Ajo që hani mund të ndihmojë në mbajtjen e fortë të kyçeve dhe kockave që i mbështesin ato. 

 Ngrënia e një diete anti-inflamatore do të ndihmojë nyjet dhe kyçet tuaja, thotë dietologia sportive Nancy Clark, autore e Udhëzuesit të Nancy Clark’s Sports Nutrition. 

“Ne duam të shkojmë drejt ushqimeve më natyrale, më afër tokës dhe më pak të përpunuara, ndërsa shmangim ushqimet e skuqura dhe të përpunuara, yndyrnat trans dhe mishin e djegur”, të cilat rrisin inflamacionin, thotë Clark. 

Sigurisht, asnjë ushqim i vetëm nuk është një kurë për të mbështetur shëndetin e kyçeve. Ushtrimi, ngrënia e një diete të ekuilibruar dhe përgjithësisht kujdesi për veten janë të gjitha çelësat për të mbajtur nyjet tuaja të lëvizin lirshëm. S mund të përjashtojmë këtu as produktet e ndryshme kundër dhimbjes së kyçeve ku mund të përmendim xhelin Ossein+, një xhel me përbërës 100% natyralë që ndihmojnë kyçet tuaj nga dhimbjet.  Këtu janë shtatë ushqime që duhet të përfshini në dietën tuaj. 

1. Qershitë  

Qershitë marrin ngjyrën e tyre të kuqërremtë nga kimikatet natyrore bimore të quajtura antocianin. Disa studime kanë treguar se qershitë e freskëta dhe lëngu i qershisë së thartë mund të frenojnë inflamacionin. Disa studime kanë lidhur gjithashtu qershitë e freskëta me më pak shpërthime të përdhesit. 

Ushqime të tjera për të provuar: Është ngjyra që ka rëndësi. Fruta të tjera me ngjyra të pasura (si boronicat, manaferrat dhe shegët) gjithashtu mund të japin efekte të ngjashme. 

2. Specat e kuq 

 Specat e kuq janë të mbushur me vitaminë C. Vitamina C ndihmon trupin tuaj të prodhojë kolagjenin, i cili është pjesë e kërcit, tendinave dhe ligamenteve tuaja që mbrojnë nyjet tuaja dhe i mbajnë së bashku. 

Ushqime të tjera për të provuar: agrumet (të tilla si grejpfrut dhe portokall), domate dhe ananasi. 

3. Salmon i konservuar 

Salmoni mund të mos jetë ushqimi i parë që mendoni për kocka më të forta, por Clark thotë se salmoni i konservuar me kocka në veçanti është një ushqim i mirë për t’u marrë parasysh. 

 Ka kalcium dhe vitaminë D për të ndihmuar në mbajtjen e kockave tuaja të forta. Salmoni është gjithashtu i ngarkuar me omega-3, të cilat ndihmojnë në frenimin e inflamacionit. 

 Clark rekomandon përgatitjen e petave me salmon nga salmoni i konservuar. Një tjetër bonus: “Kur hani salmon, nuk po hani brinjë rezervë të pjekur në skarë — lloji i ushqimeve që krijojnë probleme të kyçeve.” 

 Ushqime të tjera për t’u provuar: Kos ose qumësht i thjeshtë me pak ose pa yndyrë, të cilat janë të dyja të larta në kalcium dhe vitaminë D. Provoni peshq të tjerë me vaj natyral, si trofta ose sardelet, për omega-3 e tyre. 

4. Bollgur 

Drithërat integrale si tërshëra janë të lidhura me nivele më të ulëta të inflamacionit. Drithërat e rafinuara, si mielli i bardhë, kanë efekt të kundërt. 

Ndërsa stërvitja ndihmon në forcimin e kockave dhe muskujve, ai gjithashtu bën një tendosje në nyje. Si një nutricioniste sportive, Clark thotë se të ngrënit për stërvitje nuk ka të bëjë vetëm me nxitjen e aktivitetit, por edhe të hahet për rikuperim dhe shërim.

Ne vend që të rrëmbeni  një biskotë me djathë, merrni bollgur me fruta, arra dhe kos,” thotë ajo. 

Ushqime të tjera për të provuar: Quinoa, oriz kaf dhe elbi.

5. Shafran i Indisë  

Shafrani i Indisë është një element kryesor në ushqimin indian. Është i pasur me një kimikat të quajtur kurkumin. Një studim zbuloi se një ekstrakt i kurkuminit funksiononte si ibuprofeni në lehtësimin e dhimbjeve dhe dhimbjeve të gjurit. 

Nëse nuk jeni mësuar ta përdorni direkt shafranin e Indisë, përdorni pluhur kerri; shafrani i Indisë është ai që i jep ngjyrën karakteristike portokalli.

Ushqime të tjera për t’u provuar: kanella dhe xhenxhefili janë dy erëza të tjera që kanë disa veti anti-inflamatore. 

6. Arra 

Arrat janë të larta në disa lëndë ushqyese që luftojnë inflamacionin, duke përfshirë acidet yndyrore omega-3. Mbani në mend se ndërsa arrat dhe arrat e tjera janë të mira për ju, ato janë gjithashtu shumë të larta në kalori; ndaj kufizoni veten në një grusht në ditë. 

Ushqime të tjera për t’u provuar: farat e lirit dhe vaji i kanolas japin të dyja omega-3 që gjenden te arrat. 

7. Kale 

Lakra jeshile dhe zarzavate të tjera të errëta me gjethe janë të pasura me lëndë ushqyese që lidhen me shëndetin e kyçeve, duke përfshirë antioksidantët beta-karoten dhe vitaminën C. Disa, duke përfshirë lakër jeshile dhe zarzavate, janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i kalciumit, i cili ndihmon në mbajtjen e kockave tuaja të forta.

Ushqime të tjera për të provuar: brokoli, bok choy dhe zarzavate. 

Ajo që duhet të keni parasysh është që këto ushqime nuk mund të kryejnë një funksion të plotë vetëm, prandaj ju duhet të përdorni dhe produkte kundër dhimbjes së kyçeve , si xheli Ossein+ që përmendëm më lart, ky lloj alternimi do t iu ndihmojë për të reduktuar ndjeshëm dhimbjen e kyçeve.