Kujdesi për venat tuaja, pavarësisht nëse moti është i ngrohtë apo i ftohtë, është një përpjekje gjatë gjithë vitit. Kur vuani nga venat me variçe, me siguri vini re se si ndryshimi i stinëve ndikon në gjendjen tuaj. 

Kur temperaturat rriten, venat me variçe zgjerohen, duke lejuar që gjaku të grumbullohet në venën e fryrë. Si rezultat, venat fryhen dhe priren të bëhen më të pakëndshme. Pra, kur moti ftohet, përgjithësisht presim që simptomat e variçeve të zvogëlohen, por nuk ndodh pikërisht kështu. 

Në javën e fundit të dhjetorit, fillimi i dimrit, priten temperatura kërcitëse. Nëse banoni në një zonë të vendit ku moti i ftohtë është deri në gjunjë dhe keni venat me variçe, venat merimangë ose forma të tjera të sëmundjes venoze, mund të keni vërejtur disa ndryshime në gjendjen tuaj. 

Temperaturat e ftohta gjithashtu mund të ndikojnë negativisht në variçet për shkak të ndryshimeve atmosferike dhe uljes së aktivitetit. Prandaj, pavarësisht nga koha e vitit, duhet të merrni masa për t’u kujdesur për venat tuaja. Një mënyrë kujdesjeje dhe jo vetëm është dhe përdorimi I xhelit Alivio, që do të trajtojë variçet tuaja. I ftohti mund të lehtësojë venat me variçe; vazokonstriksioni i venave zakonisht përmirësohet kur temperaturat janë më të ulëta. Qarkullimi i gjakut është zakonisht përfituesi kryesor i ekspozimit ndaj të ftohtit. I ftohti mund të jetë mjedisor nga ndryshimet klimatike ose të aplikohet në vend.   

Pse ndodh ky efekt pozitiv i të ftohtit në venat tuaja? 

Vazokonstriksioni i enëve të lëkurës dhe rrjeti venoz nënlëkuror për shkak të të ftohtit mund të rrisë zvogëlimin e madhësisë së venave dhe për këtë arsye të përmirësojë simptomat. 

Përveç kësaj, kur temperaturat ulen, trupi ynë duron më shumë ushtrimin e sportit, duke refuzuar kështu stilin e jetesës sedentare që prek variçet. Prandaj, nëse është i ftohtë ambjenti apo i ftohtë që aplikojmë në pjesët e prekura nga insuficienca venoze, rënia e temperaturës mund të na ndihmojë për të lehtësuar rëndimin e këmbëve dhe ndjenjën e ënjtjes në to.  

Moti i ftohte dhe si ndikon në venat tuaja 

Po fillojmë me lajmin e mirë për këtë mot të ftohtë. Temperaturat e ftohta mund të shkaktojnë tkurrje të venave, gjë që e bën më të lehtë që valvulat brenda venave të funksionojnë siç duhet dhe të shmangin rritjen e presionit rreth kyçeve.

Pra, moti më i ftohtë nuk është gjithmonë i keq për venat me variçe. Kur temperaturat ulen, venat shtrëngohen, duke lejuar rrjedhjen dhe qarkullimin më të mirë të gjakut. Rrjedhimisht, mund të përjetoni një ulje të ënjtjes dhe ngërçeve gjatë dimrit; duhet të nënkuptojë më pak ngërçe dhe kyçe të ënjtura. Megjithatë, moti i dimrit paraqet disa sfida specifike për menaxhimin e venave me variçe. Më pas do të përmendim disa faktorë që mund të lindin gjatë dimrit që mund të kundërshtojnë efektin pozitiv në venat. 

Disa mënyra për të kontrolluar simptomat e venave me variçe gjatë motit të ftohtë mund të përfshijnë: 

1.Ngrini këmbët tuaja për tridhjetë minuta përpara se të flini. 

2.Ngrënia e ushqimeve të pasura me fibra për qarkullim optimal në të gjithë trupin tuaj, si avokado, fasule dhe manaferra, është e shkëlqyer! Përpiquni të përshtatni dietën tuaj duke shmangur ushqimet tepër të kripura ose të përpunuara dhe duke i dhënë përparësi frutave, perimeve dhe ushqimeve shumëngjyrëshe me fibra të lartë. Të mos harrojmë që përdorimi I xhelit Alivio është gjithashtu e rekomandueshme. 

3.Provoni disa shtrirje të lehta në mëngjes kur zgjoheni, në mesditë dhe para gjumit. Nëse detyra juaj është të uleni në një tavolinë ose diçka të ngjashme, përpiquni të ngriheni herë pas here ose të bëni një shëtitje të shkurtër dhe të duhur, edhe nëse është afër zyrës ose shtëpisë tuaj. 

4.Masazhoni kyçet dhe këmbët e poshtme sa herë që është e mundur. 

5.Pini shumë ujë. 

Megjithëse i ftohti mund t’ju pengojë të stërviteni jashtë, ka ende disa mënyra të thjeshta për të mbajtur rrjedhjen e gjakut; është jetike për të bërë përpjekje për të qëndruar aktiv. Sigurohuni që të mos jeni ulur ose duke qëndruar në një vend për një kohë të gjatë. 

Për këto arsye, mbrojtja e venave tuaja nga efektet negative të motit të nxehtë ose të ftohtë është thelbësore. Sigurohuni që të jeni vigjilentë ndaj simptomave të sëmundjes së venave, të tilla si njollë, ënjtje, rëndim, rrjedhje, ekzemë, kruajtje, zgjatje, këmbë me dhimbje. 

Nëse dikush që njihni ose keni një ose më shumë nga këto simptoma, caktoni një konsultë për venat me një specialist të venave ose rekomandojini atyre xhelin Alivio.