Ne të gjithë e dimë thënien e vjetër, e cila paraqitet dukshëm në udhëzues dhe artikuj të ndryshëm bukurie, “Të flesh mire është çelësi për të mbajtur lëkurën tuaj rrezatuese dhe të përsosur”. Ajo që mund të mos e kuptoni, megjithatë, është se zakonet tuaja të gjumit dhe gjumit mund të shkaktojnë rrudha në fytyrë! 

Këtu janë disa gabime të zakonshme të lidhura me zakonet e gjumit që mund të shkaktojnë rrudha dhe vija të gjumit në fytyrën tuaj: 

Gabimi 1: Mos përdorimi i këllëfës së duhur të jastëkut 

Nëse jeni duke përdorur një këllëf jastëku pambuku, ky është flamuri i parë i kuq i rutinës suaj para gjumit! Fërkimi midis pambukut dhe lëkurës suaj, veçanërisht nëse është i prirur ndaj akneve, mund ta bëjë atë të thatë dhe të irrituar. Me kalimin e kohës, kjo do të theksojë shfaqjen e linjave të holla dhe rrudhave në fytyrën tuaj. Pambuku gjithashtu thith bakteret dhe vajin natyral nga fytyra dhe flokët tuaj natë pas nate duke bërë që lëkura juaj të humbasë lagështinë e saj. Kombinimi i fërkimit të zgjatur dhe ekspozimit ndaj papastërtisë sigurisht që do të bindë këdo që të hedhë shtratin e tij prej pambuku ASAP! 

Zgjidhni materiale më të buta si mëndafshi natyral. Ndërsa këllëfët e jastëkëve të mëndafshtë nuk janë vërtetuar se kanë një efekt kundër plakjes, ato shkaktojnë më pak fërkime dhe qëndrojnë të pastër për periudha më të gjata pa tërhequr lagështinë nga fytyra juaj. Ose përdorni serumin Iuvenis për të reduktuar rrudhat tuaja. 

Gabimi 2: Fjetja në krah ose në stomak 

Fjetja anash fytyrës përshpejton zhvillimin e rrudhave. Lëkura jonë humbet elasticitetin e saj për shkak të plakjes dhe faktorëve të jashtëm si dëmtimi i diellit, kështu që kur fytyra juaj shtypet në një pozicion mjaft shpesh, ajo do të zhvillohet në linja gjumi, të cilat përfundimisht mund të bëhen rrudha të përhershme. Serumi Iuvenis trajton rrudhat dhe I largon ato, pasi përbërsit si algat e kuqe, verbena, glicerina dhe acidi hyaluronik ndihmojnë në reduktimin e rrudhave. 

Shmangni rrudhat gjatë dremitjes duke fjetur në shpinë për të ndihmuar në uljen e presionit në të dyja anët e fytyrës. 

Gabimi 3: Të shkosh në shtrat me grim 

Të gjithë e kemi bërë. Nata ishte e gjatë dhe nuk mund të mos e kaloni rutinën tuaj të zakonshme të pastrimit përpara se të goditni jastëkun. Ky zakon duhet të qëndrojë jashtë rutinës suaj të natës nëse shpresoni të ruani shkëlqimin tuaj pasi grimi bllokon papastërtitë në lëkurën tuaj. Gjatë gjithë ditës, lëkura jonë është gjithashtu e ekspozuar ndaj radikalëve të lirë që mund të pengojnë prodhimin e kolagjenit, duke e bërë më të lehtë formimin e linjave të gjumit në fytyrën tuaj. 

Në këto ditë me kohë, ju mund të konsideroni përdorimin e pecetave pastrimi dhe hidratuese të gjitha në një, megjithatë, përdorni ato me masë për shkak të kimikateve që gjenden në këto peceta! 

Gabimi 4: Nuk fle mjaftueshëm  

Të flesh 8 orë në natë duket si një luks, por në fakt është ajo që mund të të mbajë të rinj brenda dhe jashtë. Nivelet tona të hormonit të rritjes ulen kur nuk pushojmë mjaftueshëm, duke bërë që prodhimi i kolagjenit dhe elasticiteti i lëkurës të ulet. Kjo do të thotë që lëkura juaj do të fillojë të ulet dhe të rrudhet. Cilësia e dobët e gjumit është shoqëruar gjithashtu me mbrojtje më të ulët të barrierës së lëkurës, që do të thotë se lëkura juaj do të dehidratohet lehtësisht dhe do të duket e shurdhër nëse nuk jeni të kujdesshëm. Ju mund të përdorni serumin Iuvenis për të trajtuar rrudhat në lëkurën tuaj. 

Përmbajuni një orari të gjumit çdo natë, duke përfshirë fundjavat për të krijuar një zakon të shëndetshëm para gjumit. 

Gabimi 5: Mos hidratoni fytyrën para gjumit 

Ekspertët pohojnë se lëkura jonë përtërihet më së miri ndërmjet orës 22 dhe 2 të mëngjesit kur jemi në gjumë të thellë, duke shkaktuar rritjen e metabolizmit të lëkurës dhe rritjen e qarkullimit të qelizave. Megjithatë, shumica prej nesh nuk flenë aq herët. Prandaj, është e rëndësishme të aplikoni një hidratues hidratues dhe të mos anashkaloni rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës gjatë natës, pasi këto shërbejnë si një dorë ndihmëse për atë pamje me shkëlqim të lëkurës. 

Një hidratues më i rëndë me bazë kremi ose vaji mund të bëjë mrekulli për të mbrojtur lëkurën tuaj nga dehidratimi gjatë natës.  P.sh një zgjidhje e mirë është hidratuesi iuvenis.