Nëse jeni shtatzënë, me siguri keni te vjellja ne mengjes , dhimbje shpine, kapsllell dhe enjtje . Ju nuk mund të prisni që shtatzënia të ndikojë në shikimin tuaj, megjithatë kjo është diçka që shumë nëna të ardhshme e përjetojnë.Shikimi I turbullt gjate shtatzenise është në fakt një ankesë e zakonshme që mund të vazhdojë deri pas lindjes.

A duhet të shqetësoheni nese vuani nga shikimi i turbullt gjate shtatzenise? A është e përhershme? Këtu keni një vështrim në shkaqet e zakonshme të shikimit te turbullt gjate shtatzenise , si dhe çfarë mund të bëni për ta zgjidhur atë.

Nga vjen shikimi i turbullt gjate shtatzenise

Çdokush që ka qenë shtatzënë e di se si hormonet mund të bëjnë kërdi në trup. Ju mund të fajësoni hormonet për ndryshimin e humorit, dhe hormone e shtatzenise gjithashtu shkaktojnë vjellje në mëngjes dhe neveri ndaj ushqimit .

Pra, ndoshta nuk është për t’u habitur që shikimi i paqartë gjatë shtatzënisë ka të bëjë shumë me ndryshimin e hormoneve, gjithashtu.

Hormonet luhatëse janë madje përgjegjëse për ënjtjen gjatë shtatzënisë. Fatkeqësisht, lëngu nuk mbahet vetëm në këmbë ose në pjesën e poshtme të trupit. Lëngu gjithashtu mund të grumbullohet në syrin tuaj.

Grumbllimi i ujit mund të rrisë presionin në kokërdhokun tuaj dhe ta bëjë kornenë  më të trashë, duke rezultuar tek shikimi i turbullt. Ndryshimet hormonale gjithashtu mund të ndërhyjnë në prodhimin e loteve . Nëse sytë  prodhojnë më pak lot, shikimi juaj mund të bëhet i paqartë.

Lajmi i mirë është se shikimi i turbullt gjate shtatzenise nuk është zakonisht një problem serioz. Po, turbullira është shqetësuese, por nuk ka të ngjarë të ndërhyjë në aktivitetet e përditshme.

Kjo nuk do të thotë që ju nuk mund të merrni masa paraprake për sigurinë tuaj. Nëse nuk ndiheni rehat ne timon, është më e sigurt që dikush të vozisë derisa shikimi juaj të kthehet në normalitet.

Si trajtohet shikimi i turbullt gjate shtatzenise?

Shikimi i turbullt gjate shtatzenise
Shikimi i turbullt gjate shtatzenise

Shikimi i turbullt gjate shtatzenise është zakonisht i përkohshëm, kështu që ju mund të prisni që shikimi juaj të kthehet në normalitet diku pas lindjes. Herë pas here, ndryshimet e shikimit në shtatzëni mund të ndryshojnë përgjithmonë sytë tuaj dhe të kërkojnë një vizitë tek optometristi pasi fëmija të lindë.

Me shumë mundësi, shikimi do të kthehet në normalitet brenda ditëve ose javëve të lindjes. Ndërkohë, ja çfarë mund të bëni për ta trajtuar.

Si ndikojne lentet e kontaktit tek shikimi

Ju mund të vini re më shumë mjegullim kur mbani lentet e kontaktit. Ndryshimet hormonale mund të ndryshojnë formën e kornesë tuaj, dhe nëse po, lentet tuaja mund të mos përshtaten siç duhet. Kjo mund të përkeqësojë mjegullimin, por shikimi juaj mund të përmirësohet nëse kaloni në syze.

Jepini syve tuaj pushim

Turbullira gjithashtu mund të përkeqësohet kur sytë tuaj janë të lodhur. Nëse punoni rregullisht ne kompjuter , bëni pushime të shpeshta për t’i dhënë syve pushim. Mbyllni sytë shpesh, zvogëloni shkëlqimin e monitorit tuaj dhe bëni një pushim 2-minutësh çdo orë.

Një gjumë i mirë naten është gjithashtu i rëndësishëm. Pushimi adekuat i mban sytë tuaj të shëndetshëm dhe zvogëlon ndikimin tek shikimi i turbullt gjate shtatzenise .

Përdorni pika për sy

Bisedoni me mjekun tuaj për të parë nëse mund të përdorni lot artificial ose pika lubrifikuese. Rritja e lagështirës në sytë tuaj mund të korrigjojë mjegullimin, veçanërisht nëse ndryshimet hormonale zvogëlojnë prodhimin e lotëve. Përdorni pika per sy sipas udhëzimeve.

Nëse pikat e syve pa recetë nuk funksionojnë, pyesni mjekun tuaj për një lubrifikant të syve me recetë.

Kur të shihni një mjek?

Edhe pse shikimi i paqartë gjatë shtatëzanisë është i zakonshëm, njoftoni mjekun tuaj për çdo ndryshim në shikim. Kjo është e rëndësishme sepse ndryshimet e shikimit mund të jenë një shenjë e hershme e diabetit gesacional Ky është sheqeri i lartë i gjakut i shkaktuar nga shtatzënia.

Problemet e shikimit gjithashtu mund të sinjalizojnë presionin e lartë të gjakut ose preeklampsine . Mjeku mund të monitorojë gjendjen tuaj për t’u siguruar që ju dhe fëmija juaj  jeni të shëndetshëm.

Gjithashtu, njoftoni mjekun tuaj nëse keni ndryshime të tjera të shikimit si rritje të rrahjeve te syve, shikim te dyfishte ose drita që vezullojnë.

Çështje të tjera të syve gjatë shtatzënisë

Fatkeqësisht, shikimi i paqartë nuk është ndryshimi i vetëm i syve që mund të ndodhë gjatë shtatzënisë. Disa gra gjithashtu përjetojnë infeksione si syri rozë gjatë shtatzënisë.

Shtatzënia mund të dobësojë sistemi  tuaj imunitar , kështu që ju jeni më të ndjeshëm ndaj infeksioneve. Përveç kësaj, të qenit shtatzënë mund të zvogëlojë shikimin tuaj periferik – të cilin gjithashtu mund ta fajësoni për ndryshimin e hormoneve.

Ndonjëherë, hormonet e shtatzënisë do të ndryshojnë ngjyrën e lëkurës rreth syve tuaj. Mund të duket me e erret se zakonisht.

Por ndërsa këto ndryshime gjatë shtatzënisë mund të jenë stresuese, mos kini frikë nga një ndryshim i përhershëm në shikim. Në shumicën e rasteve, shikimi juaj do të kthehet në normalitet brenda javëve nga lindja. Vizitoni mjekun tuaj nëse vazhdoni të keni mjegullim ose probleme të tjera të syve pas javëve të para.

Si perfundim

Hormonet e shtatzënisë mund të ndryshojnë trupin tuaj në mënyra unike. Disa ndryshime që prisni – ndryshimet e humorit, vjellja e mëngjesit, shtimi në peshë – por ndryshime të tjera si shikimi i paqartë mund të vijnë si një surprizë e plotë.

Vetëm mos harroni se kjo është një ankesë e zakonshme e shtatzënisë që shpesh është e përkohshme. Nëse keni ndonjë shqetësim, flisni me mjekun tuaj. Mjeku juaj mund të përcaktojë nëse turbullimi është i vogël ose për shkak të një problemi më serioz si presioni i lartë i gjakut ose diabeti gestacional.

Ndërkohë, pushoni shumë, vishni syze në vend të lenteve të kontaktit dhe përdorni lot artificial për të rritur mprehtësinë vizuale.