Shumë njerëz e nënvlerësojnë fuqinë e ujit të pijshëm dhe ndikimet pozitive që mund të ketë në lëkurën dhe shëndetin tuaj të përgjithshëm. Lëkura juaj është organi më i madh në trupin tuaj, që ju mbron, ruan lipide dhe ujë, parandalon humbjen e lëngjeve dhe shërben si termorregullim. Pirja e më shumë ujit është mënyra më e natyrshme për të marrë atë lëkurë të shndritshme, me shkëlqim dhe të shëndetshme që të gjithë duam.   

Le të hedhim një vështrim në 7 mënyra se si pirja e ujit ndihmon në përmirësimin e lëkurës. 

#1. Lëkurë e varur 

Hedhja e shpejtë e yndyrës ose humbja e rëndë e peshës mund të shkaktojë lëkura të varura. Shumë njerëz e shtrëngojnë lëkurën duke agjëruar me ujë, por kjo është një metodë e pashëndetshme dhe në fakt mund të dëmtojë rëndë lëkurën tuaj. Duke pirë sasi të mjaftueshme uji çdo ditë dhe çdo ditë, ju mund ta shtrëngoni ngadalë lëkurën tuaj dhe të ruani një shkëlqim të shëndetshëm. 

#2. Bilanci i pH 

Është e rëndësishme të ruani një ekuilibër të mirë të pH në lëkurën tuaj. PH i çdo substance varion nga 0-14 me 14 që përmban më alkaline dhe 0 është shumë acid. Një vlerë e pH prej 7 është neutrale dhe është vlera e saktë e pH e ujit të pastër. Arsyeja pse duhet të pini më shumë ujë është të siguroheni që vlera juaj e pH të jetë e balancuar, duke ju dhënë lëkurë të shëndetshme. Arsyeja pse është e rëndësishme të lani lëkurën tërësisht me ujë pas përdorimit të larjes së fytyrës është të ruani ekuilibrin e saktë të pH. 

#3. Toksinat e shpëlarjes 

Pirja e ujit do të largojë toksinat në trupin tuaj, veçanërisht toksinat e dëmshme që mund të ndikojnë në shëndetin tuaj të përgjithshëm. Duke rritur marrjen e ujit, ju mund të largoni toksinat në trupin tuaj për të përmirësuar shëndetin e lëkurës dhe trupit tuaj. Shumë njerëz ndjekin dieta me lëngje në mënyrë që të largojnë toksinat, por mbajtja e një diete të shëndetshme dhe pirja e ujit do të ndihmojnë në nxjerrjen e toksinave njësoj. 

#4. Redukton Rrudhat 

Uji e mban trupin tuaj të hidratuar dhe të rifreskuar dhe ndihmon në ruajtjen e elasticitetit të lëkurës tuaj. Njerëzit që pinë sasi të mëdha uji kanë më pak gjasa të vuajnë nga plagët, rrudhat dhe linjat e buta dhe nuk do të shfaqin aq shumë shenja plakjeje sa ata që pinë pak ujë. Ndërsa rriteni, është më e vështirë për trupin tuaj të mbajë ujë, kështu që duke futur më shumë ujë në sistemin tuaj, ju po ndihmoni trupin dhe lëkurën tuaj të qëndrojnë të hidratuar. Për të larguar rrudhat në fytyrën tuaj, ne iu sugjerojmë serumin Iuvenis. 

#5. Parandalon puçrrat dhe aknet 

Disa lloje të toksinave do të bllokojnë poret tuaja të vogla në epidermë dhe mund të shkaktojnë probleme si puçrrat. Duke pirë më shumë ujë, ju siguroheni që nuk do të vuani nga puçrrat dhe aknet e rënda. Sa më e hidratuar lëkura juaj, aq më pak do të bllokohen poret tuaja. 

#6. Hidraton 

Jo vetëm që duhet të pini shumë ujë, me saktësi tetë gota në ditë, por duhet ta përdorni edhe për të pastruar tërësisht lëkurën tuaj. Mund të mos duket ideale të bëni një banjë ose dush çdo ditë, veçanërisht gjatë muajve më të ftohtë, por është mirë që lëkura juaj të pastrojë trupin tuaj me ujë për të pastruar dhe pastruar poret tona për ta mbajtur lëkurën tuaj të lagësht dhe të shëndetshme. 

#7. Elasticitet 

Nëse keni mungesë elasticiteti në lëkurën tuaj, mund të jetë se jeni të dehidratuar. Për të kontrolluar elasticitetin e lëkurës suaj, shtrëngoni butësisht lëkurën tuaj dhe shikoni nëse ajo kthehet prapa. Nëse nuk rikthehet, duhet të pini më shumë ujë për t’u hidratuar dhe për të ngopur qelizat tuaja. Zona të tilla si lëkura poshtë syve tuaj mund të bëhen të errëta nëse keni humbur elasticitetin dhe nuk jeni të hidratuar. 

Sa ujë duhet të pini në ditë? 

Sasia e ujit që duhet të pini në ditë varet nga metabolizmi, pesha, gjatësia dhe rutina juaj e përditshme. Në përgjithësi, të rriturit duhet të pinë midis 5 dhe 8 gota ujë çdo ditë, dhe edhe më shumë nëse është e nevojshme. Gjithmonë sigurohuni që të pini të paktën gjashtë gota në ditë për të qëndruar të hidratuar dhe të shëndetshëm. 

Nga ndihma që lëkura juaj të ruajë elasticitetin, deri te zvogëlimi i rrudhave dhe linjave të imta, uji mund të bëjë gjëra të mahnitshme për lëkurën tuaj dhe për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Serumi Iuvenis gjithashtu është nëj zgjedhje e mirë për të larguar rrudhat nga fytyra, pa lënë pas dore konsumimin e ujit.