Disa ushqime kanë më shumë ndikim në shëndetin e venave sesa të tjerat. Kjo është arsyeja pse ne kemi përpiluar një listë të ushqimeve më të mira për të rregulluar qarkullimin tuaj. 

Këmbët dhe krahët e shqetësuar, venat e fryra dhe zbardhja e lëkurës. Nëse këto simptoma janë një dukuri e përditshme për ju, mund të keni qarkullim të dobët të gjakut. Dhe nuk jeni vetëm. Me disa ndryshime në dietën tuaj, ju mund të bëni një përmirësim të madh në sistemin tuaj të qarkullimit të gjakut dhe shëndetin e përgjithshëm, pa përjashtuar këtu dhe përdorimin e produkteve të ndryshme që trajtojnë variçet si xheli Alivio. 

Qarkullimi ynë ndikon në çdo aspekt të shëndetit tonë. Mënyra se si ushqehemi ndikon në tretje, energji, shtim ose humbje peshe, nivelet e pH-së dhe madje edhe temperaturën e trupit. 

Sistemi i qarkullimit siguron oksigjenin e nevojshëm për funksionimin e organeve. Ushqyesit kryesorë i mbajnë venat tuaja të forta dhe fleksibël. Por jo të gjithë lëndët ushqyese janë krijuar të barabarta.  

Ushqim i pasur me bioflavonoid 

Bioflavonoidet u japin ushqimeve ngjyrat e tyre të gjalla. Pra, në shitjen tuaj të ardhshme ushqimore, zgjidhni perime shumëngjyrëshe për t’i shtuar në karrocën tuaj. Një dietë që përmban një përqindje më të lartë të ushqimeve të pasura me bioflavonoid do të ndihmojë në parandalimin e zhvillimit të venave me variçe. 

Zgjidhni një dietë që përfshin zarzavate me gjethe, vjollcë të pasur, portokalli, të kuqe dhe të verdhë. Sa më e gjallë të jetë dieta juaj, aq më mirë.  

Xhinko Biloba 

Ginkgo Biloba, i njohur zakonisht si xhinko, është një nga speciet më të vjetra të pemëve të gjalla që është vendas në Kinë. Megjithëse është helmues për t’u ngrënë, xhinko është në dispozicion si tabletë, ekstrakt ose çaj. 

Farat e xhinko kanë qenë pjesë e mjekësisë kineze për shumë vite. Thuhet se rrit qarkullimin e gjakut. Provat shkencore kanë vërtetuar se ky besim është i vërtetë. 

Që enët e gjakut të zgjerohen, duhet të ketë oksid nitrik. Xhinko rrit nivelet e oksidit nitrik në qarkullimin që përmirëson gjakun.  

Selino 

Selino është një burim i shkëlqyer i vitaminës K e cila është thelbësore për koagulimin e gjakut dhe rrjedhjen e shëndetshme të gjakut. Me pak kalori, me shumë vitamina, minerale dhe fibra dietike, selino është gjithashtu një diuretik natyral dhe i pasur me elektrolite. 

E anashkaluar shpesh, kjo perime e mahnitshme ndihmon në eliminimin e toksinave. Është e shijshme në smoothie, supa, sallata ose hahet e papërpunuar dhe e mbushur me humus, gjalpë kikiriku ose salsa.  

Çokollate e zezë 

Çokollata mund të kënaqë dëshirën tuaj për ëmbëlsirat, por a e dini se është gjithashtu e pabesueshme për shëndetin e zemrës dhe qarkullimin e gjakut? Çokollata e zezë vjen nga bima e kakaos e cila përmban flavanole. Ashtu si bioflavonoidet, ky përbërës me bazë bimore rrit prodhimin e oksidit nitrik – i cili përmirëson rrjedhën e gjakut.  

Fibra 

Përveç ndihmës në menaxhimin e peshës, fibrat inkurajojnë shëndetin e venave. Ekzistojnë dy lloje të fibrave: të tretshme dhe të patretshme. Fibra e tretshme shpërndahet në ujë. Ndihmon në parandalimin e kapsllëkut që mund të rrisë presionin mbi venat tuaja duke shkaktuar probleme. 

Fibra e patretshme, siç sugjeron emri, nuk tretet në ujë. Ai punon për të ulur nivelet e kolesterolit dhe përfiton shëndetin e zemrës. 

Ushqimet me fibra të larta përfshijnë mollët, tërshërën, karotat, farat e lirit, manaferrat dhe elbin.  

Avokadot 

Avokadot përmbajnë një antioksidant të quajtur Glutathione. Ky komponent është i mirë për enët e gjakut dhe ndihmon në parandalimin e venave me variçe. 

Avokadot janë një frut që mund ta shijoni në shumë mënyra. Qoftë në një fetë bukë të thekur, të përzier në një smoothie ose të copëtuar në salsa, është e lehtë ta përfshini në dietën tuaj.  

Rozmarina 

Ju mund ta keni përdorur këtë përforcues qarkullimi si një garniturë në ushqim ose në kokteje. Rozmarina është e pasur me antioksidantë dhe veti anti-inflamatore. Për shkak të kësaj, funksionon mirë për të ndihmuar në parandalimin e venave me variçe. 

Për më tepër, rozmarina redukton dhimbjen për shumë njerëz që luftojnë me probleme të lidhura me venat. Rozmarinën mund ta përdorni si erëz për ushqim, në vajra esencialë, apo edhe si çaj. 

Vitaminë C 

Vitamina C ndihmon në rritjen e prodhimit të kolagjenit dhe elastinës në trup. Gjithashtu përmirëson qarkullimin. Mungesa e vitaminës C shoqërohet me një rrezik të shtuar të zhvillimit të venave me variçe ose merimangë. 

Përfshini agrume dhe fruta tropikale, brokoli, qepë, spinaq dhe speca të kuq në dietën tuaj. Të gjitha këto ushqime përmbajnë nivele të larta të vitaminës C për të mbajtur venat tuaja të forta. 

Domate 

Domatet janë një frut i fuqishëm i mbushur me shumë vitaminë K. Ato rrisin prodhimin e trombociteve në trup dhe nxisin shëndetin e mirë të gjakut. 

Domatet përmbajnë gjithashtu likopen, i cili është një antioksidant i fuqishëm. Ndihmon në mbrojtjen kundër sëmundjeve kardiovaskulare. Për më tepër, likopeni ndihmon në reduktimin e depozitimit të yndyrës në enët e gjakut. 

Hani domate si të doni – supa, salsa, apo edhe lëngje – përfitimet janë të jashtëzakonshme. 

Agrumet 

Agrumet janë ndër ushqimet më të mira anti-inflamatore që mund të hani. Këto fruta janë natyralisht të ëmbla dhe përmbajnë fibra kritike të tretshme për zemrën dhe gjakun. 

Limonët, limonët, portokallet dhe grejpfruti janë të gjitha të pasura me vitaminë C. 

Shegë 

Shegët janë një mënyrë ushqyese për të promovuar shëndetin tuaj të përgjithshëm të qarkullimit të gjakut. Ato janë të pasura me nitrate dhe antioksidantë polifenol, dy vazodilatorë të fuqishëm. Vazodilatatorët zgjerojnë enët e gjakut dhe lejojnë që gjaku të rrjedhë më lehtë. 

Shegët janë veçanërisht të dobishme për njerëzit që udhëheqin një mënyrë jetese aktive. Kjo është për shkak se ato përmirësojnë rrjedhjen e gjakut të oksigjenuar në indet e muskujve. 

 Provoni të përdorni suplemente shege, lëngje ose thjesht të hani fruta të papërpunuara. 

Hudhra  

Një hollues natyral i gjakut, hudhra është përdorur në mjekësi për shekuj me radhë. Ndihmon në lehtësimin e stresit në venat dhe në të gjithë trupin. Hudhra ul rrezikun e hipertensionit duke ulur presionin e gjakut. 

 Kombinimi I këtyre ushqimeve me produkte që trajtojnë variçet si xheli Alivio do të ishin një zgjidhje afatgjatë për variçet tuaja.