Shumë gjëra e bëjnë lëkurën tonë të plaket. Disa gjëra për të cilat nuk mund të bëjmë asgjë; të tjerët mund të ndikojmë. Një gjë që ne nuk mund ta ndryshojmë është procesi natyror i plakjes. Ajo luan një rol kyç. Me kalimin e kohës, ne të gjithë kemi linja të dukshme në fytyrën tonë. Është e natyrshme që fytyra jonë të humbasë pak nga plotësia e saj rinore. Ne vërejmë se lëkura jonë bëhet më e hollë dhe më e thatë. Gjenet tona kontrollojnë kryesisht kur ndodhin këto ndryshime. Termi mjekësor për këtë lloj plakjeje është “plakje e brendshme”.

 Ne mund të ndikojmë në një lloj tjetër plakjeje që ndikon në lëkurën tonë. Mjedisi ynë dhe zgjedhjet e stilit të jetesës mund të bëjnë që lëkura jonë të plaket para kohe. Termi mjekësor për këtë lloj plakjeje është “plakje e jashtme”. Duke ndërmarrë disa veprime parandaluese, ne mund të ngadalësojmë efektet që ky lloj plakje ka në lëkurën tonë. Dielli luan një rol të madh në plakjen e parakohshme të lëkurës sonë. Gjëra të tjera që ne bëjmë gjithashtu mund ta plakin lëkurën tonë më shpejt se sa në mënyrë natyrale.  

Mbroni lëkurën tuaj nga dielli çdo ditë.

Qoftë duke kaluar një ditë në plazh apo për të kryer punë, mbrojtja nga dielli është thelbësore. Ju mund ta mbroni lëkurën tuaj duke kërkuar hije, duke u mbuluar me veshje mbrojtëse nga dielli – të tilla si një këmishë e lehtë dhe me mëngë të gjata, pantallona, një kapelë me buzë të gjerë dhe syze dielli me mbrojtje UV – dhe duke përdorur krem kundër diellit me spektër të gjerë, SPF 30 (ose më i lartë) dhe rezistent ndaj ujit. Duhet të aplikoni krem kundër diellit çdo ditë në të gjithë lëkurën që nuk mbulohet me veshje. Për mbrojtje më efektive, kërkoni veshje me etiketë me faktorin mbrojtës ultravjollcë (UPF). 

Aplikoni vetë-rrezitje

Sa herë që nxiheni, plakni para kohe lëkurën tuaj. Kjo vlen nëse nxiheni nga dielli, një shtrat për rrezitje ose pajisje të tjera për rrezitje të brendshme. Të gjitha lëshojnë rreze të dëmshme UV që përshpejtojnë sa shpejt plaket lëkura juaj. 

Nëse pini duhan, ndaloni.

Pirja e duhanit përshpejton shumë shpejt plakjen e lëkurës. Shkakton rrudha dhe një çehre të zbehtë dhe të zbehtë. 

Shmangni shprehjet e përsëritura të fytyrës.

Kur bëni një shprehje të fytyrës, ju tkurni muskujt e poshtëm. Nëse kontraktoni në mënyrë të përsëritur të njëjtët muskuj për shumë vite, këto linja bëhen të përhershme. Mbajtja e syzeve të diellit mund të ndihmojë në zvogëlimin e linjave të shkaktuara nga shikimi i syve. 

Hani një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar

Gjetjet nga disa studime sugjerojnë se ngrënia e shumë frutave dhe perimeve të freskëta mund të ndihmojë në parandalimin e dëmtimit që çon në plakjen e parakohshme të lëkurës. Gjetjet nga studimet kërkimore sugjerojnë gjithashtu se një dietë që përmban shumë sheqer ose karbohidrate të tjera të rafinuara mund të përshpejtojë plakjen. 

Pini më pak alkool

Alkooli është i ashpër në lëkurë. Dehidraton lëkurën dhe me kalimin e kohës e dëmton lëkurën. Kjo mund të na bëjë të dukemi më të vjetër. 

Ushtrohuni shumicën e ditëve të javës

Gjetjet nga disa studime sugjerojnë se ushtrimet e moderuara mund të përmirësojnë qarkullimin dhe të forcojnë sistemin imunitar. Kjo, nga ana tjetër, mund t’i japë lëkurës një pamje më rinore. 

Pastroni lëkurën tuaj butësisht

Pastrimi i lëkurës tuaj mund të irritojë lëkurën tuaj. Irritimi i lëkurës tuaj përshpejton plakjen e lëkurës. Larja e butë ndihmon në largimin e ndotjes, grimit dhe substancave të tjera pa irrituar lëkurën tuaj. Mund te përdorni larësin Iuvenis, që nuk e irriton lëkurën tuaj dhe është I përshtatshëm për çdo lloj lëkure. 

Lani fytyrën dy herë në ditë dhe pasi të keni djersitur shumë

Djersa, veçanërisht kur mbani një kapele ose helmetë, irriton lëkurën, kështu që dëshironi të lani lëkurën tuaj sa më shpejt të jetë e mundur pas djersini.

Aplikoni një hidratues për fytyrën çdo ditë.

Hidratuesi bllokon ujin në lëkurën tonë, duke i dhënë asaj një pamje më rinore. Ju mund të përdorni hidratuesin Iuvenis që përthithet shpejt dhe ka ingredientë të përzgjedhur 

Ndaloni përdorimin e produkteve të kujdesit të lëkurës që djegin.

Kur lëkura juaj ju djeg ose ju pickon, kjo do të thotë se lëkura juaj është e irrituar. Irritimi i lëkurës tuaj mund ta bëjë atë të duket më e vjetër. Përdorni produkte të çertifikuara dermatologjikisht, serumi Iuvenis përveçse është i çertifikuar dematologjikisht edhe nuk ka efekte anësore.