Të gjithë i dimë përfitimet e aloe verës për lëkurën e djegur nga dielli, por a e dini se ajo ka edhe përfitime të tjera për lëkurën tuaj? Aloe vera është një hidratues i shkëlqyeshëm natyral dhe mund të ndihmojë në zbutjen e lëkurës së thatë. Ai gjithashtu ka veti anti-inflamatore, të cilat mund të ndihmojnë në zvogëlimin e shfaqjes së njollave dhe rrudhave. Plus, aloe vera nuk është irrituese dhe mund të përdoret në çdo lloj lëkure. Pra, nëse jeni duke kërkuar për një mënyrë natyrale për të përmirësuar shëndetin e lëkurës tuaj, merrni parasysh të keni aloe vera dhe produkte qe e permbajne ate ( nje produkt i tille eshte dhe Iuvenisi nje serum per fytyren qe permban aloe vera), në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës.  

Çfarë është aloe vera? 

Aloe vera është një bimë  vendase në Afrikë. Gjethet e bimës së aloe verës janë të trasha dhe me mish, dhe ato përmbajnë një substancë të qartë si xhel. Ky xhel është ai që ne përdorim për qëllime të kujdesit të lëkurës. Përkatësisht, aloe përmendet në një papirus si një bimë mjekësore. Në Egjiptin e lashtë, përdorej për të lehtësuar disa sëmundje dhe dhimbje të caktuara. Aloe vera përdorej edhe për të qetësuar irritimet e lëkurës. Aristoteli vlerësonte perfitimet e saj dhe e gjejmë disa shekuj më vonë në listën e bimëve mjekësore në anën e Kinës dhe Indisë. 
 
Çfarë përmban aloe vera? 
Xheli i aloe vera përbëhet nga 96% ujë, disa enzima, minerale, aminoacide dhe vitamina. Është prania e disa përbërësve aktivë që shpjegon të gjitha virtytet e aloe verës për lëkurën. Kështu, tek aloin (barbaloin) gjejmë një substancë me veprim antiseptik, pastrues dhe qetësues kundër inflamacionit. Allantoina ka veti shëruese, qetësuese dhe anti-inflamatore. Mucilage qetëson dhe ka një veprim mbrojtës ndërsa zinku stimulon sintezën e kolagjenit. Vitaminat A, C dhe E të pranishme në aloe vera kanë veti antioksiduese që ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës nga radikalet e lira. Gjithashtu, acidi salicilik i pranishëm në aloe vera ka një veprim eksfoliues. 
 
Përfitimet e aloe verës 
Aloe vera është një hidratues natyral. 
Siç e përmendëm, xheli i aloe verës është 96% ujë. Kjo e bën atë një opsion të shkëlqyeshëm natyral për hidratimin e lëkurës tuaj. Mund të ndihmojë për të qetësuar lëkurën e thatë dhe për ta bërë atë më elastike. Plus, xheli i aloe verës përthithet lehtësisht nga lëkura, kështu që nuk do të mbeteni me një ndjenjë yndyre. 
 
Aloe vera ka veti anti-inflamatore 
Një nga përfitimet kryesore të aloe verës janë vetitë e saj anti-inflamatore. Kjo mund të ndihmojë në zvogëlimin e shfaqjes së njollave, puçrrave dhe rrudhave. Aloe vera gjithashtu mund të ndihmojë në qetësimin e lëkurës së djegur nga dielli. 
 
Aloe vera nuk është irrituese 
Një përfitim tjetër i madh i aloe verës është se ajo nuk është irrituese. Kjo e bën atë një zgjedhje të mirë për njerëzit me lëkurë të ndjeshme. Mund të përdoret në çdo lloj lëkure, duke përfshirë lëkurën e ndjeshme dhe të prirur ndaj akneve. 

Aloe vera ndihmon me pickimin e insekteve 
Si antiseptike, kundër kruajtjes dhe shëruese, aloe vera mund të trajtojë në mënyrë të përsosur pickimin e insekteve pa rrezik reagimi pasi nuk është irrituese.

Aloe vera trajton djegiet nga dielli 
Xheli i aloe vera mund të ndihmojë në trajtimin e djegieve nga dielli. Ka veti qetësuese dhe hidratuese që mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes dhe shqetësimit të një djegie nga dielli. Plus, aloe vera mund të ndihmojë në përshpejtimin e procesit të shërimit  

Aloe vera trajton shenjat e akneve 
Shenjat e akneve janë jashtëzakonisht të vështira për t’u trajtuar. Megjithatë, xhel aloe vera mund të ndihmojë në zbutjen e shenjave të akneve dhe përmirësimin e pamjes së tyre. Falë vetive të saj antiseptike, aloe vera mund të ndihmojë gjithashtu në parandalimin e formimit të shenjave të reja të akneve. 
 
Zvogëlon rrathët e errët 
Xheli i aloe vera gjithashtu mund të ndihmojë në zvogëlimin e rrathëve të errët. Falë vetive të tij anti-inflamatore, xheli i aloe verës mund të ndihmojë në reduktimin e shfaqjes së fryrjes dhe ënjtjes rreth syve. Plus, xhel aloe vera është një opsion i shkëlqyeshëm natyral për hidratimin e lëkurës delikate rreth syve tuaj. 
 
Shëron plagët 
Aloe vera, ashtu si produktet me aloe vera,( sic eshte Iuvenisi) mund të përdoret për shërimin e plagëve. Falë vetive të saj antiseptike dhe anti-inflamatore, aloe vera mund të ndihmojë në përshpejtimin e procesit të shërimit. Gjithashtu, nëse keni lëkurë të irrituar, aloe vera mund të ndihmojë në zbutjen e acarimit