Gjumi është vendi ku trupi dhe mendja juaj rimbushen, rikuperohen dhe shërohen. Gjatë gjumit të mirë, trupi juaj parandalon dhe riparon dëmtimin e qelizave të lëkurës, duke përmirësuar ndjeshëm jo vetëm pamjen e lëkurës tuaj, por edhe forcën dhe aftësinë e saj për të mbrojtur kundër elementëve të jashtëm të dëmshëm. Nga ana tjetër, gjumi i dobët mund të rrisë inflamacionin, gjë që mund të përkeqësojë disa sëmundje të lëkurës. 

Orari i gjumit dhe kujdesi për lëkurën 
Si shoqëri, ne përgjithësisht jemi të gatshëm të investojmë në produkte kozmetike që premtojnë lëkurë më të pastër ose më rinore. Vetëm në Britaninë e Madhe, tregu i kujdesit për lëkurën vlen mbi 2 miliardë paund, me kujdesin e fytyrës pa mjekim që mban vlerën më të lartë. 
 
Megjithatë, të kesh një rutinë të shtrenjtë të kujdesit të lëkurës ka përfitime të kufizuara nëse nuk po fle mjaftueshëm me cilësi të mirë. Të kesh një orar të mirë gjumi është një nga hapat më të mirë që mund të ndërmarrësh për të arritur një lëkurë të shëndetshme. Gjatë gjumit, trupi juaj rigjenerohet dhe riparohet nga streset e ditës.

Kjo përfshin lëkurën tuaj – organi më i madh në trupin e njeriut – si pjesë e rutinës së kujdesit rigjenerues gjatë natës të trupit tuaj. Kjo mund të ketë një ndikim pozitiv në ankesat inflamatore të lëkurës si puçrrat, ekzema dhe rosacea. Për sa i përket përmirësimeve estetike, gjumi me cilësi të mirë llogaritet gjithashtu si ‘gjum bukurie’ sepse mund të përmirësojë ndjeshëm pamjen e lëkurës. 

Sipas Fondacionit Sleep, një gjumë me cilësi të mirë të natës përfshin gjumin për afërsisht 7-9 orë (për të rriturit), zgjimin jo më shumë se një herë, rënien në gjumë brenda 20 minutave nëse zgjoheni dhe ndiheni të çlodhur dhe energjik në mëngjes. 

Ndërsa flini 

Duke fjetur mjaftueshëm dhe pa shumë shqetësime, trupi juaj është në gjendje të kalojë nëpër faza të dallueshme që kontribuojnë në lëkurë të shëndetshme, si dhe në shëndetin tuaj të përgjithshëm. Këto faza janë pjesë e asaj që njihet si ritme cirkadiane – periudha të aktivitetit të ndryshëm biologjik të kontrolluar nga ora juaj biologjike. 
 
Fazat e kujdesit të lëkurës gjatë gjumit 
Kjo perfshin: 
 
Prodhimi i somatotropinës – ky hormon i rritjes njerëzore (HGH) prodhohet kryesisht gjatë orëve të para të gjumit (faza e gjumit me valë të ngadalta). Ndihmon në riparimin e dëmtimit të qelizave të lëkurës dhe nivelet e ulëta shoqërohen me lëkurë të thatë, të hollë dhe të zbehtë. 
Prodhimi i melatoninës – nivelet e këtij hormoni rriten gjatë dy orëve të ardhshme. Melatonina vepron si një antioksidant, duke reduktuar plakjen e lëkurës duke luftuar radikalet e lira (atome të paqëndrueshme që mund të dëmtojnë qelizat).  
Prodhimi i kolagjenit – kjo proteinë nxitet gjatë fazës përfundimtare të gjumit – i njohur si gjumi i lëvizjes së shpejtë të syve (REM). Kolagjeni ndihmon për ta bërë lëkurën të lëmuar dhe për të minimizuar rrudhat e imëta. Ekziston një lidhje e fortë midis prodhimit të ulët të kolagjenit dhe lëkurës së plakur, ( p. sh produkti Iuvenis ndihmon lekuren tuaj te prodhoje sa me shume kolagjen) Natyrisht, marrja e gjumit me cilësi të mirë bën shumë më tepër sesa të mbështesë rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës: “Gjumi është themeli i funksionimit të sistemit tuaj imunitar dhe rrugëve inflamatore. 

“Gjithçka që ka të bëjë me mënyrën se si funksiononi është e lidhur me këtë, duke përfshirë lëkurën tuaj, shëndetin mendor dhe mbrojtjen kundër sëmundjeve,” shpjegon dermatologia konsulente Dr Tess McPherson, pedagoge e lartë klinike për dermatologjinë pediatrike në Oksford dhe Shoqatën Britanike të Dermatologjisë Pediatrike (BSPD). anëtar. 
 
Kjo do të thotë që orari juaj i gjumit ndikon gjithashtu në kushtet mjekësore të lëkurës, të tilla si skuqjet e lëkurës. Meqenëse gjumi më i dobët është i lidhur me inflamacion më të madh, ai mund t’i përkeqësojë kushtet inflamatore
 
Higjiena e dobët e gjumit, lëkura e dobët 
Nëse orari juaj aktual i gjumit përfshin gjumë me cilësi të dobët, kjo mund të ndikojë ndjeshëm në lëkurën tuaj dhe ndikimi mund të jetë i menjëhershëm. 
 
Hulumtimet tregojnë se edhe vetëm një natë gjumë i dobët mund të rezultojë në: 

Rrathë të errët nën sy. 
Lëkurë më e zbehtë. 
Më shumë rrudha dhe vija të holla. 
Rënia e qepallave. 
Sytë e fryrë. 
Qoshet e varura të gojës. 

Efektet afatgjata të një orari të dobët të gjumit 

Përjetimi i vazhdueshëm i gjumit me cilësi të dobët ka ndikimin e vet. Një studim i atyre që flenë mirë dhe atyre me cilësi të dobët zbuloi se: 
 
Ata që flinin dobët kishin shenja dukshëm më të larta të plakjes së lëkurës (IUVENIS eshte nje serum qe ndihmon kunder plakjes se fytyres) 
Ata që flenë mirë kishin 30% më shumë rikuperim të pengesës së tyre të lëkurës (shtresa më e jashtme e qelizave të lëkurës që ndihmon në ruajtjen e lagështirës dhe mbrojtjen e lëkurës tuaj nga elementët e jashtëm të ashpër si rrezet ultraviolet (UV) dhe ndotësit). 

24 orë pas ekspozimit ndaj dritës ultravjollcë, ata që flinin mirë kishin shërim dukshëm më të mirë nga eritema (një lloj skuqjeje e lëkurës e shkaktuar nga kapilarët e gjakut të dëmtuar ose të përflakur). 
Ata që flenë mirë gjithashtu raportuan një perceptim më të mirë të tërheqjes së tyre fizike. 
Kjo tregon se si ndikimi mund të jetë estetik dhe mjekësor – gjumi ndikon jo vetëm në pamjen e lëkurës suaj, por edhe në aftësinë e saj për të mbrojtur veten dhe për t’u rikuperuar nga irritimet e lëkurës.