Moti i ngrohtë shpesh sjell lehtësim nga psoriasis. Drita e diellit ndihmon në zvogëlimin e njollave të lëkurës dhe lagështia më e lartë lehtëson lëkurën e thatë. 

Megjithatë pranvera dhe vera gjithashtu mund t’ju bëjnë të shqetësuar për të shfaqur lëkurën më të zhveshur kur keni psoriasis. Përdorni këto këshilla për të përfituar sa më shumë nga ditët e buta. 

Shkaku themelor i psoriasis është një prishje e sistemit imunitar të trupit. Ka disa faktorë të ndryshëm që mund të shkaktojnë një shpërthim psoriasis. Moti i ngrohtë mund t’i ndihmojë njerëzit me psoriasis të ndiejnë lehtësim dhe ka më pak gjasa që të ndodhë një shpërthim. 

A ndikon psoriaza në temperaturën e trupit tuaj? 

Disa forma të psoriasis ndikojnë në temperaturën e trupit. Format më të rënda të gjendjes, si psoriaza eritrodermike dhe pustulare, kanë më shumë gjasa të shkaktojnë luhatje në temperaturën e trupit. Në raste të rënda mund të shfaqen episode të dridhura dhe madje edhe pneumoni. 

A largohet psoriasis në verë? 

Psoriasis është një gjendje kronike. Megjithatë, ajo mund të kontrollohet, p. sh duke përdorur kremra të ndryshëm, si kremi Silki Skin, dhe të shkojë në permiresim për periudha të gjata kohore, të cilat mund të mos shfaqin fare simptoma. Drita ultravjollcë natyrale dhe përmirësimi i qarkullimit të ajrit mbi lëkurë për shkak të ndryshimeve në veshje mund të jenë faktorë të dobishëm. 

A është më e vështirë për t’u menaxhuar psoriasis në verë? 

Kombinimi i nxehtësisë dhe lagështisë mund të jetë terapeutik, duke reduktuar si thatësinë sipërfaqësore ashtu edhe kruajtjen e lëkurës. Pacientët duhet të jenë të kujdesshëm për të shmangur djegien nga dielli dhe të përdorin një krem me spektër të gjerë dielli nëse presin të marrin më shumë se pesëmbëdhjetë minuta rrezet e diellit direkte. 

Si ndikojnë stinët në psoriazë? 

Pacientët me psoriazë duhet të përgatiten për motin e vjeshtës, i cili mund të sjellë simptoma të shtuara. Ndërsa lagështia zvogëlohet, ju mund ta kompensoni atë duke përdorur locion hidratues dhe duke shmangur dushet e nxehtë, të cilat mund të dëmtojnë lëkurën. Veshjet e rënda gjithashtu mund të irritojnë lëkurën. 

Në dimër, vazhdoni të merrni masa paraprake për të mbrojtur lëkurën tuaj dhe për të rritur lagështinë e saj. Për më tepër, është e rëndësishme të menaxhoni stresin sezonal. Stresi është një faktor i njohur që kontribuon në shpërthimin e psoriazës në shumë pacientë. 

 Merr pak diell 

Rrezet e diellit janë arsyeja kryesore pse simptomat e psoriazës përmirësohen gjatë verës. Bëni banja dielli për rreth 5 minuta në ditë. Rritni gradualisht kohën deri në 15 minuta. Vendosni krem kundër diellit në të gjitha pjesët e trupit tuaj, përveç njollave të psoriazës. 

Djegia mund të shkaktojë ndezje, prandaj mos bëni banja dielli për më shumë se 15 minuta. 

Shkoni për të notuar 

Noti, veçanërisht në ujë të kripur, largon lëkurën e vdekur dhe përmirëson pamjen e psoriazës. 

Megjithatë, si uji i kripur ashtu edhe uji i klorur mund ta lënë lëkurën të thatë dhe të krisur. Pas notit, shpëlajeni mirë dhe vendosni një hidratues të butë. 

Qetësohu 

Nxehtësia dhe djersa mund ta përkeqësojnë psoriazën, veçanërisht në fytyrën dhe lëkurën e kokës. Ajri i kondicionuar mund t’ju kursejë nga djersitja, por gjithashtu tenton të thajë lëkurën tuaj. Nëse kaloni shumë kohë në ajër të kondicionuar, hidratojeni me një krem ose pomadë, ose kremin Silki Skin një ose dy herë në ditë. 

Vishni veshje të lirshme, 

Nëse dëshironi të fshehni një shpërthim ose kohët e fundit keni pasur një trajtim të quajtur fototerapi, mbulojeni. (Fototerapia mund ta bëjë psoriazën tuaj të duket më e keqe për një kohë të shkurtër. Lëkura juaj mund të skuqet dhe kruhet.) 

Vishni veshje pambuku të lirshme dhe mbrojtëse nga dielli. E bardha është një ngjyrë e mrekullueshme nëse keni psoriasis të kokës.  

Parandalimi i pickimit të insekteve 

Kafshimet nga mushkonjat dhe insektet e tjera mund të përkeqësojnë psoriasis –  Për të mbrojtur veten, vishni këmisha me mëngë të gjata me pantallona të gjata dhe qëndroni brenda në muzg, kur insektet janë më aktive. 

 Mos u stresoni 

Ankthi përkeqëson simptomat. Përfitoni nga gjërat që mund të lehtësojnë stresin. Shkoni me pushime dhe lini punën dhe presionet e saj pas. Në shtëpi, bëni gjëra që ju ndihmojnë të relaksoheni – ndoshta shkoni për një shëtitje ose punë në kopsht. Si ju ashtu edhe psoriaza juaj do të keni një verë të mire.