Shtimi i peshes ne shtatzeni
Shtimi i peshes ne shtatzeni

Gjate shtatzenise trupi arrin te beje mrekulli duke shtuar rritjen e  vellimit te gjakut me 50 perqind. E teksa rrisni femijen brenda jush edhe trupi juaj ndryshon. Shtimi i peshes ne shtatzeni ndihmon për të ushqyer vogëlushin  dhe për t’ju ​​mbajtur të shëndetshëm gjatë kësaj kohe. Ju jeni duke ngrënë për veten dhe foshnjën tuaj tani, kështu që është e rëndësishme të zgjidhni një dietë të ekuilibruar ditore.

Sa duhet te jete shtimi i peshes ne shtatzeni?

Shtimi i peshes ne shtatzeni  është i ndryshëm për çdo femer shtatzënë. Nuk ka asnjë numër magjik se sa kilogramë duhet të fitoni.

Thënë kështu, shumë pak peshë ose shumë peshë nuk është e shëndetshme për ju ose fëmijën tuaj. Sa peshe fitoni gjatë shtatzënisë ndikon në shëndetin tuaj pas shtatzënisë. Ajo gjithashtu mund të ndikojë në shëndetin e foshnjës gjate rritjes se tyre.

Sa peshe duhet të fitoni ndërsa jeni shtatzënë varet nga sa keni peshuar pak para se të mbeteni shtatzënë. Indeksi i masës trupore (BMI) mat yndyrën e trupit bazuar në peshën dhe lartësinë tuaj.

Mjeku ose mamia j mund të regjistrojë BMI-në tuaj në kontrollin tuaj të parë para lindjes. Ju gjithashtu mund të përdorni një kalkulator BMI në internet.Për të llogaritur BMI -në tuaj, do t’ju duhet të kontrolloni peshën  dhe të përdorni një shirit matës për të matur belit.

Shtimi i peshes ne shtatzeni dhe ndikimi

Shtimi i peshes ne shtatzeni eshte mire te mbahet ne nje bllok shenimesh.Një diete e ekuilibruar dhe e  shëndetshme është po aq e rëndësishme kur jeni shtatzënë sa kur nuk jeni.

Shtimi i peshes ne shtatezani ne menyre te tepert mund të kontribuojë në:

 • Diabetin gestacional – një gjendje e përkohshme specifike për njerëzit shtatzëna
 • foshnja e lindur e madhe
 • foshnja e lindur para kohe (më pak se 37 javë të shtatzënisë)
 • komplikimet e lindjes si nevoja për lindje cezariane
 • shumë gjakderdhje gjatë lindjes
 • vështirësi në humbjen e peshës pas shtatzënisë

Shtimi i tepërt i peshës gjithashtu mund të kontribuojë në një rrezik më të lartë të:

 • foshnja juaj është mbipeshë ose ka obezitet gjatë fëmijërisë
 • fëmija juaj ka probleme me frymëmarrjen
 • ju ose foshnja juaj mund te zhvilloni diabet te tipit 2 me vone
 • ju zhvilloni presion të lartë të gjakut gjatë ose pas shtatzënisë

Shtimi  i peshes ne  shtatzeni ne menyre te ulet mund të kontribuojë në zhvillimin e diabetit tuaj gestacional. Për më tepër, fëmija juaj mund të:

 • linde nenpeshe
 • të linde para kohe
 • kanë vështirësi në ngrënie dhe shtim në peshë
 • e kanë më të vështirë të luftojnë infeksionet
 • kanë probleme shëndetësore dhe mësimore afatgjata

Shtimi shumë i vogël në peshë gjithashtu mund të kontribuojë në një rrezik më të lartë të zhvillimit të foshnjës:

 • verdhes pas lindjes
 • diabeti, sëmundjet e zemrës ose gjendje të tjera shëndetësore më vonë në jetë

Si ta përshpejtoni veten për shtim të shëndetshëm në shtatzëni

Shumica e grave duhet të marrin 25 deri në 35 kilogramë gjatë shtatzënisë. Shpejtoni veten – nuk jeni vërtet “duke ngrënë për dy” dhe nuk keni nevojë të hani më shumë se normalisht deri në tremujorin tuaj të dyte.

Ju jeni duke ngrënë për një person shtatzënë, dhe kjo do të thotë të hani më shumë ushqime të shëndetshme (fruta, perime, mish të ligët) dhe të hiqni ushqimet e përpunuara dhe ëmbëlsirat e tepërta. Më së shumti, duhet të hani rreth 300 kalori shtesë çdo ditë.

 • një mollë me 2 lugë gjalpë kikiriku
 • pite me grurë të plotë dhe një 1/4 filxhan humus
 • enë me kos me pak yndyrë dhe një grusht boronica

Sa shpejt duhet të fitoni peshe gjatë shtatzënisë?

Shtimi në peshe i shtatzënisë nuk do të jetë i gjatë. Ju madje mund të humbni peshe gjatë tremujorit të parë. Disa gra heqin disa kilogramë për shkak të vjelljes serioze  në javët e para të shtatzënisë.

Mos u shqetëso. Përzierja dhe të vjellat zakonisht largohen ndërsa shtatzënia juaj gumëzhitet në muajin e katërt.

Çdo humbje peshe zakonisht nuk është e mjaftueshme për të dëmtuar ju ose foshnjën tuaj, por flisni me mjekun ose maminë tuaj nëse keni të vjella të rënda në mëngjes që po ndërhyjne në jetën tuaj, pasi ekzistojnë disa mundësi trajtimi.

Nga ana tjetër, është gjithashtu e rëndësishme të mos fitoni peshë shumë shpej Shtimi i peshes ne shtatzeni shpejt gjithashtu mund të çojë në komplikime si diabeti gestacional.

Një rregull i përgjithshëm është që shumica e shtimit të peshës suaj duhet të jetë në tremujorin e dytë dhe të tretë të shtatzënisë. Por nëse keni binjakë , mund ta thyeni këtë rregull! 

Pesha juaj midis shtatzënive gjithashtu ka rëndësi. Një studim I vitit 2017 zbuloi se gratë që mbanin BMI para shtatzënisë pas fëmijës së tyre të parë kishin më pak gjasa të merrnin diabet gestacional kur ishin në shtatzëninë e tyre të dytë.

 Çdo person është i ndryshëm. Ju mund të fitoni më shumë peshë gjatë disa javëve dhe pastaj të zbuteni para se të fitoni pak më shumë.

Shtimi I peshes ne shtatzeni  ndodh ne tremujorin e trete. Fëmija juaj bëhet gati të jetë në madhësinë e të porsalindurit. Ju mund të fitoni deri në një kile çdo javë. Bisedoni me mjekun ose maminë tuaj nëse jeni të shqetësuar për shtimin në peshë gjatë shtatzënisë.

Ku shkon e gjithe kjo peshe?

Ju mund të shihni një rritje të peshe në barkun tuaj, por ku tjetër po i mbani kilet e reja?

 • 7 1/2 paund: foshnja juaj
 • 7 kilogramë: yndyrë dhe proteina
 • 4 kilogramë: gjak
 • 4 kilogramë: lëngjet e trupit – kjo shpjegon fryrjen e barkut!
 • 2 kilogramë: gjinj
 • 2 kilogramë: lengu amniotik, mbrojtës i amortizuesit të ujit për fëmijën tuaj
 • 1 1/2 paund:placenta , pema e enëve të gjakut që i jep foshnjës tuaj ushqim dhe oksigjen në mitër

Çfarë duhet të bëni nëse keni nevojë për të fituar më shumë peshe? 

Nëse jeni pjesë e 20 përqind të grave që nuk po fitojnë peshe të mjaftueshme gjatë shtatzënisë, mund të shtoni kilogramë me ushqime të shëndetshme, por të pasura me lëndë ushqyese. Kjo do të thotë të hani më shumë ushqime që janë të larta në yndyrna dhe proteina të shëndetshme, si:

 • Perzierje banane me qumësht të plotë
 • smoothie me qumësht kokosi
 • gjalp kikiriku me fruta
 • arra
 • gjalpë arrash
 • patate të skuqura tortilla të plota me guacamole dhe salcë kosi
 • kos me yndyrë të plotë greke me granola dhe manaferra

pule e pjekur në skarë me pita gruri

Ngrënia e vakteve më të vogla më shpesh mund t’ju ​​ndihmojë të fitoni peshë. Mos lejoni që të kalojë shumë kohë midis vakteve. Kjo është e vetmja kohë kur inkurajohet shumë ushqim.

Çfarë duhet të bëni nëse shtoni shume shpejt? 

Si te humbni peshe
Si te humbni peshe

Një problem më i zakonshëm është shtimi i tepërt i peshës ose shtimi i tij shumë shpejt. Nëse e dini që nuk mund të mbani ritmin që jeni, këtu janë mënyrat për të ngadalësuar shtimin në peshe:

 • Mbani një ditar ushqimor për të zbuluar burimet e fshehura të kalorive.
 • Shmangni të gjitha ushqimet e përpunuara dhe në kuti.
 • Shmangni lëngjet, pijet e gazuara dhe pijet e përgatitura me sheqer.
 • Shmangni ushqimet e paketuara dhe të pasura me karbohidrate.
 • Shmangni ngrënien e karbohidrateve të thjeshta si bukë të bardhë, oriz të bardhë dhe ushqime me miell të bardhë.
 • Shmangni ushqimet e kripura që mund të shtojnë fryrjen dhe peshën e ujit.
 • Kufizoni ngrënien jashtë
 • Bëni shumë ushtrime çdo ditë.

Fitimi i peshës shumë shpejt mund të çojë në edemë (ënjtje në trupin tuaj) dhe rreziqe serioze shëndetësore si presioni i lartë i gjakut.

Bëjani me dije mjekut ose mamisë tuaj nëse mendoni se jeni duke fituar peshe shumë shpejt. Kërkoni këshilla për krijimin e një diete të shëndetshme, të ekuilibruar dhe planit të stërvitjes për shtatzëninë tuaj.

Perfundimi

Thënë kështu, shtimi i tepërt ose shumë pak i peshës gjatë shtatzënisë mund të jetë i dëmshëm për shëndetin tuaj dhe foshnjën tuaj. Madje mund të ndikojë në shëndetin tuaj më vonë dhe shëndetin e fëmijës suaj kur te rritet.

Bisedoni me mjekun, maminë ose dietologun tuaj për dietën më të mirë dhe planin e stërvitjes për shtatzëninë tuaj.