Për shumë njerëz, rritja – dhe të gjitha rrudhat dhe linjat e holla që vijnë me të – është një pilulë e vështirë për t’u gëlltitur. Produktet për kujdesin e lëkurës dhe procedurat e tjera në zyrë mund të ndihmojnë në parandalimin ose zbutjen e pamjes së rrudhave,p.sh serumi Iuvenis ndihmon në reduktimin e rrudhave, megjithatë, pasi ato shfaqen, rrudhat janë mjaft të vështira për t’u hequr qafe.

Pra, nëse doni të parandaloni shfaqjen e rrudhave, është e rëndësishme të dini se çfarë i shkakton rrudhat dhe ndryshimet në stilin e jetës që mund të bëni për të shmangur rrudhat – ose për t’i bërë rrudhat ekzistuese edhe më të thella. Ne folëm me dermatologun e certifikuar nga bordi i Nju Jorkut dhe konsulentin e Skincare.com Dr. Elyse Love për të zbërthyer gjithçka që duhet të dini për parandalimin e rrudhave.

Çfarë i shkakton rrudhat? 

Rrudhat formohen kur lëkura humbet kolagjenin dhe elastinën me kalimin e kohës, duke e bërë atë më pak të aftë të rikthehet nga rrudhat e bëra nga shprehjet e fytyrës ose efektet e gravitetit,” shpjegon Dr. Love. Faktorët e jashtëm të stilit të jetesës mund të ndikojnë gjithashtu në zhvillimin e rrudhave, si duhani, ekspozimi ndaj rrezeve UV dhe konsumimi i alkoolit. 

Zonat e zakonshme për rrudhat 

“Meqenëse ekspozimi ndaj ultravjollcës është shkaku numër një i prishjes së kolagjenit dhe elastinës, zonat e ekspozuara kronike nga dielli janë të parat që rrudhen”, thotë Dr. Love. Kjo përfshin fytyrën, veçanërisht ballin dhe poshtë syve, sepse ato kanë sasinë më të vogël të kolagjenit në bazë, së bashku me duart dhe gjoksin. 

Si të parandaloni rrudhat 

Fatmirësisht, ndërsa parandalimi i plotë i rrudhave ka të ngjarë të jetë paksa i paarsyeshëm, ka shumë gjëra që mund të bëni për të zvogëluar numrin dhe thellësinë e tyre. Përpara, gjeni 10 këshillat kryesore të Dr. Love për parandalimin e rrudhave. Këtu mund të përfshijmë edhe përdorimin e serumit Iuvenis që redukton dukshëm rrudhat në fytyrë.  

Këshilla # 1: Vishni syze dielli 

Kjo do të mbrojë qepallat e sipërme dhe të poshtme (si dhe sytë) nga ekspozimi ndaj ultravjollcës. 

Këshilla # 2: Filloni një Retinol Topical ose Retinoid me Recetë 

Retinoli është një nga përbërësit më të njohur kundër plakjes në kujdesin e lëkurës – për arsye të mirë. Duke përshpejtuar qarkullimin e qelizave, mund të ndihmojë në përmirësimin e dukshëm të pamjes së linjave të imëta dhe rrudhave. Dermatologu juaj mund t’ju ndihmojë të përcaktoni se cila formë e retinolit është e përshtatshme për ju dhe sa shpesh duhet ta shtoni atë në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës. Meqenëse retinoli mund të jetë irritues, veçanërisht nëse nuk e keni përdorur kurrë më parë, në përgjithësi rekomandohet që të filloni ngadalë duke e shtuar atë në rutinën tuaj një ose dy herë në javë dhe të rrisni frekuencën e përdorimit në varësi të mënyrës se si po reagon lëkura juaj. 

Këshilla #3: Minimizoni ekspozimin e pambrojtur në diell 

Meqenëse rrezet e caktuara UV janë të pranishme në një nivel të qëndrueshëm gjatë gjithë vitit, aplikimi i një kremi kundër diellit me spektër të gjerë është tepër i rëndësishëm. Akademia Amerikane e Dermatologjisë (AAD) rekomandon një krem dielli me spektër të gjerë me SPF 30 ,  ose më të lartë. Është gjithashtu e nevojshme të riaplikoni gjatë gjithë ditës, të kërkoni hije, të vishni veshje mbrojtëse dhe të shmangni orët e pikut të diellit. 

Këshilla #4: Përdorni një balsam buzësh me SPF gjatë gjithë vitit 

Shpesh harrojmë buzët kur bëhet fjalë për mbrojtjen nga dielli, por rrudhat në dhe rreth gojës mund të jenë disa nga më të dukshmet dhe më të vështirat për t’u trajtuar. Përdorimi i një balsami për buzët me SPF mund t’ju ndihmojë të mbroni këtë lëkurë delikate nga rrezet e dëmshme UV. 

Këshilla #5: Mos përdorni kurrë shtretër për  vete-rrezitje 

Kjo është po aq e dëmshme (nëse jo më shumë) sa shtrirja në diell. Nëse dëshironi një pamje të këndshme nga dielli, ju rekomandojmë të përdorni një vetë-rrezitës. 

Këshilla #6: Hidratoni lëkurën 

Rrudhat theksohen me lëkurën e thatë, ndaj sigurohuni që të përdorni produkte hidratuese që përmbajnë përbërës si acidi hialuronik. Mund të përdorni hidratusin Iuvenis. 

Këshilla #7: Hani një dietë të ekuilibruar 

Është treguar se ngrënia e një diete të shëndetshme mund të ndihmojë në mbështetjen e shëndetit të lëkurës tuaj. Mjeku juaj mund t’ju ndihmojë të përcaktoni nëse ndonjë ndryshim është i nevojshëm në dietën tuaj dhe të ofrojë këshilla se cilat lloje të ushqimeve duhet t’i jepni përparësi në vaktet tuaja. 

Këshilla #8: Shmangni duhanin 

Akti i pirjes së duhanit krijon rrudha në buzë, por pirja e duhanit shkatërron edhe kolagjenin. Sipas Akademisë Amerikane të Dermatologjisë, pirja e duhanit përshpejton shumë procesin e plakjes së lëkurës, madje duke rezultuar në lëkurë të zbehtë

Këshilla # 9 Flini mjaftueshëm 

Gjumi është kur trupi juaj merr një pushim për t’u rimbushur dhe rindërtuar. Është e rëndësishme që të merrni të paktën tetë orë në natë në mënyrë që lëkura juaj të bëjë të njëjtën gjë. 

Këshilla #10: Menaxhoni në mënyrë aktive stresin në jetën tuaj 

Nuk është sekret që stresi mund të ketë ndikim në lëkurën tuaj. Një dietë e ekuilibruar, një gjumë i mirë gjatë natës dhe menaxhimi i stresit shkojnë dorë për dore.