rritjen e tepërt të kandidës dhe për të mbrojtur kundër infeksioneve të majave. Studimet tregojnë se uthulla e mollës ka aktivitete të fuqishme antimikrobike dhe mund të pengojë rritjen e C. albicans dhe patogjenëve të tjerë. Madje mund të jetë më efektiv se nistatina, një ilaç kundër mykut, në parandalimin e rritjes së tepërt të kandidës, Origolabs mund të jetë një zgjidhje e mirë për ju pasi është një krem anti myk që përmban të gjithë ingridientët që luftojnë mykun në trup. 

Zarzavatet gjethe 

Zarzavatet gjethe janë të pasura me fibra për të ushqyer bakteret e dobishme të zorrëve dhe për të ndihmuar trupin tuaj të mbrojë kundër rritjes së tepërt të kandidës.  Zarzavatet gjethe është gjithashtu një kryqëzues, kështu që është i pasur me përbërës që mund të minimizojnë rritjen e C. albicans. Perime të tjera jo niseshte dhe kryqëzuese për një dietë anti-kandida përfshijnë spinaqin, rukolën, lakrat e Brukselit, lakrën, brokolin, selinonë, fasulet jeshile, kastravecin, patëllxhanin, qepën dhe kungull i njomë.