Algat shpesh përmenden si një “ushqim funksional” për shkak të përfitimeve të shumta shëndetësore që kanë përtej vlerave të tyre ushqyese. Ka shumë lloje të algave me karakteristika të ngjashme dhe unike që e bëjnë atë të vlefshme si pjesë e një diete të përditshme.  

Të njëjtat veti që e bëjnë atë të shëndetshëm për konsum dhe plotësimi i përditshëm i vitaminave e bëjnë atë gjithashtu të dobishëm për lëkurën. Suplementet dhe trajtimet aktuale që përmbajnë alga të kuqe, në mënyrë specifike, i sjellin dobi lëkurës nga brenda jashtë, serumi Iuvenis ne perberjen e tij ka alga te kuqe.

Përfitimet e algave të kuqe për lëkurën variojnë nga zvogëlimi i linjave të imëta dhe rrudhave deri te ndihma në hiperpigmentim. Komponimet e nxjerra nga alga deti punojnë me lëndë ushqyese të tjera, të tilla si vitaminat A dhe C, për të dhënë një pamje më të shëndetshme. Këtu janë disa mënyra se si ndihmon në ruajtjen dhe promovimin e shëndetit më të mirë të lëkurës. 

Përmirëson hidratimin e lëkurës 

Ndryshimet në klimë, radikalet e lira, grimi dhe një sërë faktorësh të tjerë mund të bëjnë kërdi në lëkurë. Rezultati është një pamje e shurdhër dhe e thatë që rezulton në zbehje ose pore të zmadhuara e të bllokuara. Për fat të mirë, algat e kuqe përmbajnë antioksidantë që janë të fuqishëm kundër thatësisë dhe ruajnë lagështinë natyrale të lëkurës.  Te njejtin efekt kane dhe produktet qe kane algat e kuqe ne perberjen e tij, serumi Iuvenis qe permendem me lart.

Një studim i kryer nga studiues nga Universiteti Kombëtar Kyungpook, Instituti Korean i Mjekësisë Orientale dhe Universiteti Kore testoi vlerën e algave të kuqe për shëndetin e lëkurës. 

 Provat treguan se karbohidratet e tij ruajnë më mirë lagështinë në lëkurë dhe parandalojnë dehidratimin kur krahasohen me acidin hialuronik. Përveç kësaj, karagjenani nga algat e kuqe është përdorur si një përbërës hidratues dhe emulsifikues në produktet kozmetike për shkak të vetive antioksiduese dhe xhelit të këtij ekstrakti. 

Për më tepër, algat e kuqe janë të larta në kalium dhe natrium, dy elektrolite që u mundësojnë qelizave të mbajnë nën kontroll hidratimin e trupit tuaj. Ato ndihmojnë trupin të mbajë ujin dhe nxisin hidratimin, i cili shfaqet në lëkurën tuaj. 

Lufton aknet  

Përfitimet e algave të kuqe për lëkurën janë gjithashtu për shkak të niveleve të larta të beta karotenit të cilin trupi mund ta shndërrojë në vitaminë A, e njohur më mirë si retinol. Retinoli topikal mbështetet vazhdimisht si një terapi antimikrobike efektive kundër akneve. 

 Akademia Amerikane e Dermatologjisë thotë se “retinoidet janë thelbi i terapisë aktuale për aknet, sepse ato janë komedolitike [pengojnë formimin e njollave], zgjidhin lezionin pararendës të mikromedonit [lezionet e dukshme të akneve] dhe janë anti-inflamatore”.   

Një raport i autorizuar nga studiues nga departamentet e dermatologjisë në Shkollën Universitare të Mjekësisë në Filadelfia, PA, Spitali Henry Ford në Detroit, MI dhe Qendra Kërkimore Klinike Gwinnett, Inc. në Snellville, GA tregoi efikasitet të rritur të retinolit në lezionet primare të akneve me rritja e përqendrimit dhe efektivitetit kur përdoret për lezione dytësore të akneve, të tilla si pigmentimi dhe dhëmbëzat.  

Retinoidet lokale nxisin përshpejtimin e qarkullimit të epidermës për të ndihmuar në reduktimin e pigmentimit të lëkurës dhe pengojnë transferimin e pigmentimit në inde. Kjo ndihmon për të reduktuar njollën dhe tonet e pabarabarta të lëkurës për shkak të hiperpigmentimit.  

Përveç kësaj, si një antioksidant, vitamina A mbron lëkurën nga radikalet e lira dhe parandalon grumbullimin e yndyrës së tepërt që rezulton në puçrra fytyre. Plus, lloje të ndryshme të ekstrakteve të algave të kuqe kanë gjithashtu agjentë konservues që ndihmojnë në parandalimin e ndotjes mjedisore të lëkurës. 

Zvogëlon vijat e holla 

Mosha dhe dëmtimi nga dielli janë të dy katalizatorë për linjat e holla që shfaqen në fytyrë. Përveç luftimit të akneve dhe zvogëlimit të poreve të bllokuara, ka një studim që tregon se retinoli aktual, kur aplikohet deri në tre herë në javë për një periudhë prej 24 javësh, redukton shfaqjen e rrudhave duke mbajtur lagështinë në lëkurë dhe duke rritur prodhimin e kolagjenit. 

Një studim i kryer nga studiues në Universitetin Kombëtar Pukyong në Busan, Kore testoi efektivitetin e algës së kuqe detare Pyropia yezoensis në aktivitetet kundër plakjes, veçanërisht në prodhimin e kolagjenit. Ata zbuluan se peptidi Pyropia yezoensis (PYP1-5) rriti prodhimin e kolagjenit duke aktivizuar rrugën e sinjalizimit të faktorit të rritjes transformuese pa ndikuar në qëndrueshmërinë e qelizave.   

Përfitimet e tjera të algave të kuqe për lëkurën përfshijnë përdorimin e ekstrakteve nga speciet Meristoheca dakarenis dhe Jania rubens për të prodhuar sintezën e kolagjenit dhe keratinën e përdorur për produktet kundër plakjes.  

Algat gjithashtu kanë veti organike kundër plakjes, duke përfshirë astaksantinën, që përmirëson elasticitetin e lëkurës, duke e lënë atë më të butë dhe të zhdërvjellët. Gjithashtu ndihmon në riparimin e dëmtimit të qelizave për të ruajtur lëkurën e shëndetshme. 

Redukton Inflamacionin

Skuqja e lëkurës e shkaktuar nga inflamacioni është një gjendje e zakonshme që shfaqet në nivele të ndryshme të ashpërsisë dhe frekuencës. Mund të shkaktohet nga një reaksion alergjik ose infeksion bakterial. Shpesh rezulton në kruajtje, thatësi dhe inflamacion kronik dhe shpesh mund të jetë gjithashtu i dhimbshëm. 

 Inflamacioni është një simptomë që një pjesë e trupit është e irrituar ose jashtë ekuilibrit. Algat ndihmojnë në krijimin e një mjedisi qetësues përmes vetive anti-inflamatore që reduktojnë skuqjen ose njollat. 

Porfirani, një polisakarid i nxjerrë nga algat e kuqe, ka treguar aktivitete të mundshme anti-inflamatore, zbardhuese të lëkurës dhe lehtësimin e dhimbjeve. Porfirani shtyp prodhimin e oksidit nitrik, i cili mund të shkaktojë dëmtim të indeve të shoqëruara me inflamacion kronik kur ka shumë të pranishëm në trup. 

Ofron mbrojtje UV 

Algat përmbajnë bllokues UV që mbrojnë lëkurën nga rrezet e dëmshme të diellit. Këto përfshijnë polisaharide të sulfatuara dhe karotenoidë. Carrageenans janë polisaharidet më të njohura të sulfatuara që gjenden në algat e kuqe. Ato përdoren gjerësisht në produkte ushqimore dhe kozmetike për shkak të vetive të tyre të trashjes dhe xhelit.  

Carrageenans kanë treguar mbrojtje të konsiderueshme kundër dëmtimit të qelizave nga rrezet UV dhe kanë ulur lirimin e specieve reaktive të oksigjenit, të cilat çojnë në plakjen e lëkurës dhe kancerin. Ato janë gjithashtu të lidhura me pastrimin, hidratimin dhe aktivitetet antioksiduese thelbësore për lëkurë të shëndetshme. 

Karotenoidet gjenden në të gjithë organizmat fotosintetikë, përfshirë algat. Ata thithin energjinë nga dielli dhe zbusin efektet e dëmshme të rrezeve UV duke shpërndarë energjinë e tepërt. Kjo është një mbrojtje e fuqishme për lëkurën nga dielli si dhe një mbrojtje për sytë.  

Hulumtimet nga një studim i kryer në Universitetin e Sao Paulos, Brazil, dolën në përfundimin se ekstraktet nga ekstrakti i algave të kuqe, Porphyra umbilicalis, të kombinuara me vitamina dhe Ginkgo biloba përmirësonin ndjeshëm performancën e formulave të kremrave të diellit për të parandaluar dëmtimin dhe inflamacionin nga rrezet ultraviolet

Algat përmbajnë bllokues UV që mbrojnë lëkurën nga rrezet e dëmshme të diellit. Këto përfshijnë polisaharide të sulfatuara dhe karotenoidë. Carrageenans janë polisaharidet më të njohura të sulfatuara që gjenden në algat e kuqe. Ato përdoren gjerësisht në produkte ushqimore dhe kozmetike për shkak të vetive të tyre të trashjes dhe xhelit.  

Carrageenans kanë treguar mbrojtje të konsiderueshme kundër dëmtimit të qelizave nga rrezet UV dhe kanë ulur lirimin e specieve reaktive të oksigjenit, të cilat çojnë në plakjen e lëkurës dhe kancerin. Ato janë gjithashtu të lidhura me pastrimin, hidratimin dhe aktivitetet antioksiduese thelbësore për lëkurë të shëndetshme. 

Karotenoidet gjenden në të gjithë organizmat fotosintetikë, përfshirë algat. Ata thithin energjinë nga dielli dhe zbusin efektet e dëmshme të rrezeve UV duke shpërndarë energjinë e tepërt. Kjo është një mbrojtje e fuqishme për lëkurën nga dielli si dhe një mbrojtje për sytë.  

Promovon aktivitetin kundër kancerit 

Studiuesit nga Universiteti Monash në Malajzi dhe Universiteti Kombëtar Jeju në Kore, ndër të tjera, përmendën efektet antikancerogjene të metabolitëve që gjenden në algat. Për shembull, fukoksantina, një karotenoid i nxjerrë nga algat e kuqe, kafe dhe jeshile, tregon prova të aktiviteteve anti-melanogjenike dhe kundër plakjes.  

Një studim i kryer nga Universiteti i Kiotos në Japoni arriti në përfundimin se trajtimi aktual me fukoksantinë reduktoi ndjeshëm madhësinë e qelizave të lëkurës të prekura nga rrezet UVB, të cilat kontribuojnë kryesisht në rrezikun e kancerit të lëkurës.  

 Provat kanë treguar gjithashtu se polifenolet e nxjerra nga burime me bazë bimore kanë një ndikim në frenimin e kancerit të lëkurës dhe reduktimin e shumëfishimit të tumorit. Efektet janë të vlefshme kur fitohen nëpërmjet burimeve dietike dhe lokale. 

Përshtatshmëria e algave detare vetëm sa shton natyrën e tyre të dobishme. Algat detare mund t’i mbijetojnë kushteve të vështira, duke përfshirë nxehtësinë ekstreme, të ftohtin, kripësinë e lartë dhe rrezatimin ultravjollcë. Për shembull, algat prodhojnë osmolite që veprojnë si antioksidantë dhe mbrojtës ndaj nxehtësisë kur janë nën stres mjedisor. 

 Ata gjithashtu përshtaten me mjediset me lagështi të ulët duke prodhuar spore të specializuara të pasura me astaksantinë që mbron qelizat e lëkurës nga plakja e diellit.  

Minimizon hiperpigmentimin

Për të rritur efektet e vitaminës A për të ndihmuar me pigmentimin, studimet kanë treguar se agaroza, e përftuar gjithashtu nga algat e kuqe, ka aktivitet anti-melanogjenik që ndihmon gjithashtu në zbardhjen e tonit të lëkurës. Në një studim që konvertoi agarozën në anhidro-L-galaktozë, ajo paraqiti një prodhim dukshëm më të ulët të melaninës në krahasim me arbutinën, një përbërës organik që rrjedh nga një bimë manaferre dhe shfaqi aktivitet të fortë anti-inflamator.

Për më tepër, nivele të konsiderueshme të vitaminës C që gjenden në algat e kuqe shëndoshen dhe ndriçojnë lëkurën dhe ndihmojnë në njëtrajtimin e tonit të lëkurës. Kur ka mungesë të vitaminës C në trup, shpesh mund të rezultojë në shërim të dobët të plagëve, trashje të shtresës së jashtme të lëkurës dhe gjakderdhje nën lëkurë. Shtimi i vitaminës C në dietën e përditshme dhe përdorimi i saj si një trajtim aktual për lëkurën mund t’i sigurojë trupit atë që i nevojitet për mbrojtjen e brendshme dhe pamjen e jashtme. 

Sipas një rishikimi të studimeve të kryera nga Universiteti i Otagos në Christchurch, Zelanda e Re në lidhje me rolin e të ushqyerit për shëndetin e lëkurës, provat dolën në përfundimin se ndërhyrja dietike që përfshin një konsum të lartë të frutave dhe perimeve me nivele të konsiderueshme të vitaminës C me një shtesë ushqyese ose përmes ndryshimeve dietike përmirësoi elasticitetin, ngjyrën dhe strukturën e lëkurës.   

Ofron përbërës natyralë koncepti i kujdesit të lëkurës “të pastër” është ai që shumë e preferojnë mbi produktet që përmbajnë kimikate ose konservues. Përdorimi i ekstrakteve të algave ofron një zgjidhje të qëndrueshme, me bazë bimore për ata që duan një qasje organike për të ruajtur shëndetin e lëkurës së tyre. Komponimet që gjenden në alga deti, duke përfshirë polisaharidet, sterolet, peptidet dhe aminoacidet, janë ato që krijojnë bioaktivitet në sistem. Këto mbrojnë lëkurën nga ndotësit e mjedisit dhe përmirësojnë hidratimin dhe strukturën e lëkurës. 

Algat e kuqe për lëkurën janë një nga përbërësit me rritje më të shpejtë që përdoret në kujdesin e lëkurës dhe suplementet shëndetësore sot për shkak të shumëllojshmërisë së përfitimeve të dukshme vizualisht. Si një burim adaptiv dhe i qëndrueshëm, ai ofron një alternativë të shëndetshme ndaj përbërësve dhe produkteve sintetike. Meqenëse këto përfitime të shumta shëndetësore të algave të kuqe janë të disponueshme si përmes suplementeve ushqimore ashtu edhe trajtimeve lokale, është më e lehtë t’i inkorporoni ato në një rutinë të kujdesit shëndetësor holistik.