Edhe pse shtatzania është një nga përvojat më të ëmbla në jetën e një gruaje, ajo sjell disa efekte anësore të padëshiruara. Celuliti është një prej tyre! Ka shumë zonja që kanë celulit pas shtatzënisë, për një sërë arsyesh. Lajmi i mirë është se nuk keni nevojë të shqetësoheni për celulitin, sepse ai mund të kurohet. 

Në këtë artikull mbi shtatzëninë e gjatë, ne do të mbulojmë gjithçka që ju duhet të dini se si të shpëtoni nga celuliti pas shtatzënisë. Përveç kësaj, do të zbuloni shkaqet e celulitit, mënyrat për ta parandaluar atë dhe trajtimet e tij mjekësore. Si rregull i përgjithshëm, është më mirë të dini gjithçka për problemin tuaj dhe çfarë është ai, dhe më pas të kërkoni për trajtimin e tij.   

Çfare eshte celuliti? 

Problemi i celulitit nuk është një çrregullim apo sëmundje, dhe i referohet nxjerrjes së depozitave të yndyrës nën lëkurë. 

 Celuliti është më i zakonshëm tek femrat, veçanërisht gjatë shtatzënisë. Lëkura me gunga, lëkura e portokallit dhe lëkura e gjizës janë terma të tjerë për celulitin pas shtatzënisë, i cili zakonisht shihet në kofshë, ije, bark dhe gjunjë. Edhe pse celuliti zakonisht vërehet në zonat e përmendura, ai mund të shfaqet kudo tjetër, ku ka mjaft yndyrë. 

Nuk duhet të shqetësoheni për celulitin si strijat pas shtatzënisë, sepse jo vetëm që nuk është i rrezikshëm, por ka edhe trajtim të mjaftueshëm për të zgjidhur këtë problem. Qeniet njerëzore nuk janë të njëjta, kështu që udhëtimet e shtatzënisë së grave do të jenë të ndryshme. Për shkak të kësaj, nuk mund të themi se të gjitha gratë shtatzëna do të kenë celulit gjatë shtatzënisë. Por sipas hetimeve tona mbi shtatzëninë e shtatzënisë, të paktën 80% e zonjave do të kenë celulit. 

 Celuliti gjate shtatzanise 

Shtatzënia mund të rrisë rrezikun e celulitit, prandaj mund të përjetoni celulit pas lindjes, si dhe probleme të tjera pas shtatzënisë, si dhimbje koke pas shtatzënisë. Pra, mos u shqetësoni, nëse keni celulit gjatë shtatzënisë. Ka shumë gra që përballen me këtë problem në të gjithë botën. Vetëm jini të durueshëm dhe konsultohuni me mjekun tuaj për trajtimin më të mirë që ju ndihmon për të hequr qafe celulitin. Sipas hulumtimeve të ekipit të shtatzënisë, faktorë të shumtë çojnë në celulit, por shkaqet e sakta të tij ende nuk dihen. Këtu janë disa shkaqe të zakonshme që mund të çojnë në celulit pas shtatzënisë. 

 Le t’i hedhim një sy atyre; 

Faktorët e stilit të jetesës; Nivelet e tepërta të yndyrës në trup dhe konsumimi i alkoolit janë dy faktorë të rëndësishëm në rritjen e formimit të yndyrës që mund të çojë në celulit në shtatzëni. 

Gjenetikë; Studimet vërtetuan se edhe në situata të barabarta, disa zonja do të kenë celulit dhe nuk do ta kenë këtë problem. Shkaku i celulitit në këtë rast është ADN-ja dhe nuk mund të bëni shumë gjëra për të.

Nivele të larta të estrogjenit; Shtatzënia dhe obeziteti mund të rrisin nivelet e estrogjenit që mund të çojnë në probleme të shumta si mbajtja e ujit, akumulimi i yndyrës dhe formimi i fibroblasteve. Të gjithë këta faktorë luajnë rol në shfaqjen e celulitit pas shtatzënisë. 

Ndryshimet e kolagjenit; kur mosha juaj rritet, prodhimi i kolagjenit në trupin tuaj zvogëlohet. Ulja e niveleve të kolagjenit çon në humbjen e elasticitetit të lëkurës, dhe për shkak të kësaj depozitimet e yndyrës do të bëhen të dukshme. Tashmë jeni njohur me celulitin, ku shfaqet dhe shkaqet e tij. Pra, është koha për të folur për pyetjen më të rëndësishme, e cila mund ta ketë zënë mendjen tuaj.  

A do të largohet pas lindjes? 

Lajmi i mirë për celulitin është se ai mund të largohet pas shtatzënisë. Humbja e peshës dhe kthimi në peshën tuaj para shtatzënisë është mënyra më e mirë për të hequr qafe celulitin pas lindjes. Pra, ju mund t’i thoni lamtumirë celulitit pas shtatzënisë, nëse arrini peshën tuaj normale. 

Ne kemi diskutuar strategjitë e dobishme që mund të përdorni për të humbur peshë pas shtatzënisë. Disa mënyra që mund të përdorni për të hequr qafe celulitin dhe për t’u kthyer në trupin tuaj të para shtatzënisë.   

Dietë e shëndetshme, e ekuilibruar 

Faktori më i rëndësishëm që redukton celulitin është një dietë e shëndetshme, duke përfshirë salmon, vitamina të tretshme në yndyrë, fibra dhe acide yndyrore omega-3. Duhet t’i kushtoni vëmendje asaj se çfarë duhet të hani pas shtatzënisë dhe të shmangni konsumimin e ushqimeve të përpunuara, dhe pijeve të paketuara. 

Ushqimet e padëshiruara dhe alkooli duhet të hiqen nga plani juaj i vakteve për të mbajtur trupin tuaj të shëndetshëm dhe për të zvogëluar celulitin pas shtatzënisë. Gjithmonë, kini parasysh që të hani rregullisht dhe në sasi normale dhe të balancuara.

Ushtrimet

Ushtrimi ju ndihmon të djegni kalori dhe të rrisni masën muskulore, gjë që mund të çojë në uljen e celulitit pas lindjes. Ushtrime të tilla si ecja, çiklizmi, vrapimi, noti, joga dhe kërcimi janë opsione të mira për të reduktuar pamjen e celulitit. 

Mjeku juaj mund t’ju tregojë se cili është më i miri dhe për sa kohë duhet të ushtroni. Si rregull i përgjithshëm, duhet të ushtroheni për rreth 30 minuta 3-4 herë në javë pas shtatzënisë, nëse nuk keni bërë prerje cezariane. Ata që kanë bërë prerje cezariane duhet të konsultohen me mjekun e tyre për kohën më të mirë për të filluar stërvitjen.  

Larja e thatë 

Përdorni një furçë me qime të buta, natyrale dhe jo sintetike për të larë lëkurën. Kjo do të stimulojë rrjedhjen e gjakut dhe limfave në trupin tuaj dhe do të hapë poret në lëkurë, gjë që mund të çojë në uljen e celulitit. 

Larja e thatë është shumë e lehtë dhe nuk kërkon shumë kohë. Vetëm, ju duhet të përdorni një furçë të butë dhe të lani butësisht zonën e prekur për të paktën 5 minuta në të njëjtën kohë. Kjo është mënyra më e lehtë që mund të bëni për të hequr qafe këtë problem. 

Kremrat kundër celulitit

Një strategji tjetër është përdorimi i bërë posaçërisht për reduktimin e celulitit. Ju mund të konsultoheni me mjekun tuaj dhe të pyesni për këtë lloj kremi. Mos harroni të pyesni për sigurinë e tij gjatë ushqyerjes me gji, nëse e ushqeni fëmijën tuaj me gji. Shpesh, kremrat për celulitin janë të sigurt për t’u përdorur pas shtatzënisë dhe duhen disa javë për të treguar rezultatet e tyre në lëkurën tuaj. Nje lloj kremi qe lufton celulitin eshte Althea’s Body, eshte I certifikuar edhe nga dermatologjikisht. 

Scrube kafeje 

A jeni adhurues i ilaçeve shtëpiake? Nëse po, këtu është një lajm i mirë për ju. Skrabi i kafesë mund të zvogëlojë natyrshëm shfaqjen e celulitit. Ose mund te perdorni produkte qe luftojne celulitin dhe ne perberjen e tyre kane kafeine, Althea’s Body e ka kafeinen nje perberes aktiv.