Plasaritja e lëkurës

Plasaritja e lekures mund të ndodhë kur mbrojtja e saj rrezikohet. Zakonisht, është një simptomë e lëkurës së thatë dhe të irrituar, por ka shumë shkaqe të mundshme.

Këmbët, duart dhe buzët tuaja mund të jenë veçanërisht të prirura për plasaritje. Sidoqoftë, nisur nga shkaku, plasaritja e lekures mund të zhvillohet edhe në zona të tjera.

Shumica e shkaqeve të plasaritjes së lëkurës mund të menaxhohen me ilaçe shtëpiake. Por nëse lëkura juaj është plasaritur rëndë, ose nëse keni ndonjë ndërlikim, është më mirë të shkoni tek një mjek.

Le të shohim shkaqet e ndryshme të plasaritjes së lëkurës, së bashku me mënyrat për të gjetur lehtësim.

Nga se shkaktohet plasaritja e lekures?

Në varësi të shkakut, plasaritja e lëkurës mund të shoqërohet me një sërë simptomash të tjera. Kushtimi i vëmendjes ndaj ketyre simptomave mund të ndihmojë në përcaktimin e shkakut.

Lëkurë të thatë

Lëkura e thatë, ose kseroza, është shkaku më i zakonshëm i plasaritjes së lëkurës.

Në lëkurën e lëmuar dhe të hidratuar, vajrat natyrorë parandalojnë tharjen e lëkurës duke mbajtur lagështirën. Por nëse lëkura juaj nuk ka vaj të mjaftueshëm, ajo humbet lagështi. Kjo e bën lëkurën tuaj të thahet dhe tkurret, gjë që mund të çojë te plasaritja e lekures.

Lëkura e thatë mund të shkaktohet nga:

 • Moti i ftohtë. Në dimër, lagështia dhe temperatura e ulët mund të thajnë lëkurën tuaj. Ngrohja e brendshme ul gjithashtu lagështinë në shtëpinë tuaj.
 • Irrituesit kimikë. Shumë produkte si sapuni dhe detergjenti i rrobave mund të përmbajnë kimikate të ashpra. Këto substanca mund të dëmtojnë mburojen e lëkurës tuaj dhe të shkaktojnë tharje.
 • Ujë i nxehtë. Uji i nxehtë nga dushet ose larja e enëve mund të zvogëlojë lagështinë e lëkurës suaj.
 • Ilaçe. Thatësia mund të jetë një efekt anësor i disa ilaçeve, si retinoidet aktuale.
 • Lagështia e tepërt. Kur lëkura juaj është vazhdimisht e ekspozuar ndaj lagështirës, ​​kjo mund të shkaktojë që lëkura juaj të irritohet dhe të thahet. Kjo mund të ndodhë në këmbët tuaja pasi keni veshur çorape të djersitura për një kohë të gjatë. Kjo pasi uji është irritues i lëkurës.

Ekzemë

Ekzema është një gjendje e lëkurës që shkakton skuqje dhe kruajtje. Njihet gjithashtu si dermatit atopik. Mund të ndodhë kudo në trup, por më shpesh prek fytyrën, duart dhe palosjet e krahut të brendshëm dhe prapa gjunjëve.

Gjendja e bën lëkurën të duket shumë e thatë, gjë që mund të çojë te plasaritja e lëkurës. Simptoma të tjera të ekzemës përfshijnë:

 • Rrjepje
 • Petezim
 • Flluska
 • Kruajtje intensive
 • Arna të ashpra, me luspa

Psoriaza

Psoriaza është një çrregullim i mosfunksionimit imunitar që i bën qelizat e lëkurës të rriten shumë shpejt. Ndërsa qelizat shtesë ndërtohen, lëkura bëhet me luspa. Inflamacioni gjithashtu luan një rol të rëndësishëm.

Grumbullimi i shpejtë i qelizave mund të çojë në tharje dhe te plasaritja e lekures, së bashku me:

 • arna të kuqe
 • luspa të bardha ne te argjendtë
 • kruarje, në disa raste

Këto simptoma mund të zhvillohen kudo, por nga ato shpesh shikohet plasaritja e lekures në:

 • kokë
 • berryla
 • gjunjë
 • fund-shpinë

Neuropatia diabetike dhe plasaritja e lekures

Thembrat e çara janë një ndërlikim i zakonshëm i diabetit Tipi 1 dhe 2. Gjendja mund të çojë në neuropati diabetike, ose dëmtim nervor për shkak të diabetit.

Në neuropatinë diabetike, nervat tuaj nuk mund të kontrollojnë siç duhet lagështinë e lëkurës. Kjo mund të çojë në thatësi dhe te plasaritja e lekures, veçanërisht në këmbë.

Simptoma të tjera të neuropatisë diabetike përfshijnë:

 • mpirje në këmbë ose duar
 • dhimbje në këmbë ose duar
 • kallot e këmbëve
 • dobësia e kyçit të këmbës

Njerëzit me diabet janë të prirur ndaj infeksioneve të lëkurës. Në shumë raste, thatësia në këmbë mund të jetë rezultat i këmbës së atletit, ose tinea pedis.

Plasaritja e lekures dhe lidhja me Këmbën e atletit

Një tjetër shkak i këputjes së këmbëve është këmba e atletit. Ky është një infeksion i lëkurës i shkaktuar nga një kërpudhe.

Infeksioni, i cili zakonisht zhvillohet midis gishtërinjve ose në fund të këmbëve, mund të shkaktojë dhe ndikojë te plasaritja e lekures. Simptoma të tjera përfshijnë:

 • skuqje
 • petëzim
 • enjtje
 • kruarje

Këmba e atletit shpesh prek njerëzit që kanë këmbë të lagura vazhdimisht, të tilla si notarët dhe vrapuesit. Eshtë gjithashtu e zakonshme tek njerëzit me diabet.

Buzët e çara

Kur buzët tuaja bëhen shumë të thata ose irritohen, ato mund të çahen dhe në disa raste, të fryhen, të kruhen ose të lëndohen.

Inflamacioni ose thatësia në buzë mund të ndodhë për disa arsye. Disa nga arsyet më të zakonshme për carjen e buzëve përfshijnë:

 • lëpirje të shpeshta të buzëve
 • mot i ftohtë
 • ekspozimi ndaj erës
 • një reaksion alergjik ndaj një balsami buzësh ose produkti tjetër

Ekfoliativa e Keratolizës

Ajo shkakton rrjepje të lekurës në duar dhe këmbë. Zakonisht prek pëllëmbët, por mund të shfaqet edhe në shputat e këmbëve tuaja.

Lëkura humbet mburojën e saj natyrale ndërsa shtresa e sipërme zhvishet. Kjo mund të çojë në tharje dhe te plasaritja e lekures.

Simptoma të tjera përfshijnë:

 • flluska të mbushura me ajër
 • skuqje

Trajtimi në shtëpi dhe plasaritja e lekures

Ka disa mënyra të ndryshme me të cilat ju mund të trajtohet plasaritja e lekures në shtëpi nëse gjendja nuk është shumë e rëndë. Në varësi të shkakut dhe vendndodhjes së plasaritjes, ju mund të dëshironi të provoni një nga këto trajtime të vetë-kujdesit.

Pomadë ose krem hidratues

Meqenëse lëkura e thatë mund të shkaktohet ose përkeqësohet nga plasaritja e lekures, është e rëndësishme ta mbani lëkurën tuaj të hidratuar mirë. Ju mund ta bëni këtë duke aplikuar shpesh krem hidratues.

Mundohuni të përdorni vajra dhe kremra. Këto produkte kanë tendencë të jenë më efektive, sepse ato kanë aftësinë për të ndihmuar lëkurën tuaj të ruajë lagështinë.

Ju mund të dëshironi të merrni në konsideratë produktet e mëposhtme që mund të jenë veçanërisht të dobishme për trajtimin e lëkurës së thatë dhe të plasaritur:

Mund të provoni edhe produkte me përbërës vajorë si:

 • jojoba
 • kokosi
 • ulliri
 • gjalpë shea

Vendosni përsëri kremin hidratues 2-3 herë në ditë, duke përfshirë menjëherë pas larjes. Përqendrohuni në pjesët më të thata të trupit.

Vazelinë nga plasaritja e lekures

Vazelina trajton çarjet duke vulosur dhe mbrojtur lëkurën tuaj. Ajo ka aftësinë të bllokojë lagështinë, e cila ndihmon në shërimin e lëkurës së plasaritur.

Për të përdorur këtë trajtim:

 1. Vendosni vazelinë në zonat ku ju është plasaritja e lëkurës.
 2. Mbuloni zonën me një fashë ose garzë. Nëse jeni duke trajtuar thembra të çara, vishni çorape.
 3. Përsëriteni tri herë në ditë, si dhe menjëherë pas larjes.

Vazelina është veçanërisht i shkëlqyeshëm për buzët e thata. Para se të përdorni këtë produkt, sigurohuni që të lexoni listën e përbërësve për t’u siguruar që nuk përfshin asgjë ndaj të cilave jeni alergjik.

Krem hidrokortizoni lokal

Një krem hidrokortizonik i ditës mund të jetë një mundësi e mirë nga plasaritja e lekures që ka njolla të kuqe ose kruajtje. Ky lloj kremi përmban kortikosteroide, të cilat zvogëlojnë acarimin dhe ënjtjen.

Kremrat hidrokortizon janë në dispozicion në pika të ndryshme të forta. Pikat e forta më të lehta janë të disponueshme si trajtime pa recetë (OTC) që mund të blini në farmacinë tuaj lokale. Do t’ju duhet një recetë nga mjeku juaj për një krem më të fortë hidrokortizon.

Kur përdorni hidrokortizon, ndiqni udhëzimet e paketës. Këtë trajtim mund ta kombinoni edhe me krem hidratues. Vendosni kremin e parë të hidrokortizonit dhe sipër hidhni kremin hidratues.

Para se të përdorni krem lokal hidrokortizoni, është më mirë të flisni me dermatologun për të parë nëse do t’ju ndihmojë në gjendjen tuaj të veçantë.

Fashë e lëngshme

Një fashë e lëngshme e lëkurës mund të trajtojë çarje më të thella të lëkurës. Ky trajtim OTC funksionon duke u mbajtur plasaritja e lekures së bashku, e cila inkurajon shërimin.

Për të vendosur një fashë të lëngshme, lexoni udhëzimet në paketim. Shumica e fashove të lëngshme përfshijnë aplikimin e lëngut me një furçë të vogël. Lëngu do të thahet dhe vulos lëkurën.

Meqenëse fasha e lëngshme duhet të ngjitet në lëkurën tuaj, shmangni përdorimin e tij me kremra ose vajra të tjerë.

Skrabi (scrub)

Skrabi i butë mund të largojë qelizat e vdekura dhe të thata nga sipërfaqja e lëkurës tuaj. Ky ilaç rekomandohet më së shpeshti për këmbët e këputura dhe thembrat

Për të bërë skrab tek këmbët tuaja:

 1. Zhytini këmbët në ujë për 20 minuta.
 2. Përdorni një sfungjer ose gurë shtufi për të pastruar butësisht lëkurën e thatë.
 3. Thajini dhe vendosni një krem hidratues.
 4. Bejini me skrab 1-2 here ne jave si fillim

Ilaçe antifungale

Nëse mendoni se keni këmbë atleti, mund të blini një trajtim lokal të kërpudhave, si terbinafine (Lamisil) dhe ta përdorni atë në këmbët tuaja.

Komplikimet nga plasaritja e lekures

Nëse plasaritja e lekures nuk bëhet më mirë me kujdesin për veten ose mjetet shtëpiake, kjo mund të çojë në probleme të tjera. Komplikimet e mundshme përfshijnë:

 • Gjakderdhje
 • Demtime me te thella te lekures
 • Plage
 • Infeksione bakteriale si celuliti
 • Dhimbje gjate ecjes ose qendrimit ne kembe

Kur të vizitoni një mjek nga plasaritja e lekures

Rastet e lehta nga plasaritja e lekures mund të trajtohen në shtëpi. Por nëse plasaritja e lekures tuaj nuk bëhet më mirë pas 2 javësh trajtim, ose nëse përkeqësohet, sigurohuni që të shihni mjekun tuaj.

Ju gjithashtu duhet të kërkoni kujdes mjekësor nëse keni lëkurë të plasaritur që është:

 • Me gjakderdhje
 • Mbushur me qelb
 • Duke u skuqur ose irrituar me shume
 • Kruhet intensivisht
 • Shoqerohet me ethe

Në fund të fundit plasaritja e lekures

Në shumë raste, lëkura e çarë shkaktohet nga lëkura jashtëzakonisht e thatë, e përflakur ose e irrituar. Kjo ndodh kur lëkura juaj humbet aq shumë lagështi sa prishet. Tek shumica e njerëzve zhvillohet plasaritja e lekures në këmbë, duar dhe buzë, por kjo mund të prekë çdo pjesë të trupit tuaj.

Zakonisht mund të trajtoni lëkurën e plasaritur me mjete shëruese si vazelinë, kremra hidratues, kremëra të butë hidrokortizoni dhe fasha të lëngshme. Por nëse çarja nuk bëhet më mirë, ose nëse keni shenja të një infeksioni, caktoni një takim për të parë mjekun tuaj sa më shpejt të jetë e mundur.